Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události z Prahy 1 Zprávy z Prahy

Sokolové oslavují dnes svůj Památný den 8. října

sokolska vlajka

Sokolové oslavují svůj Památný den 8. října navzdory nouzovému stavu – Sokolské kokardy na oblečení, vlajky na tramvajích, pietní akty či svíčky plovoucí po řekách. Sokolové po celé republice oslaví tradiční Památný den sokolstva 8. října, i když kvůli epidemiologickým opatřením v značně omezeném rozsahu. Památný den sokolstva je připomínkou tisíců obětí sokolů a sokolek svých v boji za svobodu, samostatnost a demokracii.

Od roku 2019 je oficiálním významným dnem České republiky

Jako symbolické datum pro tento den byl zvolen 8. říjen, tedy den, kdy Reinhard Heydrich v roce 1941 zahájil likvidaci sokolské organizace. Nacisté Sokol považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí. V noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci “Akce Sokol” zatklo na 1500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů. Téměř nikdo z nich se konce války nedožil.

“Historie Sokola ukazuje, jak je náš spolek úzce spojen s českou společností a samostatnou republikou. Sokol je vlastenecký v nejlepším slova smyslu a občanství patří mezi pět nejdůležitějších hodnot našeho spolku,” uvedla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Hlavní pietní akt Památného dne sokolstva se letos bude konat v omezeném rozsahu
v Tyršově domě na Malé Straně od 15:00. Účast potvrdil předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil,
předseda Sněmovny PČR Radek Vondráček a předseda vlády ČR Andrej Babiš. Ceremoniál
bude živě přenášet kanál ČT 24.

sokolovéPamátný den sokolstva je připomínkou nejen pěti tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid zapojených do atentátu na Reinharda Heydricha, ale i těch, kteří padli v letech 1. světové války v řadách československých legií bojujících za vznik samostatného státu, stejně jako sokolů a sokolek z řad protikomunistického odboje.

Symbolickou tváří Památného dne sokolstva je František Pecháček, sportovec, československý olympionik, sokolský činovník, autor legendární sletové skladby mužů z roku 1938 nazvané “Přísaha republice”. Jako jeden z čelných představitelů domácího odboje byl v roce 1944 umučen nacisty. Poslední slova Františka Pecháčka, pronesená ke spoluvězňům, zněla: „Sbohem, bratři, vím, že jdu na smrt, ale nebojím se jí. Statečný muž umře jednou, jen zbabělci umírají stokrát. Umřu s klidem, protože vím, že naše oběti nebyly marné.“

Česká obec sokolská Újezd 450/40, Tyršův dům, 118 01 Praha 1–Malá Strana www.sokol.eu

Během celého dne se na řadě míst České republiky budou konat pietní akty a také Večer sokolských světel, při němž sokolové jako vzpomínku na sokolské oběti tradičně pouštějí po vodě lodičky se svíčkami. V největších městech vyjedou vozy MHD ozdobeny českými a sokolskými vlaječkami, Senát PČR, krajské úřady a magistráty a radnice v Praze, Brně a mnoha dalších městech vyvěsí sokolské prapory. Četnost i rozsah těchto akcí ale výrazně zasáhnou omezení spojená s vyhlášením nouzového stavu v ČR. Program Památného dne 8. října v Praze najdete v příloze. Upozorňujeme, že přístup na akci na Pražském hradě se řídí pravidly Kanceláře prezidenta ČR a Správy Pražského hradu (akreditace nutná). Přímá účast na pietním aktu v Tyršově domu není možná z důvodu nařízených omezení (10/20). Rozhovory s hosty je možné po domluvě pořídit po skončení aktu v areálu Tyršova domu.

Statečný muž umře jednou, jen zbabělci umírají stokrát

Symbolickou tváří Památného dne sokolstva je František Pecháček, sportovec, československý olympionik, sokolský činovník, autor legendární sletové skladby mužů z roku 1938 nazvané “Přísaha republice”. Jako jeden z čelných představitelů domácího odboje byl v roce 1944 umučen nacisty. Poslední slova Františka Pecháčka, pronesená ke spoluvězňům, zněla: „Sbohem, bratři, vím, že jdu na smrt, ale nebojím se jí. Statečný muž umře jednou, jen zbabělci umírají stokrát. Umřu s klidem, protože vím, že naše oběti nebyly marné.”

Marek Brodský, email: mbrodsky@sokol.eu.

PROGRAM PAMÁTNÉHO DNE SOKOLSTVA 8.10. 2020, Praha

04:00, Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tramvaje a autobusy pražské MHD vyjedou do denního provozu se sokolskými a
českými vlaječkami

08:30, Mariánské náměstí, Praha 1
Vyvěšení sokolské vlajky na budově Magistrátu Hl. m. Prahy,
Přítomni:
 Hana Moučková – starostka ČOS
 Zdeněk Hřib – primátor Prahy
 Členové Rady HMP

12:00 – 12:30, Pražský hrad, Slavnostní střídání Hradní stráže
Přehlídka slavnostních praporů, které Sokol obdržel od československých a českých
prezidentů; Zapojení Sokolské stráže do ceremoniálu Hradní stráže

15:00 -15:30, Tyršův dům, Malá Strana
Pietní akt k Památnému dni sokolstva
Přítomni:
 Miloš Vystrčil – předseda Senátu PSP ČR
 Radek Vondráček – předseda Sněmovny PSP ČR
 Andrej Babiš – předseda Vlády ČR
 Hana Moučková – starostka ČOS
 Dagmar Evaldová – poslední žijící přímá svědkyně „Akce Sokol“
Pozn: Pietní akt se bude konat ve velmi omezeném rozsahu, s dodržením omezení
20 osob na ploše Atria TD u pietního místa. Účast více hostů není proto možná.

18:30 – 19:00, Kampa pod Karlovým Mostem
Večer sokolských světel – připomínka osudů sokolských hrdinů členy a příznivci
Sokola ve formě pouštění lodiček se svíčkami po Čertovce. Organizace byla zrušena,

Podobné příspěvky

Pomocí paušální daně ušetří živnostníci až 80 tisíc korun

Afri

Kdepak Komenský, Špaček je učitelem národů

Jaroslav Hauer

Ke kulatým narozeninám první české topmodelky Pavlíny Pořízkové vychází její autobiografický román LÉTO MODELKY

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady