Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiZprávy z PrahyHAPPY CHICKEN CZ – premiéra v divadle pod Palmovkou

HAPPY CHICKEN CZ – premiéra v divadle pod Palmovkou

HAPPY CHICKEN CZ – premiéra v divadle pod Palmovkou

Vypravili jsme se na druhou premiéru, dokonce světovou letošní sezony autorské hry HAPPY CHICKEN CZ – drůbeží farma ředitele Michala Langa. Černá komedie o lidech, kteří to nevzdali, se snaží zachytit stav naší společnosti „třicet let poté“. Město, kde nic není v pořádku a kde se „podniká“ opravdu velmi podivným způsobem.

O. Veselý v hospodě

O. Veselý v hospodě

Po loňské inscenaci Krobotovy dramatizace Roku na vsi v režii M. Langa jsme byli zvědaví jaká bude vlastní hra režiséra. Zatímco obtížná dramatizace Roku na vsi bratří Mrštíků dopadla výborně, nová hra nás zklamala. Hru napsal M. Lang k 30. výročí Sametové revoluce. Hra se odehrává ve fiktivním městě Český Bruntál. Práce pro místního velko-drůbežáře a výrobce prvotřídních hnojiv je pro místní jasnou volbou – koneckonců obyvatelé města už dávno žádnou jinou ani nemají. Michal Lang měl některé scény napsané již delší dobu, psaní divadelní hry plánoval několik let, vlastní text dal dohromady za 2 měsíce.        Název hry poukazuje na dvojí inspiraci. „Když se řekne Happy chicken.cz-drůbeží farma, tak už v tom samotném názvu je podstatné slovo farma.

happy chicken divadlopalmovka

T. Dianiška v hospodě

To odkazuje k jistému holdingu v České republice, který se snaží vlastnit co nejvíce z potravinářského průmyslu a zároveň také k Farmě zvířat George Orwella,“ vysvětluje autor. Děj se zbytečně vleče, ústřední postavou je Jenda Jarota ml., majitel holdingu, šéf a kamarád, kterého přesvědčivě ztvárnil Jan Teplý. Druhou hlavní roli Ondřeje Schwarze, řidiče kamionu představuje Ondřej Veselý. Ústředním motivem inscenace je historie společnosti Happy Chicken. Její fungování je ohroženo reportáží, která odhalí, čím jsou kuřata krmena. Poté se zjistí, že českobruntálští muži po konzumaci masa s hormony trpí gynekomastií, mužům narůstají ženská prsa.

J. Tepllý divadlo happy chicken cz

J. Teplý v hl. roli Happy chicken cz

V Českém Bruntále je skupina Český Bruntál nedáme, která je zaměřena proti migrantům. Kamioňák Ondřej pašuje po Evropě migranty a přiveze je i do Českého Bruntálu. Po přestávce má hra větší spád. Témat, která se vzájemně prolínají je však příliš mnoho. Otázka migrantů je představena v absurdní nadsázce, kdy Češi zavraždí doktora Maxima, který se svou ženou a dcerou prchá před válkou v Africe.  Autor hru psal souboru na tělo, takže křestní jména postav se většinou shodují s křestními jmény herců. V dalších rolích uvidíte herce souboru Adama Vaculu jako bratra Adama Schwarze, Kamilu Trnkovou v roli bývalé studentky Tomáše Dianišku, jako specialistu na PR.  V rolích kamioňáků se představili Jakub Albrecht, Martin Němec a Milan Mikulčík. Pracovníka drůbežárny zobrazil Daniel Krečmar, hospodského a hospodskou si zahráli, Pavel Skřípal a Anna Bazgerová. Jako hosté se představili herci tmavé pleti Maxime Mededa, Lamis Abdalla, Isabelle Dirlbeck a také Natálii Šilarovou, která pro roli Romky Hely čerpá podněty z vlastních životních zkušeností. V inscenaci se mluví 5 jazyky: česky, francouzsky, anglicky, romsky a jedním z jazyků afrického Beninu – fonsky. Scény, kde se nemluví česky jsou opatřeny titulky. Hlas Chantal Poullain byla slyšet ze záznamu jako velvyslankyně. Všechny herce je třeba pochválit, postavy jsou vykresleny přesvědčivě.  Scéna Jana Duška dobře ilustruje hru, rovněž kostýmy Ivany Brádkové. Hra reflektuje celý dnešek, ale témat v ní obsažených bylo příliš, takže nakonec si kladete otázku, o čem to bylo. Představení by bylo vhodné zkrátit, téměř 3 hodiny (2.45 hod.) je mnoho. Bohužel nám to připomínalo agitky z padesátých let, pouze v opačném gardu.

Jaromír a Věra Hamplovi

Facebook komentáře

Sdílejte články