Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Prezentace Maďarska v Praze

Parlament

Maďarské centrála cestovního ruchu (MTU) spolu s velvyslanectvím Maďarska představila turistické zajímavosti a možnosti v době pandemie covidu. Zúčastnil se velvyslanec J.E.  Miklós BOROS. Prezentaci vedla Magdolna Fekete, hlavní poradce MTU pro mezinárodní vztahy.

V loňském roce s 981776 přenocováními zaujala ČR třetí místo v počtu zahraničních turistů. Nejvíce lákala Budapešť a lázeňská místa. I když nyní s Maďarskem nesousedíme máme tam pořád velmi blízko, z Prahy do Budapešti je to 526 km. MTU zpracovala Covid 19-manuál, který obsahuje užitečné informace a praktické rady o prevenci a ochraně proti koronaviru za účelem bezpečnosti.

zámek Gödöllő
zámek Gödöllő

Světová výstava myslivosti

Na budapešťském výstavišti Hungeexpo se uskuteční od 25.9. do 14.10.2021 Světová výstava myslivosti. Výstaviště se rozkládá na 35 ha a disponuje 5500 m výstavní plochy. Bylo otevřeno před 50 lety a je nyní kompletně zrenovováno. Akce související se Světovou výstavou budou i na dalších místech, v městě Hatvan ,52 km severně od Budapešti v loveckém Zsigmond Szechenyi muzeu. Dále v zámku v Gödöllő, necelou půlhodinu od hlavního města, který byl centrem bývalého královského loveckého areálu. Loveckou usedlost navštívila řada významných historických osobností, včetně císařovny Marie Terezie, Lajose Kossutha, císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Sisi. V průběhu roku světové výstavy bude tato historická budova místem konání prezentací tradičních metod lovu, včetně sokolnictví, lovu s puškami a lukostřelbou. V Keszthely na břehu Balatonu je v hradu Helikon Lovecké muzeum se stovkou trofejí. V roce 2021 bude v Keszthely mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Ve městě Vasárosnamény ve východním Maďarsku je na ploše 600 metrů čtverečních výstava zvěře z pěti kontinentů.

Dunajský ohyb
Dunajský ohyb

Okružní jízda po dunajském ohybu

Plavba lodí po Dunaji do romantické oblasti Dunajského ohybu na trase Visegrád, Nagymaros, Dömös a Zebegény. Jízdné lodí činí 500 forintů, to je 38 Kč. Visegrád byl sídlem uherského krále Matyáše Korvína, královský hrad měl kromě mohutného opevnění kolem 350 místností. Visegrád tak byl i hlavním městem a diplomatickým centrem celého Maďarska. V roce 1335 se zde sešli uherský král Karel Robert, český král Jan Lucemburský a polský král Kazimír, aby stvrdili vzájemnou spolupráci. V roce 1991 napodobili jejich kroky maďarský, polský a československý president a vznikla visegrádská trojka a po rozdělení Československa čtyřka. Na Dunaji leží i Esztergom – Ostřihom s

Ostřihom
Ostřihom

největší katedrálou v zemi, kde je pochován první maďarský král Štěpán. Třetí největší kostel Evropy má   rozměry – 118 m délku, 49 m šířku, výška kopule 71,5 m s průměrem 33,5 m. Szentendre je „Montmartrem Dunaje“, leží 20 km severně od Budapešti Malebné Szentendre se spletí křivolakých uliček je domovem mnoha umělců a je plné uměleckých galerií. Přibližně 4 km od města je od roku 1967 největší skanzen v Maďarsku, představuje venkovskou architekturu maďarských regionů včetně ukázky tradičních lidových tanců a řemesel.

Hevíz
Hevíz

Země lázní

Lázeňská tradice je stará přes dva tisíce let, maďarskými termálními prameny se léčili již Římané, kteří se při svých výbojích dostali až na jižní Slovensko.Léčivé účinky vody ze zdejších termálních pramenů si užívali i císaři Marcus Aurelius či Traján. Zbytky římských lázní se ještě dnes v Maďarsku najdou.  Rovněž tak další dobyvatelé Turci využívali termální prameny a zůstali po nich typické osmanské stavby. Termální voda se dostává na povrch 1372 vrty, v provozu je celkem 385 lázní a termálních koupališť. Z termální vody se může stát léčivá voda v okamžiku, kdy se dokáže, že je účinná pro různé typy onemocnění – jde o dlouhý klasifikační proces. Nyní je evidováno celkem 207 léčivých vod a klasifikaci termální lázně/léčivé lázně vlastní v Maďarsku již 70 míst, minerálních vod je celkem 224 druhů.

