Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Jak se motivovat ke studiu jazyků?

Z výzkumů Českého statistického úřadu vyplývá, že bezmála třetina Čechů neumí žádný cizí jazyk. Zhruba polovina jich má pocit, že další jazykové vzdělání ani nepotřebuje. A ti, kteří se přece jen snaží, se často při zdokonalování jazykových dovedností motají v kruzích.

Simona ŠkurkováPodle Simony Škurkové, ředitelky jazykové školy Lingua Centrum, je největším problémem Čechů nedostatek motivace. Ve svém komentáři uvádí, jak se ke studiu jazyků motivovat a nenechat se odradit hned na začátku.

Jak se motivovat ke studiu jazyků? Důležité jsou reálné cíle i výběr lektora

Řada studentů si při výuce cizích jazyků klade nereálné cíle. Týkají se především očekávání velmi rychlého pokroku. Studenti se domnívají, že budou za rok v novém jazyce bezchybně vést obchodní jednání, ačkoli studiu věnují obligátních devadesát minut týdně. V horším případě pak zázračné výsledky nabídne sám učitel, či dokonce škola. Hesla jako „anglicky snadno a rychle“ či „anglicky za týden“ jsou sice atraktivním reklamním sloganem, nicméně taková očekávání se jen těžko mohou setkat s úspěchem. Studium jazyka vyžaduje svůj čas.

Při jazykovém vzdělávání je proto základem určit si správné mety. Pro někoho je to povýšení v práci, pro jiného plynulý rozhovor se zahraničním kolegou. Vhodné je určit si více kratších motivačních cílů, kterých lze dosahovat postupně. A je navíc důležité učit se o tom, co člověka baví a nebát se si lekce po domluvě s lektorem přizpůsobit.

jazyková školaLektor dokáže nadchnout i odradit

Zásadní vliv na motivaci studenta totiž přichází i z vnějšku. Právě výběr lektora je absolutní základ. Vždy, a to neplatí jen o jazycích, je důležité mít učitele, se kterým si člověk rozumí a na jehož hodiny se těší. Lidé si často myslí, že když začnou chodit na lekce a s lektorem nejsou spokojeni, nemohou nic změnit.

Takové přesvědčení ale vede k tomu, že student ztratí nadšení, je demotivován a výuku dřív nebo později přestane pod různými záminkami navštěvovat. Jazykové školy přitom rády vyjdou vstříc a změnu lektora nepovažují za nic osobního. Zatímco na základní či střední škole si vyučujícího vybrat nelze, v dospělosti ano.

skola TGM MasarykaMotivovat může i zaměstnavatel

Velkou motivací se nakonec mohou stát i finance, což je informace cenná především pro zaměstnavatele. V roce 2016 přispěly podle Českého statistického úřadu firmy svým zaměstnancům zhruba na třetinu absolvovaných jazykových kurzů. Student tak není zatížen celou částkou za kurz a může studovat déle a intenzivněji, navíc s vidinou povýšení nebo přesunu do zahraničí, což je velmi silná motivace. Ze statistik naší školy přitom vyplývá, že z pracovních důvodů studuje až 80 procent dospělých účastníků neformálního vzdělávání.

V případě jazykového vzdělávání jako zaměstnaneckého benefitu existuje také další zásadní motivační faktor: dobrá jazyková škola umí společnosti poskytnout okamžitý přehled o pokroku studenta, jeho hodnocení a docházce. Zaměstnavatel i student tak získají jistotu, že vše funguje, jak má, a investice do vzdělání má svůj smysl.

Simona Škurková

 ředitelka jazykové školy 

O jazykové škole Lingua Centrum

Lingua Centrum patří mezi přední české jazykové školy, založena byla roku 1990. Provozuje devět poboček a sdružuje více než 1 300 lektorů. Škola nabízí celou škálu vzdělávacích kurzů pro veřejnost i firmy ve 25 jazycích, zabývá se překlady, tlumočením a jazykovými audity.

Jako jedna z mála škol v České republice prošla certifikačním auditem Bureau Veritas zaměřeným speciálně na kvalitu jazykového vzdělávání, od roku 2003 je certifikovaným členem Asociace jazykových škol a od roku 2011 pak také akreditovaným zkouškovým centrem Cambridge English v České republice.

Více na http://www.lingua-centrum.cz.

Anna Pivodová

e-mail: pivodova@lesensky.cz

Podobné příspěvky

Světová soutěž krásy neslyšících

Jaroslav Hauer

Pomoc pro pacienty s nemocí motýlích křídel

Afri

Projekt Anděl mezi zdravotníky

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady