Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiZprávy z PrahyNároky studentů na bydlení rostou, byty k pronájmu ale rychle mizí

Nároky studentů na bydlení rostou, byty k pronájmu ale rychle mizí

Studentský pokoj

Nároky studentů na bydlení rostou, byty k pronájmu ale rychle mizí

S blížícím se začátkem akademického roku vrcholí snaha studentů najít si co nejvýhodnější bydlení. Vysokoškolským kolejím konkurují jak soukromé ubytovny pro studenty, tak i klasické pronájmy, kdy se cena dělí mezi více osob.

Nároky studentů na bydlení se zvyšují, na trhu zároveň stále převyšuje poptávka nad nabídkou a vhodné byty k pronájmu mizí téměř obratem.

Kolejní klasika

Studentský pokojNejlevnější typ bydlení na koleji, kdy za cenu kolem 80 Kč/noc získá student suterénní pokoj bez oken se sociálním zařízením na patře, patří spíše mezi nouzová řešení. V univerzitních městech se průměrná cena za lůžko v dvoulůžkovém pokoji s příslušenstvím pohybuje okolo 100-130 Kč na den a za měsíc tak student zaplatí minimálně 3 000 Kč.

K tomu je však třeba připočíst i některé další poplatky za služby včetně internetu a určitý diskomfort, který může přinést sdílené bydlení – především pak u společných prostor a sociálního zařízení.

Koleje se proto snaží vycházet vstříc požadavkům studentů, kteří i od společného bydlení vyžadují určitou úroveň služeb, a procházejí postupnou modernizací. Rekonstrukce však dočasně snižuje ubytovací kapacity a mnozí studenti, kteří jsou v pořadníku „pod čarou“, musí hledat bydlení jinde a sáhnout hlouběji do peněženky.

Někteří volí kompromis mezi kolejním a soukromým ubytováním v podobě soukromých kolejí. Za nadstandard si ale připlatí – v Praze vyjde místo v dvoulůžkovém pokoji na cca 300 Kč za noc, což je víc než dvojnásobek oproti průměrné ceně za kolej a za měsíc se student dostane na částku téměř devíti tisíc korun.

Soukromí jako cesta za klidem

Řada studentů volí místo kolejí pronájem soukromého bytu. Důvodů může být několik – nedostatečná kapacita kolejí nebo jejich nevyhovující lokalita, touha po soukromí či větším ubytovacím komfortu. Sehnat vhodný byt ale není jednoduché. Ačkoliv i ceny nájmů byly ovlivněny turbulentním vývojem trhu s nemovitostmi a v posledním roce rostly, tak se volné byty stále pronajímají velmi rychle.

„Největší zájem je o středně velké byty, tzn. s dispozicí 2+kk, 2+1 a 3+kk, které tvoří 54 % všech pronajímaných bytů,“ komentuje situaci na trhu s pronájmy Hendrik Meyer z portálu Bezrealitky. „Ceny na trhu momentálně spíše stagnují a majitelé zatím nemají důvod zlevňovat, protože se jim daří najít zájemce o pronájem obratem. V Praze se polovina bytů pronajme za dobu kratší než dva týdny a v ostatních větších krajských a univerzitních městech je situace obdobná.“

Mezi studenty patří k nejvyhledávanějším byty typu 2+1. Cenu za pronájem si mezi sebe rozdělí čtyři lidé, kteří mohou sdílet společné prostory, aniž by docházelo ke kolizím, jako tomu může být u více lidí ve větších bytech. Za lůžko v dvoupokojovém bytě student zaplatí od pěti tisíc korun v závislosti na lokalitě, v Praze pak přibližně kolem šesti až sedmi tisíc.

Vyšší nájem vynahrazuje vyšší komfort a větší soukromí než na kolejích. Soukromé byty bývají navíc lépe vybaveny, mají plnohodnotnou kuchyň a zázemí a často zahrnují i sklepní prostory na uložení věcí.

Facebook komentáře

Sdílejte články