Bükfürdő (Bük – název vesnice, fürdő – maďarsky lázně) jsou nejmladším lázeňským centrem Maďarska druhými největšími lázněmi v zemi. V r. 1920 zde byly provedeny první zkušební ropné vrty, na které se navázalo v 50.-tých letech. V r. 1957 se podařilo navrtat mohutný termální pramen, který vedl ke vzniku termálních lázní. Z hloubky 1282 metrů vytryskl na povrch vodní sloupec vysoký 65-70 metrů o teplotě 58 °C, s obsahem minerálů téměř 15 000 mg/l. V r. 1963 se otevřel první termální bazén, v 70.-tých létech pak město obdrželo statut lázeňského města. Dnešní Bük má charakter velkého lázeňského parku o rozloze cca 18 ha, ve kterém najdete celkem 34 venkovních a krytých bazénů. Kryté lázně a koupaliště s léčivou, termální a pitnou vodou disponují vodní plochou o rozloze 5 tisíc čtverečných metrů. V roce 2017 získaly lázně certifikát Europespa med. Voda je vhodná k léčbě všech onemocnění pohybového ústrojí, je vhodná i k pitné kůře.

Sarvár Za své dnešní jméno, vzniklé spojením slov sár (bláto) a vár (hrad), vděčí Sárvár hradišti z dob královské dynastie Arpádovců, které bylo obklopeno vodami a bažinami. Od roku 1961, kdy byla termální voda objevena při hledání ložisek ropy, je nedílnou součástí života Sárváru. V Sárváru vyvěrají dva druhy termální vody: pramen zásobující termální bazény prýští z hloubky 1200 metrů o teplotě 43 °C, druhý z hloubky 2000 metrů o teplotě 83 °C. V roce 2004 přijal Spolek evropských královských lázní do svých řad i lázně města Sárvár. Dnes se z tohoto uznání těší jen 10 evropských lázeňských měst z osmi zemí. Mezi členy tohoto spolku mohou být přijata výlučně města, které mohou doložit úzkou královskou vazbu a provozují lázně na mimořádně vysoké úrovni. V dubnu roku 2007 lázně obdržely cenu EUROPESPA-med.  V lázních je park o rozloze 55 000 m2, vodní hladina přesahuje 3600 m2. Je tu i arboretum ve kterém najdete 300 druhů stromů a kvetoucích keř. V Sárváru spatřila světlo světa první maďarská kniha, překlad Nového zákona z pera Jánose Sylvestera z roku 1541.

Zalakaros Termální lázně Zalakaros leží 20 km západně od Balatonu v krajině vinic, ovocných sadů a lesů, které vytvářejí příjemné klima ve městě. Díky svým nádherně kvetoucím parkům a všudypřítomné květinové výzdobě získalo v roce 2002 ocenění “Nejkvětinovější město Maďarska” a o rok později se stalo “Nejkvětinovějším městem Evropy“. Voda vyvěrající z hloubky 2307 m přispěla k rozkvětu života nejmenšího maďarského města (1750 obyvatel). Výstavba lázní začala v roce 1964 a již v září následujícího roku byly otevřeny. Od jejich založení je navštívilo víc než 25 milionů návštěvníků. Léčivá voda s vysokým obsahem chloridu sodného, uhlovodíku, jódu, brómu, síry a fluoru (nejvyšší obsah fluoru ze všech maďarských lázní) je velice účinná při léčbě revmatických onemocnění, chronických zánětů kloubů. Moderní lázeňský areál rozkládající se na ploše větší než 10 ha je rozdělen na léčebné centrum, termální a atraktivní část. V parkově upraveném termálním areálu jsou k dispozici bazény s termální vodou, plavecký bazén, bazén s mořskými vlnami a tobogány V léčebném centru se nachází 3 kryté bazény a jeden venkovní bazén. V atraktivní části nalezneme krytý bazén s 10 vodními atrakcemi, nekrytý bazén se skluzavkou a hydromasáží.

Lázeňské městečko Hévíz, které má cca 5 tisíc obyvatel, se nachází pouhých 6 km na severozápad od „maďarského moře“ – jezera Balaton. Podle legendy byl římský císař Flavius Theodosius jako dítě chromý, jeho křesťanská chůva se modlila k Panně Marii za jeho uzdravení. Matka Boží nechala vyvřít pramen v němž se Flavius uzdravil, z pramene vzniklo jezero Hevíz. Lázeňství se zde provozuje od roku 1795, kdy hrabě Festetics nechal postavit první lázeňský dům. Hévízské léčivé jezero je největším biologicky aktivním přírodním termálním jezerem vulkanického původu na světě. Je obklopeno 50 ha lesem, který zaručuje neobvyklé a jedinečné mikroklima. Má plochu 4,4 ha a je zásobováno minerálními prameny, které vyvěrají z hloubky 38 metrů. Každou sekundu produkuje 410 l vody, což znamená, že se voda v jezeře vymění každé 3 dny. Teplota vody díky neustálému ohřívání geotermickou energií neklesá ani v zimě pod 22 °C a v létě může dosahovat až 38 °C. Jedná se o radioaktivní, sirnou léčivou vodu s vysokým obsahem vápníku, hořčíku a dalších látek. Na dně jezera leží asi 7 metrů silná vrstva rašeliny, která je též bohatá na organické a anorganické látky a využívá se k léčbě. Krásu jezera podtrhují též jezerní růže, kvetoucí na jeho hladině od léta do listopadu. Květ tohoto indického rudého leknínu se dostal i do erbu městečka Hévíz. Voda z jezera má příznivé účinky proti revmatismu a chorobám pohybového aparátu. Používá se i jako pitná kůra, neboť potlačuje žaludeční potíže. K léčebným účelům se používá také bahno ze dna jezera.

Lázně Hajdúszoboszló
Lázně Hajdúszoboszló

Lázně Hajdúszoboszló najdete pouhých 20 km od historického a zároveň druhého největšího maďarského města Debrecín na východě Maďarska. Jsou to v současnosti největší a nejmodernější maďarské lázně a rovněž největší lázeňský komplex v Evropě. Dnes toto město s 35 000 obyvateli vítá ročně jeden milion návštěvníků, kteří využívají 19 krytých i otevřených bazénů v lázeňském středisku. Dne 25. října 1925 v tehdy malém městečku Hajdúszoboszló – objevil geolog Pávai Vajna Ferenc prameny, je nazýván otcem termální vody. V tento den vytrysklo z vrtu na povrch jeho „tekuté zlato, z 1090,87metrové hloubky vytryskla 73 °C teplá termální voda. Lidé postřehli, že voda dokáže zázraky: rány se rychle hojily, revmatické potíže se mírnily. Tato senzační zpráva vzbudila zájem odborníků. Na základě získaných poznání se město Hajdúszoboszló rozhodlo vybudovat lázně. Po roce a půl se podařilo otevřít písečnou pláž. Začátkem devadesátých let minulého století začaly lázně se stáčením minerálky do láhví, otevřely svoji cestovní kancelář a postavily autokemp. V roce 2000 se podařilo otevřít vodní zábavní Aquapark – první v Maďarsku. Následovala 2,5 miliardová investice v letech 2001 až 2002: Komplex se rozléhá na ploše více než 30 ha a najdete zde 4 hlavní části, které jsou vzájemně propojeny: kryté termální lázně, aquapark, pláž a Aquapalace

Náměstí Hrdinů
Náměstí Hrdinů

Budapešť má celou řadu přízvisek jako třeba „Královna na Dunaji ” nebo „Perla na Dunaji“, žije zde přibližně 1,75 milionu obyvatel. Na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO jsou zapsány budovy podél břehů Dunaje, Budínský hrad a Andrássyho třída. Pravému, budínskému, břehu dominuje (od jihu) vrch Géllert se sochou Svobody, citadelou a sochou sv. Gellérta) v úbočí. Severně se nachází hradní vrch Várhegy s mohutným královským palácem. Dále se proti obloze tyčí věže Rybářské bašty a Matyášova chrámu. Nejnápadnější stavbou levého, pešťského, břehu je neogotická budova Parlamentu dostavěná v roce 1904, 268 m dlouhá a 96 m vysoká. Má téměř 700 místností. Architekt stavby Imre Steindl se nechal inspirovat londýnským Westminsterským palácem a navrhl zdobnou neogotickou budovu. Z městské zástavby vysoko ční kopule Baziliky sv. Štěpána, zasvěcené prvnímu maďarskému křesťanskému králi. Roku 1896 k oslavě tisíciletého výročí země bylo na severozápadním okraji tehdejší Pešti vybudováno náměstí hrdinů. Dominantou náměstí je Památník tisíciletí věnovaný nejdůležitějším postavám maďarských dějin. Je zde rovněž Muzeum krásných umění. Ulice Váci je ukázkou měnících se architektonických stylů 19. a 20. století.

Lázně Széchenyi
Lázně Széchenyi

Budapešť je jedinou metropolí na světě, která je i lázeňským centrem je zde 123 termálních pramenů, které denně vychrlí více než 70 milionů litrů vody o teplotě 26-76°C. O přírodních pramenech na Markétině ostrově, který je díky svým 100 hektarům největším parkem v Budapešti, se zmiňuje již středověká kronika. Lázně Széchenyi vybudované v letech 1909 až 1913 v novobarokním slohu jsou největší, Lázně Gellért byly postaveny roku 1918 v secesním art noveau stylu. Královské lázně, lázně Raitzen a Rudas jsou provedeny v římském, případně tureckém stylu. Za návštěvu stojí také ty, které zde z části ve stejné podobě zůstaly z dob turecké nadvlády (Király, Rácz a Rudas).

Linka metra M1 byla uvedena do provozu roku 1896, takže budapešťské metro je druhým nejstarším na světě (po londýnském). Dlouhá je zhruba 5 kilometrů a má 11 stanic

velvyslanec J.E.  Miklós BOROSBudapešť Bazilika sv . ŠtěpánaLázně GellértSzentendreHevíz jezero

Jaromír a Věra Hamplovi                  Foto: archiv Maďarské turistické agentury, Hampl

Podobné příspěvky

Odbory ROH útočí na Dopravní podnik Praha

Afri

Gott varoval před novou totalitou a pak udeřila rakovina

Afri

O dostavbě Průmyslového paláce by Praha mohla rozhodnout letos

Redakce

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady