Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Co dělají školy pro demokracii

skola demokracie

Vyhlášení nejinspirativnějšího žákovského projektu roku 2019

PRAHA (Senát PČR; 21. 11. 2019) – Zástupci 10 žákovských parlamentů z celé ČR se sešli na půdě Senátu, aby veřejnosti představili své nejúspěšnější projekty. Letošnímu 9. ročníku akce „Co dělají školy pro demokracii?“ předcházelo on-line hlasování veřejnosti, do kterého se zapojilo přes 1355 hlasujících. Letošním vítězem se stal projekt Stop plastovým obalům žákovského parlamentu ze základní školy TGM, Milovice.

skolaCesta ze třídy do Senátu

Dostat se až k mikrofonu v Senátu stojí nemalé úsilí. Nejprve škola musí uskutečnit nějaký zajímavý projekt a přihlásit ho do soutěže „Co dělají školy pro demokracii?“. Z přihlášených projektů vyberou zástupci pořádající organizace Centra pro demokratické učení 10 škol, které natočí o svém projektu krátké video. Všechna soutěžní videa jsou představena veřejnosti v rámci on-line hlasování. Vítěz získává Cenu veřejnosti. V letošním roce nejvíce lidí zaujal projekt Retro den: První republika od žákovského parlamentu ze základní školy JUDr. Josefa Mareše ve Znojmě.

Na slavnostní prezentaci, která se koná na půdě Senátu v honosném Hlavním sálu, se představí všech 10 žákovských parlamentů se svými projekty před porotou (místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horská, senátor Marek Hilšer, moderátor DVTV Martin Veselovský, zpěvák a herec Adam Mišík, předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Šimáčková Laurenčíková) a hosty. Všichni přítomní účastníci vyberou na místě nejinspirativnější projekt roku.

Stop plastovým obalům – nejinspirativnější projekt roku 2019

Hlavní myšlenkou projektu bylo snížit nadužívání plastových obalů a nahradit je obaly látkovými (pytlíky a tašky). Do svého záměru žáci zapojili své spolužáky, jejich rodiny, veřejnost i seniory. Veřejnou výzvou v místním rozhlase a tisku si zařídili dostatek materiálů (látek a nití) na výrobu krásný látkových tašek. Oslovili také obchodníky ve městě Milovice, aby lidem používání látkových obalů umožnili. Tyto obchody byly následně označeny logem projektu. K propagaci myšlenky snížit spotřebu plastů v běžném životě uspořádali parlamenťáci pro širokou veřejnost velikonoční jarmark, kde bylo možné si látkové obaly zakoupit.

Zpětná vazba k projektům od poroty

Porota ocenila všechny projekty především pro jejich přesah do komunity, zájem o seniory a propojení s nimi, zájem o hendikepované lidi a jejich podporu a v neposlední řadě snahu zlepšit životní prostředí kolem nás.

skolaVítězný projekt porota zhodnotila slovy:

Marek Hilšer: Moc oceňuji to, že jste si našli nějaký konkrétní problém, nějaký vážný problém, protože otázka životního prostředí je dneska vážnou otázkou, a že jste zároveň i hledali způsob, jak ten problém vyřešit. Samozřejmě také zapojení ostatních lidí na výrobě tašek je také skvělá věc.

Klára Šimáčková Laurenčíková: Považuji za úžasné, že jste si vybrali tak důležité téma jako je ochrana životního prostředí a zmírňování zátěží, které člověk do přírody přináší. Děkuji za to, a chtěla bych ocenit i to, že jste se snažili zapojit co nejširší komunitu včetně seniorů, kteří se někdy mohou cítit osamocení nebo přehlížení.

Akci už po deváté uspořádala organizace CEDU – Centrum pro demokratické učení, která vzdělává školy a metodicky podporuje učitele a žáky v tom, jak ve školách efektivně rozvíjet odpovědné podílení dětí na školním životě. Vedle toho sdružuje školy s žákovskými parlamenty z celé ČR.

ŠKOLY A PROJEKTY, KTERÉ SE LETOS AKCE ÚČASTNILY

ŠKOLA PROJEKT
1 ZŠ Školní, Bruntál MEZIGENERAČNÍ SETKÁVÁNÍ ANEB BABIČKO VYPRÁVĚJ
Začlenění žáků školy do života seniorů v obci.
2 ZŠ Volary ŠKOLNÍ ZPRÁVY ŽÁKOVSKÉHO PARLAMENTU
Zprávy z parlamentu na vlastním YouTube kanálu.
3 ZŠ Hořice DARUJ KNIHU, DARUJ RADOST
Sbírka knih pro klienty Ústavu sociální péče pro tělesně postižené.
4 ZŠ Masarova, Brno MASAŘKY SÁZELY STROMY REPUBLIKY
Uspořádání akce pro 4 základní školy a oslava 100 let republiky.
5 ZŠ TGM, Milovice STOP PLASTOVÝM OBALŮM
Snížení užívání plastových obalů a vytvoření látkových alternativ.
6 ZŠ Lesní, Liberec LESNÍ SVĚTLUŠKY PRO SVĚTLUŠKU
Charitativní akce a seznámení žáků s problematikou zrakově postižených.
7 ZŠ TGM, Blatná MARATÓN PRO MĚSTO BLATNÁ
Udržování pořádku v obci a osvěta veřejnosti.
8 ZŠ JUDr. Josefa Mareše a MŠ, Znojmo RETRO DEN PRVNÍ REPUBLIKA
Přiblížení života v časech první republiky žákům celé školy a oslava 100 výročí.
9 ZŠ Dolní Žandov JEŽÍŠKOVA SCHRÁNKA – ZVONIČKA
Ježíškova zvonička, místo společného setkávání dětí, rodičů i dalších obyvatel obce.
10 Dvořákovo gymnázium a SOŠE Kralupy nad Vltavou DNY ZEMĚ
Uspořádání programu na ochranu lidských práv a životního prostředí včetně charitativního běhu.

Ing. Veronika Pevná, koordinátor komunikace, fundraiser

CEDU – Centrum pro demokratické učení, o.p.s.
www.skolaprodemokracii.cz

Foto: Jan Krčmář

Podobné příspěvky

Středočeský kraj podporuje začínající včelaře .

Afri

Paraplegici natočili video o sexu

Redakce

Most Buggyra Speed Festival

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady