Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůUdálostiZprávy z PrahyNárodní Muzeum získává svou historickou podobu, na opravu je ještě rok a půl

Národní Muzeum získává svou historickou podobu, na opravu je ještě rok a půl

Národní Muzeum získává svou historickou podobu, na opravu je ještě rok a půl

Ke svému původnímu vzhledu z 19. století se postupně vrací fasáda budovy Národního muzea. Restaurátoři očistili většinu děl na čelní straně fasády a výsledek mohou spatřit i kolemjdoucí. Světlejší barvu získá také sloupořadí poškozené střelbou okupačních vojsk v srpnu 1968, stopy po střelách ale ve fasádě zůstanou jako memento, doplní je pamětní deska. Pokračující opravu muzea si dnes dopoledne přijede prohlédnout premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

V sálech historické budovy, která bude otevřena příští rok na podzim, se již pracuje na položení podlah, očištěny jsou zdobené stropy, v Panteonu restaurátoři pracují na lunetách a dalších ozdobných prvcích zdí a stropu. Také stále pokračuje hloubení tunelu, který bude propojovat historickou a Novou budovu Národního muzea.

Kontrolního dne se dnes zúčastní také ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v doprovodu ředitele muzea Michala Lukeše a ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové. Muzeum dnes informovalo novináře, že stihne rekonstrukci, která trvá již skoro dva roky, dokončit ke 100. výročí založení Československa. Otevře se v říjnu 2018 a muzeum si tak připomene i 200. výročí svého založení.

K této příležitosti připravuje spolu se Slovenským národním muzeem společnou Česko-slovenskou/Slovensko-českou výstavu, jež se bude věnovat společným dějinám Čechů a Slováků. Její koncepce bude založena na konkrétních lidských osudech, které formovaly dějiny Československa. Její podstatnou částí se má stát sebeidentifikace návštěvníků, respektive jejich předků s aktéry výstavy – budou se promítat soukromé fotografie či prezentovat deníkové záznamy.

Dokončení rekonstrukce Národního muzea zmiňoval premiér Sobotka na počátku svého mandátu v roce 2014 jako jednu z priorit resortu kultury. Budova v té době byla několik let vyklizená a připravená na stavbu, její zahájení ale o mnoho měsíců zdrželo opakované řízení u antimonopolního úřadu. Stavba začala v dubnu 2015 a počítá se, že bude trvat 42 měsíců. Rekonstrukce budovy, která dominuje pražskému Václavskému náměstí, vyjde na více než 1,5 miliardy korun.

(ČTK)

Facebook komentáře

Sdílejte články