Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy Zprávy z Prahy

Prim. MUDr. Michaela Tomanová byla oceněna policejním prezidentem za záchranu života.

Brandýs nad Orlicí, 8. října 2015 – Primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová získala medaili policejního prezidenta brig. gen.

Tomáše Tuhého za pohotovou záchranu života policisty dopravní policie Krajského ředitelství P?olicie Pardubického kraje. Díky rychlému a profesionálnímu zákroku paní primářky a jejího zdravotnického personálu se podařilo v kritický moment stabilizovat funkce pacienta a zachránit mu tak život.

K události došlo začátkem letošního roku během příprav návštěvy prezidenta republiky Miloše Zemana v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí, ve kterém je MUDr. Michaela Tomanová primářkou a ředitelkou. Kapitánovi Pavlovi Hajdú se během příprav udělalo nevolno, které náhle přešlo v nečekaný kolaps s masivním krvácením do trávicího traktu, které způsobilo přímé ohrožení jeho života.

„Velkým štěstím bylo to, že se vše odehrálo ještě v našem zdravotnickém zařízení, podle programu měl pan kapitán v té době být už na cestě do Pardubic. Přípravy se nám trochu protáhly a on měl štěstí v neštěstí, že jsme mu mohli pomoci ještě u nás, v autě by s největší pravděpodobností vykrvácel. Věděla jsem, že musíme udělat maximum možného, abychom pana kapitána zachránili. Ležel v bezvědomí v tratolišti krve a v té chvíli měl neměřitelný puls i tlak a nutné bylo zastavit krvácení a začít hradit krevní ztrátu,“ prozrazuje MUDr. Michaela Tomanová.

„Snažili jsme se zamezit dalšímu krvácení a speciálně jsme ho zapolohovali, aby byla naděje, že se krvácení zmírní. Do žíly jsem mu zavedla kanylu, podali jsme mu léky na zástavu krvácení a infuzi jako náhradu počínající ztráty krve. Problém byl, že bral léky na ředění krve. Pacient se postupně naštěstí začal zlepšovat, krevní tlak a puls se dal měřit, pacient postupně začal komunikovat a jeho nakonec téměř normální barva obličeje všechny uklidnila. Následně pak přijeli záchranáři a pacient byl převezen do nemocnice. Bylo to asi 20 minut do příjezdu záchranné služby, ve kterých jsme bojovali o jeho život. V tu chvíli prostě děláte maximum,“ říká MUDr. Michaela Tomanová a dodává, „stres a obavy na vás dolehnou až mnohem později, když vám teprve dojde, jak to mohlo dopadnout.“

Jako výraz poděkování policejní prezident generál Tomáš Tuhý udělil MUDr. Michaele Tomanové čestnou medaili, kterou doplnil slovy: „Tak jako je důležité, aby policisté postupovali rozhodně a profesionálně, je neméně důležité, aby tak konali odborníci v jiných oblastech. Paní primářka svým mimořádným činem zachránila lidský život, což je pro nás o to důležitější, že se jednalo o život zkušeného, slušného a iniciativního policisty, prostě policisty tělem i duší.“
MUDr.MIchaela_Tomanova

Related posts

Pár důvodů, proč si koupit elektrokolo

Ilja Hynek

Anthony Horowitz: Moriarty. Sherlock Holmes je mrtvý, ale jeho metody žijí dál (Argo)

Šebík

Praha odměnila nejlepší jednotlivce i školy projektu KPBI

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady