Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiZprávy z PrahyKluby Joy Ride Czech a Jeeb Clubs slavily s kardinálem Dominikem Dukou

Kluby Joy Ride Czech a Jeeb Clubs slavily s kardinálem Dominikem Dukou

Kluby Joy Ride Czech a Jeeb Clubs slavily s kardinálem Dominikem Dukou

O víkendu v Praze proběhla již  tradiční oslava Nového roku klubů  Joy Ride Czech a Jeep Clubu. Nadšenci z těchto klubů přijeli z celé republiky i se svými miláčky automobily značky Jeep Renegade, Compass, Cherokee, Grand Cherokee, Wrangler a Wrangler Unlimited,  rokem výroby  1941 až po současnost.

US ArmySpanilou jízdou vzdali hold nejen automobilům této značky, ale i anglickým a americkým vojenských veteránům. Start proběhl přesně v 11 hodin v sobotu 4.1. pod Karlovým mostem a konvoj se vydal na Hradčanské náměstí, kde všechny osobně přivítal kardinál Dominik Duka a jízda byla ukončena u Rudolfina, kde všichni účastníci (v dobových uniformách) vytvořili společnou fotografii na schodech této památné budovy.

Na hradčanském náměstí arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka pozdravil všechny účastníky spanilé jízdy, a to v uniformě. Také zavzpomínal na své dětství i rodiče, kteří byli válkou velmi ovlivněni a přítomné pohostil vánočkou. Ti mu na oplátku dali ochutnat zelňačku z polní kuchyně.
Zároveň pozval přítomné k výjimečné události, která se uskuteční v květnu v katedrále na Pražském hradě.

„Už od obnovy Arcibiskupství pražského, to je 450 let, kdy v jeho čele stál arcibiskup Anton Brus z Mohelnice, tedy 8. arcibiskup pražský a biskup vídeňský a také hlavní kaplan armády rakouské, všichni arcibiskupové, vyjma tedy doby komunismu, ale včetně legendárního kardinála Berana, jsou vrchními kaplany armády duchovní služby katolických kněží v ozbrojených silách. Takže proto jsem jaksi tady při této akci. A mám na sobě tuto kvazi uniformu. Respektive její vrchní polovinu – uniformu Hradní stráže, poněvadž jsem ji dostal před dvěma lety k Vánocům jako dárek,“ svěřil se Kardinál Dominik Duka.

Malostranske namestiSetkání s válečnými veterány anglické a americké armády jsou pro něj prý velmi citlivá a citová.

„Je to pro mě především vzpomínka na mé dětství, protože můj tatínek se v srpnu 1945 vrátil z války z Anglie. Bylo mi tenkrát 2,5 roku a znám z vyprávění, že jsem se ho prý bál. Měl totiž na hlavě tu vojenskou helmu. Zajímavostí asi bezesporu je, že jeho výzbroj, kterou si přivezl z Anglie, jsme tehdy s mou maminkou při jeho zatčení komunisty v roce 1949 v Hradci Králové, kde jsme žili, házeli do Labe. Hrozilo totiž, že by byl obviněn i jako držitel zbraně, protože mezi těmi věcmi byl i samopal,“ zavzpomínal nejvyšší představitel katolické církve v ČR Dominik Duka.

Zároveň všechny tímto pozva už nyní na významnou květnovou událost:

„Srdečně tímto všechny zvu na 5. května do katedrály sv. Víta, kde v 15 hodin bude jako vzpomínka na toto výročí konce II. světové války, na vítězství a mír a zachování míru sloužena bohoslužba a pozváni jsou vnuci a vnučky těch význačných představitelů armády a bojovníků za svobodu – tedy gen. George S. Pattona, gen. Charlese de Gaulla a gen. Winstona Churchilla. Takže věřím, že to oslavíme dostatečně a budeme se těšit i do dalších let, a že mír a klid tu i nadále zůstane.“

 JH

Facebook komentáře

Sdílejte články