Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Karel Svoboda a jeho šťastná léta

Karel svoboda

Karel Svoboda fotoŠťastná léta Karla Svobody oživí příběh legendárního skladatele. Zavzpomínat v něm na něj stihl ještě i jeho blízký přítel Karel Gott. Režisér Petr Klein Svoboda dokončuje v těchto dnech unikátní dokument o svém otci, hudebním skladateli Karlu Svobodovi, který začal natáčet jako symbolický dárek k jeho nedožitým osmdesátinám.

Film mapuje nejplodnější období Svobodova života, kdy vznikla většina jeho nejznámějších písní a filmové hudby. Kromě vzpomínek jeho blízkých a kolegů, mezi kterými nechybí například Karel Gott, Helena Vondráčková nebo Theodor Pištěk, budou v dokumentu vůbec poprvé zveřejněny i soukromé archivní záběry, které, jak slibují tvůrci, osvětlí i skladatelův vnitřní život. Přispět k jeho uvedení mohou navíc nyní i fanoušci hudby Karla Svobody.

„Film o mém tátovi Karlu Svobodovi jsem začal natáčet minulý rok v prosinci. Hned první natáčecí den byl kouzelný a nikdy na něj nezapomenu. Pozval jsem tehdy Karla Gotta, hovořil s ním o tátovi na chvilku se vrátil do mého dětství, do nahrávacího studia, našeho domu, kde si tátu pamatuju, jak sedí za pianem nebo na pohovce se zapáleným doutníkem. Chybí mi a jsem hrozně rád, že se mi povedlo dokument o něm začít točit, ale hlavně ho také téměř dokončit,“ vzpomíná autor snímku Petr Klein Svoboda a dodává: „Chci, aby se ve filmu objevilo vše podstatné, co ovlivňovalo život mého táty, a hudba v něm hrála jednu z nejhlavnějších rolí. Snažil jsem se na plátno převést to, jak jsem mého tátu znal, aby i jeho fanoušci mohli jeho osobnost poznat snad o trochu blíž.“

K dokončení filmu, který vstoupí do kin již začátkem příštího roku, nyní zbývá zajistit především zahraniční autorská práva k vybraným obrazovým a zvukovým materiálům, a to například i k seriálové verzi jedné z jeho mezinárodně nejúspěšnějších skladeb – Včelky Máji. „Řada podstatných záznamů je chráněna poměrně drahými autorskými právy. Bez nich by však byl film o mém tátovi polovičatý. I proto jsme se s pomocí rozhodli obrátit na všechny příznivce a fanoušky Karla Svobody, aby nám, byť i malým příspěvkem v rámci veřejné sbírky na portálu Hithit dopomohli k tomu, abychom mohli ve filmu použít co nejvíce dostupných filmových a hudebních ukázek z tátova života,“ dodává Petr Klein Svoboda.

Film Karel Svoboda-Štastná léta uvede do kin v lednu 2020 společnost Bohemia Motion Pictures.

MediaList/Vít Rosembau

Podobné příspěvky

Václav Neckář diety nedrží: je totiž na sladké!

Afri

Literární hvězda Mario Vargas Llosa poprvé v Praze

Eleonor

Světlo a stín Bangladéše

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady