Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy Zprávy z Prahy

KVĚTINOVÝ DŮM „ROZKVETE“ DÍKY SVÉ AKTIVNÍ FASÁDĚ

Praha, 20. března 2015: Květinový dům společnosti Flow East na Václavském náměstí slibuje vysoce ekologický design s využitím nejnovějších environmentálních technologií, což zahrnuje například tzv. „aktivní fasádu“. Tento zodpovědný přístup k rozvoji center měst odráží tradici přetrvávající po celá staletí.KVĚTINOVÝ DŮM „ROZKVETE“ DÍKY SVÉ AKTIVNÍ FASÁDĚ

V každém období vývoje architektury se klienti a jejich architekti snažili postavit ty nejefektivnější, ale zároveň uživatelsky pohodlné budovy s aspekty reflektující lidské zdraví. Květinový dům si klade za cíl pokračovat v této tradici a nastavit nový standard nejen pro Václavské náměstí, ale pro celé hlavní město Praha.

Na přelomu 19. a 20. století došlo k výraznému posunu ve způsobu, jakým byly budovy stavěny a obsazovány. S rozvojem tzv. chicagské školy, která pro formování budov využívala železo a ocel, s vynálezem výtahu a všeobecným zavedením elektrického osvětlení mohli architekti zcela přeorganizovat původní hierarchii prostoru, která přetrvávala od dob starého Říma. Moderní směr, ztělesněný tzv. mezinárodním stylem, přinesl jednoduché struktury využívající beton, ocel a sklo, maximalizující flexibilitu rozvržení prostoru a umožňující plnou svobodu fasády ve srovnání s předchozími strukturními omezeními. Díky zbavení se nosné funkce získala fasáda příležitost stát se dynamickou „pokožkou“, která řídí vstup světla, upravuje hladinu soukromí, definuje pohledy dovnitř a ven, reguluje větrání a poskytuje ochranu před horkem a chladem.

Design Květinového domu představuje evoluční vývoj architektonických principů použitých při stavbě takových pozoruhodných budov, jako jsou Palác Astra (Lindt), Baťa, Palác U Stýblů a z poslední doby také Palác Euro se svými zlatými žaluziemi. Tyto stavby, které ztělesňují tradici „funkcionalizmu“, využívají velké prosklené plochy a pevné povrchy k optimálnímu pronikání denního světla a maximálnímu vizuálnímu propojení interiéru a exteriéru. Přizpůsobení neprůhlednosti obvodových ploch a použití vnější a vnitřní stínicí techniky umožňuje úpravu vnitřního prostředí a změnu vzhledu budovy zvenku.

Analogie s „pokožkou“ odráží, jak složitou roli hraje tloušťka fasády budovy. Fasáda Květinového domu je neoddělitelně spojena s vnitřními „orgány“ budovy, nebo přesněji řečeno, s environmentálními, mechanickými a elektrickými systémy. Někteří historici zabývající se architekturou vnímají fasádu pouze jako dekorativní „povrch“, který může být odstraněn a nahrazen tak, aby vyhovoval trendům daného období. Fasáda Květinového domu je plně integrovanou

součástí celého organismu budovy. Jedná se o zdaleka největší a nejnákladnější část ze všech technických a ekologických systémů budovy. Všechny skleněné plochy jsou ztrojené a jsou optimalizovány pro průnik denního světla. Parametricky ovládané vnější stínění snižuje nežádoucí příliv světla v letním období a v zimě inteligentně využívá sluneční svit ke snížení zatížení z vytápění.

Technické systémy Květinového domu využívají pro přenos teplotních rozdílů účinný systém tepelných čerpadel, VRV systém čtvrté generace pro vytápění a chlazení skrze chladicí stropy a propracovaný systém rekuperace tepla, čímž je dosaženo celkové snížení spotřeby energie o 75 % ve srovnání se stávající konstrukcí.

Květinový dům představuje jedinečnou příležitost, a to nejen s cílem spojit zcela novou technologii s výrazem elegance a mistrovským zpracováním, ale také poskytnout fyzický impuls k revitalizaci a obnově horní třetiny Václavského náměstí. Vytvoření nové, vysoce kvalitní budovy na tomto konkrétním místě, s sebou přinese řadu vedlejších výhod, které nakonec předčí i pozitivní přínos budovy samotné. Květinový dům poskytuje neopakovatelnou příležitost nastartovat regeneraci horní části Václavského náměstí. Existuje jen několik málo míst, které nabízejí možnost, aby takováto moderní architektura mohla být umístěna v samotném srdci české metropole.

###

Podobné příspěvky

Reakce hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery …

Šebík

Česká premiéra oceňované hry Matthewa Lombarda HIGH

Afri

Vánoční atmosféra ve Westfield Chodov se ponese ve stylu Après Ski

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady