Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiZprávy z PrahyPRAŽSKÉ VINICE 2019 – Putování vinicemi hlavního města

PRAŽSKÉ VINICE 2019 – Putování vinicemi hlavního města

PRAŽSKÉ VINICE 2019 – Putování vinicemi hlavního města

Městské i soukromé vinice otevřely své brány v rámci projektu, jehož snahou je rozšířit povědomí o pražských vinicích. V rámci letošní akce, proběhl druhý červnový víkend Putování vinicemi hlavního města, kde bylo možné seznámit se s jejich historií i současností a objevit kouzlo těchto pozapomenutých zelených koutů Prahy. Cílem projektu je pomoci zviditelnit či znovuobjevit jednotlivé lokality pražských vinic, poukázat na to, jak spoluvytvářejí charakter krajiny města Prahy a také vyzdvihnout autenticitu a výjimečnost jimi produkovaných vín.

 Doprovodný program na vinicích

Jednotlivé vinice připravily pro návštěvníky bohatý doprovodný program, každá podle svých aktuálních možností, a na všech byly připraveny komentované prohlídky, např. na vinici sv. Kláry v areálu Botanické zahrady, na vinici Salabka či na vinici Grébovka, kde byl letos po oba dva dny odpoledne otevřen i Sklep Grébovka. Návštěvníci se tak mohli například dozvědět, jak probíhá výroba vína ryze konzervativním způsobem jako za dřívějších časů na biovinici Baba, certifikované jako ekologická produkce. Nechyběla ani možnost ochutnávky z místní produkce na vybraných vinicích, např. na vinici Albertov bylo možné ochutnat vína z netradiční odrůdy Fénix.

Informace o vinicích v Praze

Na každé ze zúčastněných vinic jsou po dobu konání umístěny informační tabule, které návštěvníkům poskytli základní informace a zajímavosti o dané vinici a lokalitě. Zároveň byly k dispozici tištěné informační letáky s mapou, které byly před akcí distribuovány v turistických informačních centrech Pražské informační služby – Prague City Tourism, která se na projektu podílela i tvorbou webových stránek www.prazskevinice.cz, na kterých si lze mapu vinic stáhnout v elektronické podobě.

Akce byla určena všem zájemcům, kteří chtěli poznat atraktivní lokality spojené s pěstováním vinné révy v Praze a aktivně poznávat dosud neobjevená zákoutí hlavního města. Jedinečné polohy těchto zelených částí Prahy, z nichž některé jsou památkově chráněnými územími, veřejnosti běžně nepřístupnými, navíc poskytují nevšední výhledy na město.

Nad akcí převzali osobní záštitu radní hl. m. Prahy MgA. Hana Třeštíková pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu, která zároveň v rámci slavnostního zahájení pronese úvodní slovo, a náměstek primátora hl. m. Prahy Ing. Petr Hlubuček pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti.

Projektu se účastnilo 14 vinic:

vinice Máchalka, vinice Albertov a vinice Baba, které nabízejí i degustaci vín z jejich produkce, vinice svaté Kláry v Botanické zahradě v Troji a vinice Salabka, které navíc nabízejí bohatý program, dále vinice Grébovka, vinice Vyšehradské kapituly, vinice NKP Vyšehrad – Staré purkrabství, Modřanská vinice, vinice Svatojánská, Svatováclavská vinice a Strahovská vinice. Vinice Pod Vyšehradem se letos opět prezentuje společně s vinicí NKP Vyšehrad – Staré purkrabství, z jejíhož areálu si je možno vinici Pod Vyšehradem prohlédnout a kde bude umístěna i informační tabule. Nově připojené Zilvarovy vinice se teprve rozrůstají a zůstanou letos ještě zavřené, informační cedule i odborný výklad bude ale i přesto před vchodem do vinice zajištěn.

Veškeré detaily a aktuální informace lze najít na webových stránkách akce www.prazskevinice.cz.(TZ/Praha – 6/2019)

Facebook komentáře

Sdílejte články