Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Národní Muzeum získává svou historickou podobu, na opravu je ještě rok a půl

Ke svému původnímu vzhledu z 19. století se postupně vrací fasáda budovy Národního muzea. Restaurátoři očistili většinu děl na čelní straně fasády a výsledek mohou spatřit i kolemjdoucí. Světlejší barvu získá také sloupořadí poškozené střelbou okupačních vojsk v srpnu 1968, stopy po střelách ale ve fasádě zůstanou jako memento, doplní je pamětní deska. Pokračující opravu muzea si dnes dopoledne přijede prohlédnout premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

V sálech historické budovy, která bude otevřena příští rok na podzim, se již pracuje na položení podlah, očištěny jsou zdobené stropy, v Panteonu restaurátoři pracují na lunetách a dalších ozdobných prvcích zdí a stropu. Také stále pokračuje hloubení tunelu, který bude propojovat historickou a Novou budovu Národního muzea.

Kontrolního dne se dnes zúčastní také ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v doprovodu ředitele muzea Michala Lukeše a ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové. Muzeum dnes informovalo novináře, že stihne rekonstrukci, která trvá již skoro dva roky, dokončit ke 100. výročí založení Československa. Otevře se v říjnu 2018 a muzeum si tak připomene i 200. výročí svého založení.

K této příležitosti připravuje spolu se Slovenským národním muzeem společnou Česko-slovenskou/Slovensko-českou výstavu, jež se bude věnovat společným dějinám Čechů a Slováků. Její koncepce bude založena na konkrétních lidských osudech, které formovaly dějiny Československa. Její podstatnou částí se má stát sebeidentifikace návštěvníků, respektive jejich předků s aktéry výstavy – budou se promítat soukromé fotografie či prezentovat deníkové záznamy.

Dokončení rekonstrukce Národního muzea zmiňoval premiér Sobotka na počátku svého mandátu v roce 2014 jako jednu z priorit resortu kultury. Budova v té době byla několik let vyklizená a připravená na stavbu, její zahájení ale o mnoho měsíců zdrželo opakované řízení u antimonopolního úřadu. Stavba začala v dubnu 2015 a počítá se, že bude trvat 42 měsíců. Rekonstrukce budovy, která dominuje pražskému Václavskému náměstí, vyjde na více než 1,5 miliardy korun.

(ČTK)

Related posts

Titanic Live v Praze

Zahájeny oslavy 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena

Redaktor J.Hampl

Děláme lepší den tam, kde to potřebují nejvíce

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady