Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiTiskové ZprávyPodzimní Srdíčkové dny ve prospěch Života dětem zahájí Michal David a řada dalších českých umělců .

Podzimní Srdíčkové dny ve prospěch Života dětem zahájí Michal David a řada dalších českých umělců .

Podzimní Srdíčkové dny ve prospěch Života dětem zahájí Michal David a řada dalších českých umělců .

Praha, 10. září 2015 – Tradiční Srdíčkové dny budou i letos pomáhat vážně nemocným dětem. Podzimní veřejnou sbírku odstartuje Zábavné odpoledne pro děti i dospělé za účasti mnoha známých českých zpěváků a herců. V průběhu dne bude na místě probíhat také zdravotně zaměřený doprovodný program. Akce se koná ve středu 16. září od 12,30 do 16,30 hodin na náměstí Míru v Praze.

„Velice nás těší, že se stejně jako v loňském roce naší akce zúčastní řada známých osobností z hereckého a pěveckého světa a vyjádří tím podporu naší činnosti a především podpoří ohrožené děti. Společnými silami jsme prodejem našich sbírkových předmětů, čerstvých koláčů a kávy získali pro vážně nemocné děti 10 216 Kč. Doufáme, že letos se nám podaří podobná částka. Vystoupí například Michal David, Pavel Vítek, Petra Černocká, Tereza Kostková, Kateřina Brožová, Gábina Partyšová, Otakar Brousek ml., Martin Písařík, Standa Hložek a mnoho dalších, se kterými se budou lidé moci také na památku vyfotografovat,“ láká k návštěvě odpoledního programu Maria Křepelková, ředitelka neziskové organizace Život dětem.

Vedle hlavního programu jsou pro návštěvníky připraveny také doprovodné zdravotní preventivní programy. Na místě budou přítomni lékaři z Dětského očního centra Kukátko, které dětem zdarma vyšetří zrak. Dospělým návštěvníkům zase dermatologové z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady zkontrolují znaménka a pihy či si zájemci ve stanu s kondičním orgánovým skenerem budou moci nechat zjistit kondici svých orgánů.

„Zábavné odpoledne pro děti i dospělé je předzvěstí nového ročníku podzimní veřejné sbírky známé jako Srdíčkové dny, která začne 21. září. Každoročně chceme pomoci velkému počtu nemocných dětí z celé České republiky a přispět tak ke zlepšení jejich zdravotního stavu a k usnadnění jejich mnohdy velmi nelehkého života. Z výtěžku nakupujeme nejrůznější zdravotní a rehabilitační pomůcky, zdravotní materiál, speciální výživu, ozdravné, rehabilitační pobyty a mnoho dalšího,“ dodává Anna Strnadová, předsedkyně správní rady Život dětem.

Život dětem je obecně prospěšná společnost, která existuje od roku 2000. Jejím posláním je pomoc nemocným, handicapovaným a opuštěným dětem v rámci celé České republiky, které se ocitnou v obtížné životní situaci a potřebují odbornou pomoc a podporu svého okolí. Mezi nejznámější projekty patří sbírky Srdíčkové dny a benefice Srdce pro děti. Více informací na www.zivotdetem.cz

VEŘEJNÁ SBÍRKA SRDÍČKOVÉ DNY

Sbírka Srdíčkové dny patří k dlouholetým, tradičním a velmi oblíbeným projektům, kterým se obecně prospěšná společnost Život dětem věnuje od samého počátku jejího založení. Probíhá třikrát do roka – na jaře, na podzim a v zimě. Do sbírky se pravidelně zapojují studenti středních škol a učilišť, základních škol, dětské organizace i mnohé firmy. Jsou prodávána plastová srdíčka, magnetky a mnohé další sbírkové předměty, jejichž výtěžek putuje na úhradu příspěvků na pořízení invalidních vozíčků, rehabilitačních a kompenzačních pomůcek (zdravotních kočárků, chodítek, polohovacích zařízení) a na úhradu obvazového materiálu, speciální výživy apod. Od roku 2000 díky dárcům Život dětem, o.p.s. obdarovala stovky vážně nemocných dětí po celé České republice v celkové výši 158 110 381 Kč. V loňském roce Život dětem obdarovala vážně nemocné děti částkou ve výši 15 858 309 Kč. Finanční prostředky byly věnovány dětem postiženým spinální svalovou atrofií a dystrofií, dětskou mozkovou obrnou, mukopolysacharidózou, autismem, kombinovaným postižením, cystickou fibrózou, onkologickým onemocněním nebo s nemocí „motýlích křídel“.

DOPROVODNÝ PROGRAM:

Preventivní vyšetření zraku u dětí

Odborníci na léčbu dětských zrakových vad z Dětského očního centra Kukátko na místě zajistí zdarma preventivní vyšetření zraku vašich dětí. Prevence je základem ochrany dětských očí, může odhalit onemocnění ve stádiu, kdy je ještě léčitelné. Okolo 7 tisíc dětí se v České republice ročně rodí s rizikem šilhání nebo tupozrakosti, zhruba 4 % dětské populace ve věku 0-9 let postihuje tupozrakost, u 4 – 8 % dětské populace ve věku 0-19 let se zase objevuje šilhání. Cílem programu je zachytit případný problém v jeho počátku, zahájit včas léčbu a především chránit děti před celoživotním handicapem – ztrátou jednoho oka.

