Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiZprávy z PrahyDorotheum dnes vydražilo většinu…

Dorotheum dnes vydražilo většinu…

Dorotheum dnes vydražilo většinu…

Dorotheum dnes vydražilo většinu unikátní kolekce historických zbraní za téměř 1 700 000 korun

(PRAHA, 10. února 2015) – Do letošní první daily auction Dorothea putovala mimořádně pestrá kolekce historických zbraní z 18. – 20. století. Z nabídky 254 exemplářů se prodalo bezmála 90 procent. Opravdovou senzací se stala rakouská šavle pro poddůstojníky a kadety námořnictva z počátku 20. století, o kterou bojovali zájemci v sále i na telefonu, a vítěz dražby za ni nakonec zaplatil 54 000 korun. Úspěch zaznamenala také polská jezdecká šavle, která se prodala za více než 45 000 korun.

Dorotheum ve své daily auction nabízelo zcela jedinečnou sbírku chladných, palných a vzduchových zbraní převážně rakouského (rakousko-uherského) a československého původu. Pod kladívko ale šly také zajímavé exempláře z Polska, Francie, USA i Japonska.

„Dnešní aukci můžeme považovat za velmi úspěšnou. Sjelo se nám přes padesát sběratelů z různých koutů republiky, ale měli jsme i zájemce ze zahraničí – téměř polovina předmětů se dražila rovněž po telefonu a na písemné limity. Nejvyšších cen dosáhly námořnické zbraně, které se na trhu vyskytují zřídka,“ dodává Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka české pobočky Dorothea.

Nejdražší prodanou položkou se stala rakouská šavle pro poddůstojníky a kadety námořnictva z počátku 20. století, ozdobená třapcem z období císaře Františka Josefa. Zbraň dlouhá 69 cm byla vyrobena společností Weyersberg Kirschbaum & Cie Solingen a označena prodejcem Franzem Thillsem Neffem. Její vyvolávací cena činila 7 000 korun, nový majitel si ale tento kousek odnesl za 54 000 korun (včetně 20% aukční přirážky).

Další velké lákadlo představovala polská jezdecká šavle s pochvou, vzor 1934, kterou vyrobil H. Ludwikow Kielce. Z vyvolávací částky 9 000 korun cena nakonec přesáhla 45 000 korun včetně přirážky.

 

Facebook komentáře

Sdílejte články