Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůUdálostiZprávy z PrahyMnoho povyku pro koncept smart cities

Mnoho povyku pro koncept smart cities

Mnoho povyku pro koncept smart cities

Hned ze začátku navrhl zastupitel Ondřej Rut čtyři nové body do programu, a to revitalizace NNŽ, s tím, že by měla být vypsána urbanistická soutěž a zastaveno projednávání soudního rozhodnutí městskou částí, navrhl také snížení finančního limitu pro zadávání veřejných zakázek. Navrženy byly také změny v jednacím řádu zastupitelstva. Jako zdůvodnění uvedli, že od občanů docházejí stížnosti, že jim není odpovídáno na dotazy a připomínky. Poukázali také na omezený prostor pro vyjádření zastupitelů.

Dalším navrženým bodem bylo zpracování koncepce školství na Praze 3. Dle ŽnS stávající koncepce neodpovídá současným otázkám, jako je povinný poslední ročník MŠ, zajištění místa ve školkách pro dvouleté a čtyřleté děti a otázka inkluze. Zastupitelka Suková (TOP09) namítla, že koncepce školství na Praze 3 je zpracována dostatečně. Matěj Stropnický požádal paní místostarostku, aby poslala materiály, které má k dispozici, předem, aby se s nimi mohli seznámit i ostatní zastupitelé a poukázal na to, že takto se jedná o zdržování zastupitelstva. Jeho stranická kolegyně Světlana Škapová poukázala na totéž.Ondřej Rut požádal paní starostku Hujovou, aby měřila všem stejně, a poukázal na to, že zastupitelka Suková si také popletla rozpravu s navrhováním bodů do programu. Matěj Stropnický zdůraznil, že by měla i opozice mít právo podpořit argumenty, proč ten který bod zařazují do programu. Světlana Škapová poukázala na míru vůle radnice komunikovat s občany. Matěj Stropnický také poukázal na to, že by měly být čtyři shora zmíněné předem připravené body přijaty. Dodal také, že je škoda, že koalice odmítá diskutovat o navržených bodech a poukázal na situaci na Magistrátě hlavního města Prahy, kdy zastupitelé nedostávají materiály k diskusi předem.

Alexander Bellu (ODS) představil spolu s odborníky na danou oblast a paní primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) koncept smart cities. Poukázal na to, že v budoucnu bude většina obyvatel žít ve městě, a proto je třeba tomuto fenoménu přizpůsobovat prostředí. Okolo smart cities se strhla fantastická vpravdě poslanecké žvanírny hodná diskuse. Zastupitel Pavel Ambrož (KSČM) namítl, že sice všude bude spousta technických hračiček, ale lidi k sobě jaksi budou mít dál. Smart cities nenechalo chladným i Matěje Stropnického (a to se chlapec bál, že se za půl hodiny zastupitelé půjdou domů), který vznesl dotaz, o čem se vlastně jedná, když jde teprve o soubor nápadů a otázal se, zda si koalice vybere přírodu, nebo garáže.

No, že by od předkladatele návrhu, kterým byl Alexander Bellu, bylo moc chytré donést zastupitelstvu ke schválení teprve nápady, a ne hotový návrh, to se říct nedá. Kdo si počká, ten se dočká, tak uvidíme, jak bude ten mišmaš, obsahující kromě jiného i boj proti obezitě, fungovat (tématu obezita se budeme podrobně věnovat v jiném článku). V každém případě předvedli zastupitelé typický příklad normální třetí B: on mi Pepíček rozšlapal bábovičku a nechtěl půjčit lopatičku, tak já už z principu budu odporovat, byť by jeho argumenty byly jakkoliv rozumné. Samozřejmě budou občané rádi, když z onoho zmíněného mišmaše budou zrealizovány aspoň tři věci, ale i tak by  příště bylo lepší přijít na zastupitelstvo už s konkrétním projektem.

 

Facebook komentáře

Sdílejte články