Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Prahu zdobí nové více než čtyřmetrové hodiny

Hodiny na radnici v Modranech

V pražských Modřanech vrcholí výstavba budovy nové radnice, kam byly právě umístěny nové impozantní hodiny. S průměrem ciferníku přesahujícím 4 metry budou patřit mezi největší hodiny v Praze. Budova nové radnice svým tvarem tří kostek cukru odkazuje na historii Modřan a slavný modřanský cukrovar. Hodiny byly instalovány na největší kostku, ze které budou díky instalovanému podsvícení vizuálně vystupovat, a celou kostku tak zvýrazní. Jakkoli je nová radnice moderní budovou se vším, co architektuře pro 21. náleží, o tradiční radniční hodiny ji architekti ze studia LOXIA nemohli ochudit. Symbolicky tak přidávají nové radnici na důstojnosti.

Prahu zdobí nové více než čtyřmetrové hodiny

hodinyObruč hodin z hliníkové pásoviny vyniká sytě antracitovou barvou. Symboly ciferníku jsou tvořeny dutými kvádry a jejich přední část je z důvodu instalovaného podsvícení z poloprůsvitného plexiskla. Svítit budou také obě ručičky – hodinová v délce 1,5 m a minutová s délkou 2 m, které ještě zbývá osadit. Celé hodiny jsou předsazeny před skleněnou fasádu, hodinový strojek je umístěn za ní. Hodiny budou ovládány z rozvodny, která je umístěna ve čtvrtém nadzemním podlaží.

Nový symbol pražských Modřan se veřejnosti otevře již začátkem června letošního roku a místní obyvatele čekají nejen moderní prostory úřadu, ve kterých vyřídí všechny administrativní záležitosti najednou, ale také kulturní aktivity a prostor pro trávení volného času. Nová modřanská radnice totiž není jen klasickou kancelářskou budovou, ale novým, přirozeným centrem městské části, které přinese mnohem více než běžný úřad. V multifunkčním sále se budou konat akce pro občany, např. divadelní představení, hudební produkce, projekce atd. Ve vstupní hale bude umístěn dětský koutek, kavárna, menší obchody a další poskytovatelé služeb. Veřejný prostor před budovou osázený zelení bude ideálním místem pro setkávání sousedů, příjemné posezení a konání menších akcí, například trhů, slavností, koncertů nebo různých kulturních představení. Cílem architektonického studia LOXIA bylo navrhnout místo, které bude žít i po skončení úředních hodin.

Film o výstavbě nové radnice: https://youtu.be/P0JoQhXyLeM

Architektonické studio LOXIA propojuje vášeň pro architekturu, kreativitu, zkušenosti a cit pro veřejný prostor s potřebami klientů již 25 let. Sehraný tým architektů a stavebních inženýrů provází stavby od první skici na papíře až po finální realizaci. Architektonické studio LOXIA je specialistou a největším projektantem bytových domů v České republice s více než 10 000 zrealizovanými bytovými jednotkami. Umí toho však mnohem více, v portfoliu má také obchodní centra, administrativní budovy i továrny. Pražský ateliér založil v roce 1995 Ing. arch. Milan Veselý a jeho hlavní architektkou je Ing. arch. Jana Mastíková.

Mezi další významné projekty studia LOXIA patří například vizuálně velmi atraktivní sídlo KPMG, které stojí v blízkosti hotelu Hilton v pražském Karlíně i další administrativní budovy jako Bredovský dvůr, Budějovická alej nebo Argentinská Office Building. Ze studia pochází také mnoho staveb v okolí SUOMI Hloubětín, Zahrady nad Rokytkou, Rezidence nad Rokytkou či Čtvrť Emila Kolbena. Architektonicky nápaditá a hravá je kromě budovy nové radnice Prahy 12 také například budova hospodárné školky Mydlinky.    

Klára Suchá 

Podobné příspěvky

Vláda versus Popelka

Afri

Módní návrhářka Tereza Rosalie Kladošová představila na Design Bloku svou kolekci

Afri

Ministryně financí navrhne schodek 300 miliard

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady