Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy Politika

Článek velvyslance Republiky Kazachstán v České republice Serzhana Abdykarimova

S.Abdykarimov

Dne 9. června se budou konat volby prezidenta Kazachstánu. To je jedna z významných událostí v politickém životě, protože hlava státu určuje směr rozvoje země, stanovuje úkoly pro vládu, nastiňuje priority domácí a zahraniční politiky. Kazachstán si poprvé po téměř třiceti letech zvolí nového prezidenta.

Nadcházející volby slibují, že se stanou nejkonkurenceschopnějšími v historii nezávislého Kazachstánu. Tentokrát kandiduje na předsednictví sedm kandidátů. Poprvé je mezi těmi, kteří chtějí zaujmout předsednictví země, uvedena i žena– Daniya Espayeva, která zastupuje stranu „Ak Zhol“.

Moderní realita je taková, že Kazachstán je lokalizován v regionu politického života, v němž dominantní místo patří mužům. Kazachstán však již řadu let podniká skutečné kroky ke zlepšení rovnosti žen a mužů a posílení úlohy žen v podnikání a politice.

Nyní vidíme plody této práce. Kromě paní Espayeové zastávají ženy funkce předsedy Senátu, místopředsedy vlády a ministra školství a vědy a přibližně čtvrtina členů parlamentu Kazachstánu jsou zástupci ženského pohlaví.

Dalším charakteristickým znakem nadcházejících voleb je konkurenceschopnost a spravedlnost volebního procesu. Důvodem je aktivní rozvoj demokratických institucí, které zajišťují spravedlnost a otevřenost voleb v našem regionu. Kazachstán opět dokazuje, že překračuje všechna očekávání. Každý ví, že prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev slíbil, že zajistí transparentní volby, které splní nejvyšší mezinárodní standardy. Můžeme uvést konkrétní příklady upřímnosti těchto slibů.

Důkazem toho je jmenování kandidáta na prezidentský úřad Amiržana Kosanova, který je v opozici vůči vládě již téměř dvacet let. Všichni žadatelé o funkci hlavy státu včetně Kosanova, otevřeně vedou své volební kampaně a bojují o hlasy voličů.

Kazachstán byl vždy otevřen volebním pozorovatelům a jejich konstruktivním připomínkám. Tentokrát očekáváme více než 1000 mezinárodních pozorovatelů z 10 mezinárodních organizací a také zahraničních států, které budou pracovat během voleb v naší zemi.

Na pozvání vlády Kazachstánu budou volby sledovat zástupci Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR) Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), Společenství nezávislých států a mnoha dalších organizací. Jejich mise jsou již umístěny po celé zemi.

Nadcházející volby jsou důležité nejen pro Kazachstán, ale i pro naše sousedy a partnery po celém světě. Každý si dobře uvědomuje, že Kazachstán se aktivně podílí na řešení globálních problémů, včetně řešení syrského konfliktu. Z ekonomického hlediska přijímá naše vláda rozhodná opatření ke zlepšení investičního prostředí v Kazachstánu, čímž se stává objektem číslo jedna pro investice v regionu.

Jsem přesvědčen, že bez ohledu na to, kdo v nadcházejících volbách vyhraje, bude naše země nadále prohlubovat spolupráci s Evropskou unií, která je největším obchodním a ekonomickým partnerem Kazachstánu. Významný příspěvek k této plodné spolupráci mají i naše bilaterální vztahy s Českou republikou.

V posledních letech se obchod mezi oběma zeměmi neustále rozrůstá, spolupráce je diverzifikovaná a vznikají nové společné projekty v různých oblastech. Přitahují zejména zájem moderních technologií České republiky v oblasti strojírenství, zelené energie a zemědělsko-průmyslové výroby.

Na podzim letošního roku je naplánována oficiální návštěva předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radka Vondráčka v Kazachstánu a pořádání podnikatelského fóra, zasedání mezivládní komise a pracovních skupin pro energetiku, průmysl a zemědělství.

Velkým impulsem k rozšíření obchodních a turistických vazeb by mělo dát v červnu otevření přímého letu Nur-Sultan – Praha kazachstánskou společností Scat. Kulturní část spolupráce bude doplněna uspořádáním dvouměsíční historické výstavy Kazachstánu v Národním muzeu České republiky od září do listopadu tohoto roku.

Tímto způsobem po volbách bude pokračovat práce na dalším rozvoji úzkých vztahů mezi Kazachstánem a Českou republikou. Mám všechny důvody k tomu, abych věřil v budoucí dobrou spolupráci mezi našimi zeměmi.

Podobné příspěvky

Orange je romantická manga s fantaskními prvky

Afri

Chytré mobily drtí mp3 přehrávače! Zdrtí My Prague fotoaparáty a kamery?

Šebík

V českém zemědělství se nedostává pracovní síly, hrozí tak další zdražování zeleniny i ovoce

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady