Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůPolitikaSpor o volby v Praze – město, nebo kraj?

Spor o volby v Praze – město, nebo kraj?

Spor o volby v Praze – město, nebo kraj?

Praha krajem, nebo městem? Jakou cestu k jednomu volebnímu obvodu zvolí zákonodárci? Poslanci v současné době projednávají dvě normy týkající se voleb v Praze. Cíl je stejný – jeden volební obvod. Cesty jsou ale různé…

Návrh podepsaný poslanci z ČSSD, KSČM, Úsvitu, ANO a KDU-ČSL počítá s tím, že volby do pražského zastupitelstva by se konaly podle zákona o krajských volbách, přičemž v současnosti se volí podle zákona o volbách obecních. Podle navrhované úpravy by se volby automaticky konaly v jednom volebním obvodu. Nyní o tom, zda bude jeden, nebo více obvodů, rozhoduje pražské zastupitelstvo.

Druhý návrh předložilo pražské zastupitelstvo. Podle něj by se na magistrát nadále volilo podle zákona o obecních volbách, metropole by ale nemohla být parcelována na více obvodů, což v minulosti nahrávalo větším politickým subjektům. Kupříkladu v roce 2010 byla Praha rozdělena na sedm volebních obvodů, menší subjekty sice získaly přes 5 % hlasů, pro vstup do zastupitelstva to ale nestačilo. Tehdy na to doplatily VV a koalice SZ a SNK ED, neuspěla ani stížnost u Ústavního soudu.

Předkladatelům obou návrhů jde o totéž – o jeden volební obvod, jen na to jdou různými cestami. Kdyby se do pražského zastupitelstva volilo jako do kraje, změnil by se termín voleb – mezi obecními a krajskými volbami je totiž dvouletá pauza. Termín voleb by se sjednotil s volbami do dalších třinácti krajů, o dva roky by to ale volby do velké Prahy oddálilo od volebního klání do jednotlivých městských částí.

Který návrh je komplexnější?

„Náš návrh chce stabilizovat volební situaci v Praze. Z dosavadní vůle stanovit počet členů zastupitelstva v rozmezí 55 až 70 členů navrhujeme počet 65, jako mají ostatní kraje,“ uvedl jeden z předkladatelů poslaneckého návrhu František Adámek (ČSSD). „Jaká je logika toho, že si občan třeba Prahy 1 půjde vybrat v určitém roce složení zastupitelstva městské části a za dva roky si půjde vybrat složení Zastupitelstva hlavního města Prahy?“ kritizoval návrh předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. ODS a TOP 09 neúspěšně navrhovaly návrh zamítnout, pro což s nimi hlasovala jen většina ANO.

Druhý návrh ve sněmovně hájil někdejší primátor Tomáš Hudeček (nyní klub Nezávislých). Vnímá ho jako „nejvhodnější řešení problému, aby se v hlavním městě Praze do budoucna volilo v jednom jediném obvodu“ a zastupitelstvo, ať už bude v jakémkoliv složení, nemělo možnost obvod rozdělit. Podle Adámka je poslanecký návrh komplexnější. Hudeček naopak uvedl, že rozpočty městských částí jsou vázány na rozpočet města, neumí si představit, že volby by se konaly jindy. Návrhy projednaly výbory, poslanci se jimi budou zabývat ve 2. a 3. čtení.

(ac)

Foto: archiv Poslanecké sněmovny ČR

Facebook komentáře

Sdílejte články