Kontrola mateřských znamének a pih

Počet lidí s diagnostikovaným melanomem každoročně roste. Dobrou zprávou je, že přibývá i počet vyléčených lidí. Úspěšnost léčby však závisí především na včasném odhalení. Dermatologové z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady ve spolupráci s organizací Život dětem chtějí upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci. Zájemcům proto pomocí dermatoskopu provedou zdarma vyšetření jejich mateřských znamének a pih.

Kondiční orgánový skener

Během jedné minuty kondiční orgánový skener zanalyzuje vaše tělo, zjistí váš aktuální zdravotní stav a odhalí případné zdravotní problémy. Měření přinese informace o kondici jednotlivých orgánů, obsahu minerálů a vitamínů v organismu, obsahu tuku v těle, stavu krve a kostí či obsahu těžkých kovů a jiných škodlivých látek v organismu. Přístroj pracuje na základě měření intenzity a frekvence elektromagnetického záření, které orgány těla vyzařují.

ROZHOVOR S PŘEDSEDKYNÍ ŽIVOTA DĚTEM ANNOU STRNADOVOU

Můžete blíže představit organizaci Život dětem?

Jsme společnost, která se snaží pomáhat ohroženým dětem, ohroženým jednak z hlediska vážných onemocnění a tělesných postižení, tak i ve smyslu opuštěných dětí bez rodičů. Nabízíme podporu a odbornou pomoct v jejich obtížné životní situaci. V České republice působíme od roku 2000 a naším pro veřejnost asi nejznámějším počinem je sbírka Srdíčkové dny.

Kdo konkrétně se na vás může obrátit a v čem spočívá vaše pomoc?

Jednak rodiče či zákonní zástupci nemocných dětí do 18 let (ale ve výjimečných případech mohou být i starší), kterým pomáháme s úhradou zdravotních pomůcek, léčby, rehabilitačních a ozdravných pobytů. Dále nemocnice, které potřebují pomoci se zakoupením přístrojové techniky a dalšího potřebného vybavení pro JIRP, kardiocentra a další oddělení, která pečují o nemocné děti. A v neposlední řadě se na nás s důvěrou mohou obrátit všechna dětská zařízení (dětské domovy, ústavy pro handicapované děti, ústavy sociální péče, kojenecké ústavy, dětské stacionáře apod.), kterým rádi pomůžeme s pořízením zdravotních, rehabilitačních a výukových pomůcek, hraček a rovněž s úhradou ozdravných pobytů pro děti.

Zmínila jste Srdíčkové dny. Blíží se zahájení podzimní sbírky, která začíná 21. září. Můžete prozradit, na co budou vybrané peníze použity a komu lidé nákupem srdíček pomohou?

Vybrané finanční prostředky z podzimních Srdíčkových dnů budou použity na nákup nejrůznějších zdravotnických pomůcek (invalidních vozíčků, kočárků, chodítek ….), ošetřovacího materiálu a k úhradě ozdravných a rehabilitačních pobytů pro vážně nemocné děti, o které rodiče pečují v domácím prostředí.

Do Srdíčkových dní se pravidelně zapojují střední i základní školy. Pokud se chtějí studenti stát prodejci srdíček a dalších sbírkových předmětů, co proto musí udělat?

Stačí se obrátit na naši společnost a my se již o vše postaráme. Veškeré kontakty jsou k dispozici na našich webových stránkách www.zivotdetem.cz. Vážíme si všech laskavých škol, které se do pomoci v rámci Srdíčkových dnů mnoho let zapojují a velmi rádi uvítáme další srdečné žáky, studenty, učitele a profesory, kteří budou s radostí a láskou pomáhat společně s námi a dalšími školami.

Pár dní před začátkem sbírky ještě organizujete program na náměstí Míru v Praze. O co se jedná a proč by lidé měli přijít?

Již třetím rokem pořádáme před samotnou sbírkou Zábavné odpoledne pro děti i dospělé. Akce se koná za podpory mnoha známých osobností, které přijdou potěšit širokou veřejnost svým hereckým či pěveckým

vystoupením a tím pomoci a podpořit následující Srdíčkové dny, což je i náš cíl. Chceme lidem představit sbírkový projekt a ukázat, jak je taková pomoc ohroženým dětem důležitá. Mají možnost seznámit se s novými sbírkovými předměty a rovnou si je i zakoupit. Zároveň jim chceme poděkovat a připravit krásné odpoledne. V rámci akce totiž čekají na děti i dospělé různá milá překvapení, dárky, vystoupení, hry, soutěže nebo například doprovodný program, který letos bude spočívat v preventivní kontrole očí, mateřských znamének a pih či kondici celého těla.

Jakým dalším projektům se věnujete?

Máme spoustu zajímavých a krásných projektů. Zmínila bych například sbírku Srdce pro děti, kterou pomáháme dětem postiženým vážnou nemocí či zraněním a dětem, které nemají rodinu a po něčem pro ně nedostupném obrovsky touží. Nebo originální projekt, jehož patronem a tváří se stal Zdeněk Troška. Sbírka ukazuje, že nemusíme dávat tisíce a statisíce, ale naopak, stačí opravdu jen „troška“ k tomu, abychom pomohli. A nelze také opomenout naše předvánoční televizní přímé přenosy, které každoročně podporuje více než 50 známých osobností a které pomáhají vážně nemocným dětem s nejrůznějšími onemocněními v domácí péči svých rodičů.

Facebook komentáře