Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Slovinsko zařazuje Čechy do rizikovější skupiny

dovolena u moře

Slovinci znejišťují Čechy, zasazují tak ránu i sousedním Chorvatům. Ubytování v Chorvatsku by tak mohlo v důsledku slovinského kroku zlevnit ještě hlouběji.

Slovinsko od zítřka zařazuje Čechy do rizikovější skupiny zahraničních návštěvníků. V praxi to znamená, že návštěvník z ČR bude muset po příjezdu do Slovinska nastoupit do dvoutýdenní karantény. Výjimku mají ti Češi, kteří zemí jen projedou. To se samozřejmě bude týkat velké části Čechů, kteří v nejbližší době zamíří na dovolenou do Chorvatska.

Rozhodnutí Slovinska je ve prospěch domácího cestovního ruchu

Slovinské rozhodnutí je pro ČR nepříjemné, neboť signalizuje, že Česko dosud nedokázalo šíření koronaviru dostatečně potlačit. Alespoň tedy v očích právě Slovinců. Zároveň by ale slovinský krok měl prospět vnitrozemskému turistickému ruchu v ČR. Potvrzuje totiž, že letošní sezóna zahraničních dovolených, včetně těch v poměrně blízkých zemích, bude mimořádně nejistá.

Řada Čechů ještě přehodnotí svůj záměr vyrazit letos na dovolenou za hranice, a to nejen do Chorvatska. Nejistota číhá všude za hranicemi. Raději tedy zůstanou doma. Tím spíše právě po nynější zkušenosti se slovinským rozhodnutím.

Ránou je tedy slovinské rozhodnutí také pro sousední Chorvaty. Ročně jejich zemi navštíví běžně více než 800 tisíc Čechů. Letos jich bude výrazně méně. Ještě donedávna přitom chorvatští hoteliéři žili v naději, že letošní sezóna by se mohla v druhé polovině července a v srpnu podobat té běžné. I díky hezké řádce desetitisíců přijíždějících Čechů. Tato neděje brala zasvé už před dnešním slovinským rozhodnutím.

Slevy na ubytování až 50%, parkování zdarma

Už před dnešním slovinským krokem zlevňovali chorvatští hoteliéři až o padesát procent oproti běžným cenám. Nyní tedy vzniká další tlak na pokles cen, aby se chorvatská hromadná ubytovací zařízení vemluvila znejistělým Čechům. Chorvaté také budou muset být ještě aktivnější než doposud v nabízení dalších výhod turistům. Mezi patří ubytování zdarma pro děti, polopenze za cenu ubytování se snídaní, nápoje zahrnuté v ceně večeře, parkování zdarma a lehátka zdarma.

Slovinský krok tak v důsledku může vytvořit tlak na růst cen ubytování v ČR, zatímco současně představuje tlak na další pokles cen ubytování v Chorvatsku.

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, CZECH FUND
lukas@lukaskovanda.cz
http://www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Festival Audio Zoo se nevzdává a oznamuje na konec června vícedenní rooftop festival

Afri

Dvě ocenění za světovou stavbu roku získalo studio Heatherwick stojící za pražským Savarinem

Afri

FOR DECOR & HOME 2020

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady