Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy Zprávy z Prahy

Pražané podpořili nemocné cvičením

Celý den a celou noc cvičilo 410 lidí z Prahy a okolí ve sportcentru FitnessAction v Praze 4. Podpořili tak cvičební Maraton s roztroušenou sklerózou – MaRS 2016, který se konal už popáté. Celkem se letos zapojilo 23 měst, 3 ze zahraničí. Organizátorem celorepublikové akce byl Nadační fond IMPULS.

Úkolem MaRSu je upozornit nejenom na samotnou nemoc, ale především na to, že pohyb pacientům s roztroušenou sklerózou prospívá. „Cvičili rodiny, přátelé pacientů, terapeuti, kolegové z práce, zapojil se každý, kdo chtěl podpořit dobrou věc,“ uvedla po skončení akce Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS. Tentokrát se účastnili i imobilní pacienti, kteří cvičili z domu a poslali organizátorům fotku. V Praze MaRS podpořila řada známých osobností a sportovců, přišel například muž roku 2015 Jakub Kraus, basketbalista Pavel Miloš, Štěpánka Hilgertová, české reprezentantky a vítězky Euroligy v basketbale žen z USK Praha s Ilonou Burgrovou, nebo tým hráčů a hráček amerického fotbalu Prague Black Panthers a Black Cats. Přímo při startu maratonu pokřtila přední česká profesionální golfistka Šideri Váňová knihu Hledá se 16 tisíc s příběhy pacientů s RS.
Letos se k MaRSu připojilo 23 měst – kromě Prahy cvičili lidé z Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové, Jihlavy, Karlových Varů, Kyjova, Liberce, Ostravy, Poděbrad, Ústí nad Orlicí, Mostu, Nového Boru, Olomouce, Plzně, Teplic, Uherského Hradiště, Velkých Losin, Žďáru nad Sázavou, Žirče u Dvora Králové n. L. Ze zahraničí se připojili slovenské Piešťany, francouzské Rennes a švýcarské Valens.
O roztroušené skleróze
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 9 000 nemocných s RS.
Na celém světě RS trpí 2,5 miliónů nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 17 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

O Nadačním fondu IMPULS
Nadační fond IMPULS vznikl roku 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní v ČR. Přispívá i na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.
Vo0jtebRriGPH1ItlRWiWQ8dWfdBBMurl1ZZqXOMieo4nZXa_EWbp7Yl-C_CsQS7_z0QR-k

Podobné příspěvky

Hejtman Petera se jel přesvědčit, jak je postaráno o seniory v tropických dnech .

Afri

Startuje 21. ročník ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky –Zlatý Ámos

Afri

Výstava fotografií Lenky Hatašové předznamenává galavečer Českého lva

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady