Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Podnikatelské odbory nesouhlasí s žebráckými důchody živnostníků

Bábek předseda

Živnostníci, kteří mají podnikání jako hlavní výdělečnou činnost a platí minimální měsíční zálohy na sociální i zdravotní pojištění, budou muset příští rok sáhnout hlouběji do kapsy. I při příjmech v jednotkách tisícikorun musí zaplatit alespoň minimální pojistné. A pro rok 2020 se minimální měsíční zálohy na obě tato pojištění opět zvyšují, a to celkově o 300 korun. A živnostníci musí počítat s tím, že i kdyby dosáhli při svém podnikání ztráty, nedostanou ti, kteří platí minimální sociální a zdravotní pojištění, žádnou částku zpět.

Podnikatelské odbory ale upozorňují, že navzdory zvyšujícím se odvodům na sociální pojištění žijí bývalí živnostníci po odchodu do důchodu často pod hranicí úředně uznané chudoby, protože dostávají žebrácké důchody. A nejsou sami, kdo se tímto problémem vážně zabývají.

„Z kdysi uzákoněné výše povinných odvodů pro osoby samostatně výdělečné činné jsou živnostníkům vypočítávány starobní důchody 6 000 až 8 000 korun měsíčně,“ kritizují i představitelé Strany soukromníků ČR, kteří společně s dalšími zástupci podnikatelů začínají bojovat za spravedlivější důchody pro ty, kteří za třicet let přispěli k prosperitě a zvýšení životní úrovně v České republice, aniž by na rozdíl od velkých firem měli nějaké daňové úlevy, dotace nebo investiční pobídky. Naopak v posledních letech jsou zatěžováni nesmyslnými byrokratickými výmysly, jako jsou EET nebo kontrolní hlášení. „Chceme prosadit zásadní zvýšení penzí pro živnostníky, aby ti, kteří celý život pracují, mnohdy dávají  práci ještě dalším lidem, nemají placenou dovolenou ani prvních 15 dnů nemoci, platí daně i odvody, nežili ve stáří jako žebráci,“ prohlašují Podnikatelské odbory.

Praha, 9.12. 2019

Radomil Bábek
předseda výboru Podnikatelských odborů

Ing. Vanda Böhmová
vanda.bohmova@podb.cz

Podobné příspěvky

Česká pošta a Strana zelených II.

Afri

Žádné rušení lůžkových kapacit, ani jedna další zrušená nemocnice

Afri

Během úterního večera pražští strážníci ze skupiny Taxi zadrželi dva „černé“ taxikáře

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady