Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika Tiskové Zprávy Zprávy z Prahy

Průměrné platy v ČR by se měly více přiblížit standardu EU .

Komentář Zuzany Lincové, ředitelky Profesia Česká republika, k dnešnímu vystoupení odborů:

S růstem české ekonomiky a poklesem nezaměstnanosti stoupá tlak na zvyšování mezd. To dokládá i aktuální akce členů Českomoravské konfederace odborových svazů, kteří se pod heslem „konec levné práce“ sešli dnes v Praze před kolektivním vyjednáváním s vládou.

Cílem jejich akce je ozřejmit, že pomalý růst mezd může pro Česko znamenat do budoucnosti vážný ekonomický problém. Trend zvyšování platových nároků se projevuje i u žadatelů o práci na serveru Profesia.cz.

Česká ekonomika vykazuje v evropském kontextu výrazný růst, podniky investují do rozvoje a přijímají nové pracovníky. Lidé se přestávají bát o práci a výrazněji vnímají rozdíl mezi platy u nás a v tradičních zemích EU. Průměrná mzda v České republice sice stoupá – ve 2. čtvrtletí 2015 vzrostla o 3,3 % v porovnání s loňským rokem, na 26 287 Kč – ale je stále cca 4x nižší než v sousedním Německu. Růst platů neodpovídá růstu výkonnosti ekonomiky, pomyslné nůžky mezi průměrným platem u nás a v tradičních zemích EU se spíše rozevírají, takže i nadále očekáváme, že platové nároky českých zaměstnanců porostou.

Zuzana Lincová, ředitelka Profesia Česká republika

Podobné příspěvky

Sochařský festival SCULPTURE LINE se nastěhoval do Prahy

Afri

Biologická léčba vrací revmatiky zpátky do života

Afri

Kdo skutečně osvobodil Prahu?

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady