Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Festival Cirkopolis odstartuje kanadský intimní bytový cirkus

cirkus

7. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkopolis uvede od 9. do 15. února sedm progresivních souborů a umělců. Představí tajemný a dechberoucí bytový cirkus kanadské dvojice Claudel Doucet & Cooper Lee Smith.

bytovy cirkusPředstaví dále výjimečnou osobnost současné novocirkusové scény Belgičana Alexandera Vantournhouta, odvážnou trojici francouzských komiků a akrobatů La Mob à Sisyphe, multižánrového nizozemského umělce Monkiho, který kloubí akrobacii na dvojité čínské tyči s divadlem, živou hudbou a mluveným slovem. Zaměří se i na současnou českou a slovenskou scénu. Festival vyvrcholí výjimečným zážitkem legendárního žongléra Jaye Gilligana v magické show How to Welcome the Aliens?. Žonglérská hvězda povede v rámci festivalu také dvoudenní žonglérský workshop, ve kterém představí současné, špičkové, moderní i experimentální žonglérské techniky z celého světa se zaměřením na skandinávské trendy. Týden plný absurdního humoru, neuvěřitelných artistických kousků, bláznivých nápadů a risku se uskuteční na scéně Paláce Akropolis, Divadla Ponec, Kasáren Karlín a v prostředí soukromého bytu na Praze 2.

Festival Cirkopolis, začíná již příští neděli, tj. dne 9.2.  a trvá do 15. 2. 2020. Palác Akropolis | Divadlo Ponec | Kasárna Karlín |Bytový cirkus.

akrobateVýjimečné zážitky letošního ročníku slibují představení zahraničních souborů. V zahajovací den 9. února se poprvé představí průkopníci bytového cirkusu, kanadský pár Claudel Doucet & Cooper Lee Smith, kteří pozvou odvážné diváky na návštěvu do soukromého bytu a nechají je nahlédnout do svého každodenního intimního života. “Kanadská performance Se Prendre je exkluzivním zážitkem pro malý počet diváků, i proto ji uvedeme na festivalu hned desetkrát,” prozradila umělecká ředitelka festivalu Šárka Maršíková. V Paláci Akropolis odstartuje festival vtipná francouzská skupina akrobatů, žonglérů a komiků La Mob à Sisyphe, kterou spojuje touha po virtuozitě v cirkusové technice a absurdní, poetický humor. Tři mladíci si ve svém debutu Huitiéme jour hrají se vším, co je obtížné a nebezpečné, i proto je jejich prvotina plná zvratů, komediálního humoru a brilantní akrobacie. Na Cirkopolis se vrací výrazná osobnost současného cirkusu, belgický tanečník a akrobat Alexander Vantournhout, pro kterého je charakteristické mísení tanečních a akrobatických principů. V novince Red Haired Man se nechal inspirovat dílem ruského spisovatele Daniila Charmse a vytvořil spolu s dalšími třemi interprety představení na pomezí tance, akrobacie, cirkusu a divadla. “Na jevišti říkáme Charmsův text rusky, anglicky a v Praze ho budeme říkat i česky. Tato kombinace jazyků nám slouží k vytvoření nového druhu jazyka. Charmsova báseň Red Haired Men představuje muže, který o vše přišel, celou svou identitu – o své končetiny a dokonce i ústa. Tato postava tak postupně mizí, až se úplně vytrácí,” říká Vantournhout. Sólové představení Static progresivního nizozemského performera Benjamina „Monkiho“ Kuitenbrouwera kombinuje akrobacii na dvojité čínské tyči s živou hudbou, divadlem a mluveným slovem a vypráví poetický příběh obyčejného kluka. Na závěr festivalu čeká diváky mimořádná show s žonglérskou legendou Jayem Gilliganem. Vystupoval ve 34 různých zemích, ovlivnil generaci současných žonglérů, cestoval se sólovým vystoupením a spolupracoval se soubory jako jsou Cirkus Cirkör a Cirque du Soleil. Nedávno vydal knihu o současném žonglování s názvem 5 Catches. Společně se žonglérem Ericem Longequelem vystupují v Praze s projektem Cie Ea Eo v magické show How to Welcome the Aliens?, ve které připraví zábavný uvítací ceremoniál pro mimozemšťany, kteří právě přistáli na Zemi.

Cirkopolis se tradičně zaměřuje i na současnou česko-slovenskou novocirkusovou scénu. V absolventském představení Nivó nejtalentovanějšího slovenského závěsného akrobata Daniela Kvašňovského je vyjadřovacím prostředkem akrobacie na laně a manipulace s provazy. Experimentální očista těla i ducha se uskuteční v prostorách kasárenského Bazénu v pohybové site-specific inscenaci Lavabo české umělecké trojice Stárková, Blaha, Menoušek. Oba dva projekty vznikly v rámci rezidenčního programu CIRQUEONu, Lavabo dokonce v jeho koprodukci.

V průběhu festivalu se v CIRQUEONU – centru pro nový cirkus uskuteční tři workshopy vedené umělci, kteří se představí v hlavním programu.

MIKROBATIKA – pozemní akrobacie (11. – 12. 2. | 10:00 – 14:00) je akrobatický workshop s Winstonem Reynoldsem, který se 10 let věnuje akrobatickému tréninku a podělí se o své současné názory a možnosti, jak přistupovat ke způsobu pohybu. Jeho pohybová praxe vychází z akrobacie, pracovat ale bude i s dalšími tématy. Na festivalu vystoupí v představení Red Haired Men.

Čínská tyč s Benjaminem „Monkim“ Kuitenbrouwerem (13. – 14. 2. | 10:00 – 14:00) je workshop pro mírně pokročilé a pokročilé na čínské tyči, k vyzkoušení bude i technika dvojité čínské tyče.

Žonglování s Jayem Gilliganem  (15. – 16. 2. | 10:00 – 14:00) je dvoudenní masterclass hvězdy světového žonglování, ve které představí současné, špičkové, moderní i experimentální žonglérské techniky z celého světa se zaměřením na skandinávské trendy. Ve workshopu se zaměří na koncepty a nápady prostřednictvím jednoduchých triků, které se zvládne naučit každý. Masteclass je určena pro všechny úrovně.

Vstupenky na 7. ročník festivalu Cirkopolis jsou v prodeji v síti GoOut a na pokladně Paláce Akropolis a Divadla Ponec. Více informací o festivalu na www.cirkopolis.cz. Pořadatelem festivalu je CIRQUEON – centrum pro nový centrum a Palác Akropolis.

Webové stránky: www.cirkopolis.cz , www.palacakropolis.cz a www.cirqueon.cz

 

ANOTACE PŘEDSTAVENÍ CIRKOPOLIS

Cie EaEo – How to Welcome the Aliens? je žonglérská show, která představuje uvítací ceremoniál pro den, kdy mimozemšťané poprvé přistanou na Zemi. Co ukázat mimozemšťanům, kteří o našem světě nic nevědí? Podobně jako je Zlatá deska, kterou NASA vyslala do vesmíru v roce 1977, kompilací obrazů a zvuků ze Země, i toto představení je ukázkou lidství. Je přehledem lidské činnosti – žonglování. Toho, co vypovídá o nás, našich rukách, naší historii, naší gravitaci. Je částí našich znalostí, emocí i myšlenek.

Představení vytvořila dvojice legendárních žonglérů Eric Longequel a Jay Gilligan, kteří zásadně ovlivnili generaci současných žonglérů.

 

Alexander Vantournhout – Red Haired Men

Alexander Vantournhout se vrací po úspěšném syrovém autoportrétu ANECKXANDER opět na scénu festivalu Cirkopolis. V představení Zrzci se nechal inspirovat dílem ruského spisovatele Daniila Charmse (1905-1942), který proslul krátkými, originálními a vtipnými texty v temných dobách Stalinových čistek. Vantournhout spolu s dalšími třemi interprety přesouvá na jeviště jejich nepříjemnou fyzičnost a pohyby, absurdnost a materialitu jazyka, která je typická pro ruského básníka. Choreografie je tu kombinována s cirkusem a magií. Na pomezí mezi tancem, akrobacií, cirkusem a divadlem vytváří Zrzci vesmír, ve kterém se lidé objevují a mizí a kde zázrak a humor nejsou nikdy bez rizika.

 

Claudel Doucet & Cooper Lee Smith – Se Prendre

Se prendre je zážitek pro dobrodružné diváky, který nás zavede do komplikovaného intimního života dvou akrobatů. Následujeme je v bytě z jedné místnosti do druhé, s něžností i bolestí, pobaveni zvědavostí nebo zaujati intenzitou jejich přítomnosti. Příběhy o sbližování v naší samotě. Vlastní zrcadlo brutální a něžné, jedinečné a znepokojující. Představení umělců, přizpůsobené každodennímu životu, je totálním sebeodhalením: syrovým, dojemným, rušivým.

Za intimním představením Se prendre stojí spolutvůrci a účinkující Claudel Doucet a Cooper Lee Smith. Rozvíjejí interdisciplinární tvůrčí přístup, posouvají hranice a vrhají se do energie, která vzniká, mezi násilí a něhu. Oba akrobaté vystudovali Národní cirkusovou školu v Montrealu.

LA MOB À SISYPHE – Osmý den

Jsou tři. Kdo jsou? Na co čekají? A jak blízko půjdou k sobě? Zašli příliš daleko?

Osmý den,neúspěch,rozbitá žárovka,padající tělo,potěšení z gesta,náhlá úzkost,kluzké prsty,radost z katastrofy,co ale zbylo…

Skupina akrobatů a žonglérů LA MOB À SISYPHE vznikla na cirkusové škole Le Lido v Toulouse v roce 2015. Spojuje je touha po virtuozitě v cirkusové technice a absurdní, poetický humor. Hrají si, a hrají si se vším. Obzvláště s tím, co je obtížné a nebezpečné. Prvotina Osmý den je plná zvratů, komediálního humoru i brilantní akrobacie.

MONKI – STATIC

Sólové představení nizozemského akrobata, který si říká “Monki”, v sobě snoubí akrobatické dovednosti na dvojité čínské tyči s živou hudbou a divadlem. Výsledkem je jedinečný zážitek plný pohodové hudby s explozivními cirkusovými technikami, ve kterém ani mluvené slovo nepřijde zkrátka. V představení STATIC hraje čas hlavní roli: dávat čas a brát čas. Ale i fascinace současné generace třicátníků – Monkiho vrstevníků – staromódními, neefektivními technologiemi, jako jsou gramofon nebo Gameboy. Kde ale končí fascinace a začíná nezdravá nostalgie?

Stárková, Blaha, Menoušek – LAVABO

LAVABO je pohybová inscenace s prvky nového cirkusu.

Inscenace je výzkumem fyzického i duševního očištění, přechodovým prožitím vlastního těla a těch okamžiků, kdy se ocitáme jen sami se sebou. Kde končí lidské tělo a začíná mysl? Obličej je jediná část těla, kterou na sobě nikdy neuvidíme. To, co z něj můžeme vidět, je vždy jen jeho reprodukce nebo jeho obraz.

Daniel Kvašňovský – NIVÓ

Mnoho sil stálo člověka vypořádat se s rozlehlostí, lákavostí a nebezpečím vzdušného prostoru. Odpoutat se od země znamená zpřetrhat pouta. Ovládnout svoji vlastní fascinaci výškou tak, aby nevedla k záhubě. Hledět do budoucnosti… Do jaké míry je to bezpečné? A má to vůbec být bezpečné? Která pouta zpřetrhat? Co všechno obětovat přeludu, vizi?

 

Adéla Brabcová

E adela@cirqueon.cz

Homepage

 

Kateřina Sochací

E katerina.sochaci@palacakropolis.cz

 

 

 

Podobné příspěvky

SKIN UP anti-aging ultrazvukový nano spray.Revoluce v hydrataci pleti.

Afri

Dvě ocenění za světovou stavbu roku získalo studio Heatherwick stojící za pražským Savarinem

Afri

Charouz Racing System představil plány na rok 2019. Nechyběl u toho ani Ralf Schumacher

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady