Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiZprávy z PrahyŠkola Hollarka oslaví 100 let

Škola Hollarka oslaví 100 let

Hollarka

Škola Hollarka oslaví 100 let

Výstava se koná ke stoletému výročí založení školy 1920 – 2020. V retrospektivní prezentaci Vyšší odborné školy a Střední umělecké školy Václava Hollara zde bude představena  především malba, kresba, volná a užitá grafika vytvořená studenty od současnosti až do šedesátých let minulého století.

maturitni studentiNebudou chybět ani dobové fotografie ze školních akcí, nebo přímo z odborné výuky.  Termín od 4.3.  do  22. 3. Galerie ve věži, otevřeno út – ne 10 – 18 hod. Vstup volný!”Od 20. 3. vstupné viz věž”
Vstup volný je pouze do 19.|3.

http://www.nrpraha.cz/program/1037/hollarka-100/

Podrobnosti k expozici Vám poskytne:  Ak. mal. Bohumír Gemrot. reditel@hollarka.cz 

Zuzana Menhartová

Vyšší odborná škola a Střední umělecká škola Václava Hollara zažila poměrně složitou historii, která započala v roce 1920 založením Státní odborné školy grafické. Ve třicátých letech se utěšeně rozvíjela zejména v době působení ředitele Ladislava Sutnara (od roku 1933). V roce 1949 pak došlo k rozdělení školy na dvě, a to na dnešní na Střední průmyslovou školu grafickou a na Vyšší školu uměleckého průmyslu. Z druhé jmenované po dalších peripetiích vznikla v roce 1954 dnešní „Hollarka“, za jejíž, dnes již zlidovělý, název může přestěhování školy na Hollarovo náměstí v Praze 3. V roce 2004 byla rozšířena o vyšší odbornou školu.

Na škole učila celá řada zajímavých osobností, např. malíř Rudolf Kremlička, grafik Jan Konůpek, fotografové Jaromír Funke a Josef Ehm a mnozí další. Mnoho absolventů „Hollarky“ je známo nejen v českém, ale i v mezinárodním prostředí; za všechny jmenujme např. Jan Solperu, Michaela Rittsteina, Ivana Kafku, Jaroslava Rónu, Michala Cihláře, Romana Prahla, Federica Díaze, Helenu Třeštíkovou či Ester Geislerovou.

Dodejme, že ne málo bývalých studentů a absolventů „Hollarky“ se pak na ni vrací jako pedagogové.

Dnešní Hollarka vyučuje na střední škole dva obory. Prvním je Grafický design, který má dvojí zaměření: vlastní grafický design a (nově) audiovizuální tvorbu. Druhým oborem je Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu.

Cílem výuky na oboru Grafický design je získaní odborných znalostí a schopností samostatně navrhnout a realizovat tiskoviny a reklamní formy. Naši studenti následně nacházejí uplatnění v reklamních agenturách, grafických studiích, v redakcích apod.

 

https://www.hollarka.cz/

Facebook komentáře

Sdílejte články