Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiZprávy z PrahyGeofun je hra, kde máte možnost si na mobilním telefonu vyzkoušet 17.listopad 89

Geofun je hra, kde máte možnost si na mobilním telefonu vyzkoušet 17.listopad 89

HRA

Geofun je hra, kde máte možnost si na mobilním telefonu vyzkoušet 17.listopad 89

Tato hra vznikla k 30.výročí Sametové revoluce

Jak si nejlépe připomenout 30. výročí událostí, které se odehrály v pátek 17. listopadu 1989 v Praze? Zažít je přímo na vlastní kůži, tedy skoro na vlastní kůži J. Prostřednictvím nově spuštěné geolokační hry je možné se stát jedním z demonstrantů a zúčastnit se akce, která vedla k pádu komunistického režimu. Stačí k tomu dostatek kuráže a chytrý telefon.

Ráno 17. listopadu 1989 není ničím výjimečné. Pro běžného člověka prostě normální listopadový pátek. Většinu lidí čekají odpoledne nezbytné fronty, spojené s nákupy na víkend, někdo plánuje odjezd na chatu…

Klára Pospíšilová je studentkou třetího ročníku Fakulty žurnalistiky na Karlově Univerzitě. Je jí dvacet let, touží žít ve svobodě a její program je jiný. Rozhodne se k účasti na vzpomínkové akci a své první demonstraci proti současnému komunistickému režimu.

Tolik úvod do nově spuštěné hry, ve které se hráči „stanou“ přímo jedním z demonstrantů na akci, jenž vedla k pádu komunistického režimu. Pro instalaci hry postačí do prohlížeče v chytrém telefonu otevřít adresu qr.geofun.cz/483. Telefon sám nabídne instalaci bezplatné aplikace GEOFUN a následně stažení hry „17. listopad 1989“. Pak již stačí jen dojít na Albertov do areálu Univerzity Karlovy a aplikace sama nabídne odstartování hry.

Klára Pospíšilová, autentická účastnice demonstrace k ní dodává: „Zážitek z Národní třídy je pro mě živý i po třiceti letech. Na to se nedá zapomenout.  Lidé kolem mě tenkrát měli zkrvavené tváře od obušků, dav byl stlačován transportéry a já si chvíli myslela, že se tam prostě udusím. Přitom se jednalo o naprosto pokojnou demonstraci studentů, kde kamarádi zapalovali svíčky, nesli květiny a volali po dialogu. Ten pocit i strach se nedá snadno přenést do dneška, ale nově vytvořená hra, které jsem propůjčila příběh i hlas, tento zážitek alespoň přiblíží. Trasa hry probíhá přesně po místech, kudy procházel průvod demonstrace. Každý se může během ní zamyslet, co sám je ochoten obětovat pro svobodu a demokracii.“

Hru je možné odehrát kdykoliv během roku a je dobré si na ni vyčlenit alespoň dvě hodiny. Hráči na trase plní různé úkoly, např. vlastní hesla ke skandování, a také se rozhodují, zda-li svoji účast na demonstraci dokončí až na Národní třídu nebo předčasně ukončí. Absolvovat jí lze se psem či sportovním kočárkem. Je možné ji spojit s geohrou Sametová hra, která více informuje o dění po demonstraci a osobě Václava Havla. Bližší informace o hře na www.geofun.cz/sametova-praha.

Hra „17. listopad 1989“ vznikla v rámci projektu národních oslav “Společné století” u příležitosti 30 let demokracie a svobody a znovuobnovení KČT a je spolufinancována Ministerstvem kultury ČR.

Odkazy:

·         webová prezentace hry: www.geofun.cz/17-listopad-1989/

·         rychlý odkaz pro stažení hry do chytrého telefonu: qr.geofun.cz/483

·         tisková prezentace hry: www.geofun.cz/17-listopad-1989/print/

 

O GEOFUNu

GEOFUN vychází z populárního geocachingu. Hry v něm přináší unikátní příběhy, jejichž součástí se stávají samotní hráči, a poznávání je tak pro ně mnohem zábavnější a přináší mnoho zážitků.

 

GEOFUN v sobě spojuje čtyři populární záležitosti:

Œ zážitky  cestování Ž poznávání

… a to vše zdarma v  chytrém telefonu!

Princip hry spočívá ve využití chytrých telefonů (smartphones) se systémy iOS nebo Android, které umožňují lokalizaci. Díky GPS modulu telefon přesně ví, kde se nacházíte, a podle toho reaguje, komunikuje a uděluje úkoly. Kromě toho tak měří čas, umí nahrávat i pouštět video, zobrazovat fotografie, komunikovat s vámi hlasově, hodnotit vaše odpovědi na různé otázky, zvládá rozšířenou realitu a ještě mnoho dalšího.

 

Kouzlo GEOFUNu tkví v tom, že hráč neví, jaké úkoly ho čekají, dokud nedorazí na určené místo začátku geosrandy. Předem zjistí pouze stručný popis geosrandy a faktory náročnosti, které jsou čtyři – fyzický, mentální, trapnosti a zábavy.

 

Plnění úkolů sleduje a kontroluje samotná mobilní aplikace prostřednictvím technických možností (senzorů), které chytrý telefon má k dispozici. Hráči pak dostávají tzv. geonky (body) podle úspěšnosti plnění úkolů. Hráč získává geonky do celkového skóre a má možnost hrát o různé ceny v aktuálně probíhajících soutěžích.

Vít Pechanec, projektový manažer, GEOFUN, s.r.o.,vitek@geofun.cz

Roman Hrůza, PR manager, Klub českých turistů, hruza@kct.cz

 

Facebook komentáře

Sdílejte články