Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy Výtvarné umění Praha

Stanislav Kolíbal – Ozvěny Benátského bienále ve Veletržním paláci v Praze

Stanislav Kolíbal

Ozvěny Benátského bienále: Stanislav Kolíbal. V roce 1925, kdy se Stanislav Kolíbal narodil, začala stavba Veletržního paláce v Praze a zároveň i československého pavilonu v Benátkách. O století později zůstávají všichni tři přetrvávajícími ikonami národní kulturní identity.

St.Kolíbal, expozice 1
St.Kolíbal, expozice 1
St.Kolíbal, expozice 2
St.Kolíbal, expozice 2

Výstava pod názvem Bývalé Nejisté Tušené byla představena v rámci Českého a Slovenského pavilonu na 58. ročníku mezinárodního bienále v Benátkách v květnu 2019. Instalace současné výstavy v malé dvoraně Veletržního paláce ve velikosti benátského pavilonu,  oživuje navíc jasné nástěnné kresby, jež motivicky vycházejí z rozměrů budovy. Vyznívá zde umělcovo důležité propojení malby, kresby, sochy a architektury.

 

St.Kolíbal, expozice 3
St.Kolíbal, expozice 3

Současnou výstavu pořádanou Národní galerií Praha propojuje svorník roku 1925. V tomto roce začala stavba československého pavilonu v Benátkách stejně jako stavba Veletržního paláce v Praze a v témže roce se Stanislav Kolíbal v Orlové na Těšínsku narodil.  Vystudoval ateliér užité grafiky VŠUP u Antonína Strnadela a v letech 1951-54 pokračoval na AMU obor scénografie u Františka Tröstera. Zde působil do roku 1959 jako pedagog. V roce 1953 se žení  se sochařkou Vlastou Prachatickou a narodí se jim dcera Markéta a syn Pavel.  Mezi roky 1960 až 1970 byl členem umělecké skupiny UB 12. Svá díla vystavoval samostatně od r.1949 na mnohých místech v Čechách i v zahraničí. V roce 1963 se účastní soutěže na výzdobu Čs.velvyslanectví v Brazílii. V roce 1965 porota Guggenheimova muzea vybírá jeho dílo pro výstavu Sochařství 20 národů v New Yorku, Torontu a Montrealu. V letech 1990–1993 působil jako profesor na AVU v Praze v ateliéru socha – instalace. V roce 1992 pobývá 7 měsíců v Calderově ateliéru v Saché ve Francii. Ilustruje na 40 knih.  Instaluje řadu výstav (např.Otto Gutfreunda v NG Praha, A.Caldera v Paříži). V r.2005 jej prezident ČR vyznamenává Medailí Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. Z jeho exteriérových realizací připomeňme např. reliéfní zeď československého velvyslanectví v Londýně  nebo pankrácké předmostí Nuselského mostu. Řadí se k významným představitelům českého minimalismu a abstraktního geometrického umění.

 

St.Kolíbal, expozice 4
St.Kolíbal, expozice 4

K současné výstavě Stanislav Kolíbal  uvádí: „NG provedla rekonstrukci toho pavilonu z Benátek a je doplněna ještě věcmi, které by v Benátkách mohly být a nebyly  …  a doplní krásným způsobem to, co tam v Benátkách bylo ukázáno …“

Výstava po novém zpřístupnění kvůli koronaviru bude ke zhlédnutí do 10.1.2021. Procházku expozicí můžete najít na: https://www.ngprague.cz/exposition-detail/ozveny-benatskeho-bienale-stanislav-kolibal/

Obrázek nad textem: Stanislav Kolíbal, foto © Martin Polák

Všechny ostatní fotografie © Petr Ondrášek

Zpracoval Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Disco Divas – krásné zpěvačky, nápaditá choreografie, hvězdní hosté a skvělé hlasy!

Jaroslav Hauer

Nová pravidla pro realitní kanceláře

Afri

81letý Přeučil se zbláznil ?

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady