Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Richard Pachman o své úctě k Husovi i o oratoriu na jeho počest

„Scénické oratorium Mistr Jan Hus jsem začal psát někdy kolem roku 2003 a v režii Ireny Žantovské mělo premiéru v červnu roku 2005,“ říká skladatel a spisovatel Richard Pachman. „Představení žije svým krásným životem již patnáct let v několika verzích – od velké scénické, přes komorní, kterou prezentuje sám společně se zpěvačkou a herečkou Ditou Hořínkovou, a až po přednáškové koncerty pro základní a střední školy.

Tyto akce pro školy, kterých mám za sebou od roku 2012 již 55, jsou velmi dobrou sondou do vědomí našeho národa a dávají rovněž odpověď na to, proč mě osobnost Mistra Jana Husa fascinuje a proč si myslím, že je záhodno intenzivně si připomínat jeho odkaz.

Přednášky pro školy kombinované s koncertem otevírám dotazem, zdali jsou žáci a studenti hrdí na to, že jsou součástí našeho národa. Odpovědi v každé škole jsou pro mne inspirativní a vedou k zajímavé diskuzi.

Byl bych rád kdybychom byli více hrdi na náš národ a především na naši historii.

císař ZikmundNež se dostávám k samotnému příběhu Husa, k jeho myšlenkám a názorům, vysvětluji žákům, že jsem hrdý Čech i proto, že jsem součástí stejného národa, ze kterého pocházel Mistr Jan Hus. Vnímám ho jako hluboce věřícího člověka, který byl a je i dnes mravním i morálním příkladem. Byl to člověk, kterému šlo o čistou víru, o větší sblížení církve s prostým člověkem. Byla to osobnost, která velmi dominantně ovlivnila evropské dějiny! Byl to člověk, který uměl stát za svými názory. A byl to člověk upřímně milující své bližní. Důkazem toho je i 99. dopis z knihy „Sto dopisů Jana Husi“, který napsal v noci před upálením a kde se dojemně loučí se svými blízkými v Praze. Tento dopis jsem použil pro text písně „Neodvolám“, která je průvodním motivem oratoria Mistr Jan Hus. Myslím, že víc, než slova o tom, nakolik si Husa vážím a jak jsem s pokorou vděčný za to, že mohu prezentovat jeho odkaz, je tato píseň:https://www.youtube.com/watch?v=cqkF9K0mPP8

Jan HusScénické oratorium jsem napsal po studiu patnácti knih o této historické osobnosti. Texty písní i herecké vstupy jsou ve většině momentů představení upravená Husova kázání, jeho myšlenky a obsahy jeho dopisů z Kostnice. Představení obsahuje kromě mé původní tvorby i tři středověké duchovní písně. Ke dvěma z nich přepisoval texty sám Jan Hus. Ve velké scénické verzi oratoria, které bylo naposledy prezentováno k 600. výročí upálení Jana Husa a které vyšlo nedávno i na DVD, vedle mne vystupovali: Ilona Csáková, Dita Hořínková, Tomáš Petřík, Andrej Beneš, sbor Resonance a Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra. Všechny letošní plánované akce k 605. výročí upálení Mistra Jana Husa byly zrušeny a posunuty na rok 2021. Věřím, že se nám podaří v roce 606. výročí oratorium opět odprezentovat!“

Richard Pachman Richard Pachman

Spisovatel, výtvarník a hudebník. V letech 2004 až 2017 napsal 7 knih: autobiografie Jak chutná bolest a Jak chutná život, historické romány Útes a Notre Dame, román ze současnosti Kdokoliv a román Tylda z období 2. světové války a motivační knihu Jak chutná Mozart. V listopadu 2020 vychází jeho osmá kniha, román Ztracen v Egyptě. Své olejomalby vystavoval na 106 výstavách v České republice, Belgii, Holandsku a na Slovensku. Moderátor internetového rádia radioregenerace.cz.

Od roku 1993 vydal 35 alb, odehrál 111 koncertů na Křižíkově fontáně na pražském Výstavišti, kromě každoročních adventních turné v ČR koncertoval v USA, Belgii, Holandsku, Francii, Německu, Rakousku, Rusku, Izraeli a Řecku. Dlouhodobě spolupracoval s těmito umělci: Dita Hořínková (soprán), Martina Kociánová (mezzosoprán), Kamila Moučková (recitace), Jaroslav Svěcený (houslový virtuos), Francois Glorieux (belgický skladatel, dirigent a klavírista). Jeho aktuálními scénickými projekty jsou scénické oratorium Mistr Jan Hus a Pašije a každoroční adventní turné. Za oratorium Mistr Jan Hus obdržel z rukou Václava a Dagmar Havlových Cenu Nadace Vize 97 na Mezinárodním festivalu Zlatá Praha 2006. Laureát Ceny Olomouckého kraje za výjimečný počin roku v oblasti profesionálního umění za rok 2009 a Ceny města Olomouce za přínos pro kulturu za rok 2014.

 

Informace:http://www.richardpachman.cz

http://www.facebook.com/richardpachman

 

 

 

 

 

Podobné příspěvky

Skupina PSA přijala výzvu vyrobit na žádost francouzské vlády 10 000 respirátorů

Afri

Pozor, třetí díl pořadu Tlouštíci na Prima FTV již ve čtvrtek 9.4. v 21,35

Afri

Žádné rušení lůžkových kapacit, ani jedna další zrušená nemocnice

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady