Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události z Prahy 1 Zprávy z Prahy

ČESKÉ LÉTO 2020 na Novoměstské radnici v Praze

Věž Novoměstské radnice

Věž jako dominanta Novoměstské radnice byla dostavěna v roce 1456, je vysoká téměř 70 m a na ochoz vede 221 schodů.

Od 15. století věž plnila funkci protipožární „strážnice“ pro Nové Město a později z ní hlásný vytruboval hodiny. Věž doznala stavebních úprav v letech 1520 – 1526 a následně 1559 – 1561, ochoz a střecha byly opakovaně opravovány po zasažení bleskem (poslední úpravy pocházejí z roku 1876).

Novoměstská radniceV prvním patře věže Novoměstské radnice se nachází původně gotická kaple, později zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země sv. Václavovi. V roce 1722 byla přestavěna v barokním stylu, ze kterého se zachovala např. klenba uprostřed zdobená freskou alegorie Práva a Spravedlnosti, či vstupní profilovaný portál.
Do kaple je možno nahlédnout též při některých akcích z Velkého sálu Novoměstské radnice.

Vyhlídková věž je vysoká téměř 70 m. Po 221 schodech vystoupíte na její ochoz, kde se můžete pokochat překrásným výhledem na Prahu. V Galerii ve věži probíhají zajímavé krátkodobé výstavy. Otevřeno: út – ne 10.00 – 18.00 hodin, vstupné 60 Kč, snížené 40 Kč, rodinné 130 Kč,  http://www.nrpraha.cz/vez/

STÁLÁ EXPOZICE

Historie Nového Města a Praha panoramatická. Stálou expozici o historii Nového Města, jeho radnice a přilehlého Karlova náměstí tvoří kopie historických rytin z archivu Muzea hl. m. Prahy. Představuje i nejstarší pražská panoramata, která zachycují podobu Prahy z vyvýšených míst ohraničujících celou pražskou kotlinu.

Stálá expozice –  Byt věžníka, opět otevřeno út – ne  10 – 18 hodin, vstupné v ceně vstupenky na věž.http://www.nrpraha.cz/vez/

Neviditelná výstava

Výstava se snaží návštěvníkům ukázat svět nevidomých lidí, jaký je život bez smyslu, díky kterému získává člověk nejvíce informací, a to bez zraku. Nezapomenutelná hodina v naprosté tmě s nevidomým průvodcem. Dlouhodobá výstava otevřena od 1. dubna. 2011 – výstavní prostory II. patro NR. Otevírací doba a vstupné na www.neviditelna.cz

http://www.neviditelna.cz

SOCHA NEPTUNA

Sochařské dílo vytvořil z jemného pískovce v letech 1875 – 1877 sochař Bohuslav Schnirch. V r. 2014 sochu zrestauroval akademický sochař Vojtěch Adamec.

Dílo je možné si prohlédnout vždy v úterý 14 – 16 hod / Vstup před nádvoří a foyer zdarma.

http://www.nrpraha.cz/svatby/

 

VÝSTAVY

Mé vize | Barvy mé duše | Praha mýma očima – IVAN KLYMENKO

Výstava obrazů Ivana Klymenka se skládá ze tří cyklů. Každý představuje svébytnou sérii obrazů. Na výstavě umělec představuje veřejnosti vůbec poprvé svou tvorbu ve velkém rozsahu, divák si může prohlédnout jak realistické, tak abstraktní autorovy obrazy. Ivanovým cílem však není pouze vystavit co nejvíce obrazů, nýbrž ukázat divákovi šíři své duše, šíři své tvorby.

2. – 14. 7., Galerie v přízemí, otevřeno út – ne 10 – 18 hod, vstupné plné 50 Kč, snížené 20 Kč, rodinné 100 Kč, veřejná vernisáž výstavy 1. 7. od 18 hod

http://www.nrpraha.cz/program/1052/me-vize-barvy-me-duse-praha-myma-ocima-ivan-klymenko/

JAK DUBOVÉ LISTÍ NA MORÁNÍ ŠUSTÍ aneb Náš posvátný háj, co jinde nemaj

Výstava výtvarného spolku Lughnasadh.  K vidění bude nově vzniklá sestava uměleckých děl členů a hostů keltského spolku, inspirovaných odkrýváním pozapomenutých keltských vrstev historie Karlova náměstí, spolu s bájí o cestě do neznáma.

6. – 30. 8. Galerie v přízemí, otevřeno út – ne 10 – 18 hod, vstupné plné 50 Kč, snížené 20 Kč, rodinné 100 Kč. Veřejná vernisáž 5. 8. od 17 hod.

http://www.nrpraha.cz/program/1056/jak-dubove-listi-na-morani-susti-aneb-nas-posvatny-haj-co-jinde-nemaj/

 

KONCERTY

Vojta Violinist – koncert “Pojďme to vytančit”

World music v kapele o jednom členu vás roztančí i dojme. Prostřednictvím Vojtovy hudby můžete vnímat hory, řeky, vzdálené cesty i letícího sokola nad lesem… Používá looper a hraje na mnoho hudebních nástrojů, jako jsou didgeridoo, buzuki, bansuri flétna, cajon a další perkuse. Nástroj, který je téměř součástí jeho těla, jsou housle.

21. 7.  Velký sál. Začátek v 19 hod. Vstupné do 19. 7. 350 Kč, zvýhodněná pro 2 osoby 580 Kč, od 20. 7. a na místě 400 Kč, podrobnosti na www.cestainspirace.cz

http://www.nrpraha.cz/program/1053/vojta-violinist-koncert-pojdme-to-vytancit/

Novoměstský festival komorní hudby – NOVOFEST 2020

Fats Jazz Band z Bratislavy. Strhující vystoupení slovenského swingového orchestru se sólisty a tancem. Dne 26. 8. Velký sál. Začátek v 19:30 hod. Vstupné plné 300 Kč, snížené 150 Kč. Rezervace vstupenek na adrese info@novofest.cz

http://www.nrpraha.cz/program/1055/novomestsky-festival-komorni-hudby-novofest-2020/

Sculpture Line 2020 / Alexandra Koláčková – Sedící postava

Jednou ze zajímavých zastávek sochařské linky 6. ročníku mezinárodního sochařského festivalu je Novoměstská radnice. Socha je zhotovena z vysokopálené šamotové hlíny. Prvotním impulzem vzniku této realizace byl záměr dotvořit intimní místo jedné soukromé zahrady posezením s plastikou. Vznikla tak lavička v podobě stylizované ženy, které se můžete uvelebit v náručí s knížkou, nebo usednout tváří v tvář blízké osobě v důvěrném hovoru. ve dnech 8. 7. – 30. 9.  Nádvoří. Otevřeno denně 8 – 23 hod. Prohlídka zdarma.

http://www.nrpraha.cz/program/1061/sculpture-line-2020-alexandra-kolackova-sedici-postava/

Komentované prohlídky Novoměstské radnice

Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie jedné z nejkrásnějších pražských národních kulturních památek. Podívají se i do prostor, které nejsou běžně přístupné.

Sraz na nádvoří

9. 7. 2020 – od 20:10 hod / při západu slunce

13. 7. 2020 – dopolední od 10:00 hod / pravidelná

13. 7. 2020 – odpolední od 17:30 hod / pravidelná

Závazné přihlášky předem s dostatečným předstihem – info na http://www.nrpraha.cz, vstup 1 osoba 100 Kč (+ jedno dítě do 15 let zdarma)

http://www.nrpraha.cz/program/1018/komentovane-prohlidky-novomestske-radnice-2020/

Bruncvík a lev

Středověký příběh hrdinství a lásky, který se poprvé objevil zhruba ve 14. století, jez námý ze Starých pověstí českých Aloise Jiráska. Oblíbené loutkové představení pro diváky od 7 let.

Ve dnech 28. – 30. 8. Velký sál, 28. 8. začátek představení v 18 hod, 29. + 30. 8. od 15 hod, vstupné děti 160 Kč, dospělí 240 Kč

http://www.nrpraha.cz/program/1050/bruncvik-a-lev/

AKTUALITY

ČESKÉ LÉTO na Novoměstské radnici v Praze / neomezená data T-mobile.cz na 24 hodin. Novoměstská radnice se účastní kampaně T-mobile.cz ve spolupráci s agenturou CzechTourism s názvem ČESKÉ LÉTO. Pokud navštívíte naší vyhlídkovou věž či si budete chtít prohlédnout některou z našich výstav, nezapomeňte si svůj mobilní telefon! Stačí mít apku T-mobile.cz a po zakoupení vstupenky na radnici si u pokladníka naskenovat speciální QR kód do vašeho mobilu. A tak obdržíte od vašeho operátora T-mobile.cz neomezená data na 24 hodin!

1. 7. do 31. 8. Věž, otevřeno út – ne 10 – 18 hod, vstupné a podrobnosti o výstavách v Galerii v přízemí na http://www.nrpraha.cz

http://www.nrpraha.cz/aktuality/93/ceske-leto-na-novomestske-radnici-v-praze-neomezena-data-t-mobilecz-na-24-hodin/

V PRAZE JAKO DOMA – vouchery pro turisty

Neváhejte a využijte jedinečnou letní nabídku pro mimopražské návštěvníky! Za každou noc v hotelu dostanete volný vstup do muzea, na památky, do zoo a na spoustu dalších atrakcí a zážitků. A také na VYHLÍDKOVOU VĚŽ Novoměstské radnice. Každý, kdo přespí víc než jednu noc v jednom z vybraných pražských hotelů, dostane od města poukázku. Projekt se zaměřuje na české turisty a především restart cestovního ruchu po nedávné koronakrizi. VOUCHER – poukázka, kterou návštěvníkovi poskytne město, bude platná v několika kulturních i volnočasových zařízeních města Prahy a to i na Novoměstské radnici. Do vyprodání zásob!

1. 7. – 30. 9. Věž, otevřeno út – ne 10 – 18 hod, vstupné – viz věž

http://www.nrpraha.cz/aktuality/92/v-praze-jako-doma-vouchery-pro-turisty/

Petra Baďurová
Novoměstská radnice, p.o.
Karlovo nám. 1/23, Praha 2
http://www.nrpraha.cz

Podobné příspěvky

Praha odměnila nejlepší jednotlivce i školy projektu KPBI

Šebík

Trump srazil cenu bitcoinu

Afri

JITKA ZELENKOVÁ OSLAVÍ ŽIVOTNÍ JUBILEUM ALBEM NEJVĚTŠÍCH HITŮ

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady