Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Dnes je to 50 let od Československé expedice Peru 1970, kdy zahynulo všech 14 členů expedice

Radoslav Groh pri vystupu

V listopadu 2011 české velvyslanectví v Peru se sídlem v Limě umístilo na hlavní cestě v okolí Lagunas de Llanganuco dřevěný ukazatel k památníku místa neštěstí. Dříve nebylo toto místo nijak označeno a bylo těžké ho najít. Na ukazatel přispěl finanční částkou i Český horolezecký svaz. K připomenutí památky českých obětí zemětřesení byl lyžařský závod Jizerská padesátka pojmenován Memoriál Expedice Peru.

Všichni členové expedice mají také pamětní cedulky na Symbolickém hřbitově horolezců v Českém ráji, další památník je také u Bedřichova.

kniha Huascarano Tabor-horolezciHuandoyOd roku 1976 v Praze – Malešicích (v parku nad ulicí V Úžlabině) stojí památník věnovaný Československé expedici Peru 1970 a především jednomu z členů expedice, Valeriánovi Karouškovi.

Dne 23.dubna odletěla patnáctičlenná výprava z Prahy do peruánského hlavního města Lima. Základní tábor byl zřízen ve výšce 3 850 metrů mezi jezery Llanganuco.

Výprava byla hned od počátku poznamenána tragickou smrtí horolezce Ivana Bortela, který 18. května 1970 zahynul na túře pod horou Huandoy při pádu z třicetimetrové výšky. Bortel byl nejzkušenějším horolezcem výpravy a výstup na obtížnou jižní stěnu Huandoy tak nepřicházel v úvahu. Padly návrhy na návrat do Československa, ale nakonec bylo rozhodnuto, že se expedice pokusí o výstup na nejvyšší peruánskou horu Huascarán. Expedice se proto přesunula do základního tábora, kde ji dne 31. května 1970 v 15:23 místního času zastihlo mohutné zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy stupnice. Otřesy způsobily uvolnění laviny ledu a kamení ze severní stěny Huascaránu, která se sesunula o 2 500 metrů níže a svým pravým okrajem pohřbila základní tábor expedice. Všech zbylých 14 členů výpravy společně s chilským průvodcem zahynulo.

Účastníci expedice v Peru, kteří při ní zahynuli: 
† Ivan Bortel (27)
† Valerián Karoušek (41)
† Bohumil Nejedlo (38)
† Arnošt Černík (44)
† Jaroslav Krecbach (24)
† Zdeněk Novotný (32)
† Milan Černý (26)
† Miloš Matras (37)
† Jiří Rasl (34)
† Vilém Heckel (52)
† Ladislav Majsner (34)
† Svatopluk Ulvr (32)
† Jiří Jech (38)
† Milan Náhlovský (26)
† Václav Urban (35)

Čest jejich památce. Vzpomínáme na Vás, kamarádi.

Československá horolezecká expedice Peru 1970/Wikipedie

Jiří Hladík – fotograf, horolezec, cestovatel, vedoucí Evropského výtvarného centra pro postižené děti Sněženka ve Smržovce, spoluautor několika knih.

 

Podobné příspěvky

Na co by měli zaměstnanci a zaměstnavatelé myslet při dlouhodobějším využívání home office

Afri

ČESKÁ CHUŤOVKA – ZNAČKA, KTERÁ SI NA NIC NEHRAJE

Afri

Festival hudby a pohybu Pojď dál v pražském parku Folimanka

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady