Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy Politika

Proti změnám v české justici protestovali tisíce lidí

Po týdnu opět tisíce lidí v centru Prahy protestovaly proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Zaplnili většinu Staroměstského náměstí, podle organizátorů ze spolku Milion chvilek jich přišlo přes 20.000, tedy víc než před týdnem. Spolek požaduje demisi Benešové a jmenování nezávislého ministra. Žádá také záruky, že nenastanou změny na vrchním a Nejvyšším státním zastupitelství až do doby, než se Babiš očistí před soudem v kauze Čapího hnízda. Před lidmi vystoupili i politici.

Pokud nebudou požadavky naplněny, chce uskupení za týden uspořádat na Staroměstském náměstí další protest. Za dva týdny plánuje demonstraci přenést na Václavské náměstí.

Mluvčí protikorupčního uskupení Rekonstrukce státu Tereza Krištofová protestujícím představila sedm pojistek pro nezávislejší justici, které by politici měli zahrnout do zákonů. Jsou mezi nimi transparentní výběrová řízení na místa žalobců a soudců nebo odstranění možnosti, aby vláda mohla odvolat Nejvyššího státního zástupce. Ze zákonů by podle uskupení měla zmizet místa, která ministryni spravedlnosti umožňují vyvíjet nátlak na justici.

Z politiků vedle zástupců parlamentní opozice před lidmi promluvil i poslanec vládní ČSSD a bývalý náměstek pražské primátorky Petr Dolínek, na kterého lidé pískali. Někteří politici se přihlásili k sedmi pojistkám Rekonstrukce státu nebo vyzývali k účasti v evropských volbách, aby je nevyhrálo hnutí ANO.

·         Zazněla hesla jako „Už je to tady“, „Nejsme děti“ a zvonění klíčů odkazující na rok 1989.

·         Zazněl kategorický požadavek na odstoupení Marie Benešové z pozice ministra spravedlnosti.

·         Tentokrát na pódiu vystoupili i zástupci šesti demokratických politických stran: Petr Dolínek (ČSSD), Pavel Pospíšil (TOP 09),  Vít Rakušan (STAN), Jan Čižinský (KDU-ČSL), Martin Kupka (ODS) a Jakub Michálek (Piráti).

·         Mluvčí „Rekonstrukce státu“ Tereza Krištofová přednesla požadavek na 7 pojistek pro zajištění nezávislosti justice.

·         Jako vzácný host promluvil psycholog Radkin Honzák o nesnadném opouštění mentality otroka a o nutnosti obrany demokracie.

Podobné příspěvky

Muž se po centru Prahy procházel s nožem v ruce

Šebík

dTest – Jak postupovat při výběru mobilního tarifu pro děti

Afri

Jak vybrat správný tuk a olej?

Redaktor J.Hampl

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady