Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Česká pošta a Strana zelených II.

Dnes vám přinášíme rozhovor s Monikou Horákovou, členkou předsednictva Strany zelených.

V současné době vaše Strana zelených vede kampaň, která má zlepšit pracovní podmínky zaměstnanců České pošty. Co je cílem této kampaně?

Aby byla pošta poštou. Tedy to, co chtějí všichni, kromě managementu tohoto státního podniku. Aby se soustředila na poštovní služby a nešikanovala zaměstnance nesplnitelnými plány pro zakládání bankovních účtů, pojistek a pro prodej dalšího zboží. Kdo neudá dostatek produktů, o něž ale není zájem, dostane v daném měsíci například méně peněz. I pro klienty pošty je situace nepříjemná, protože kvalita standardních poštovních služeb vinou orientace na jiné produkty zákonitě upadá. To se musí změnit, a to právě letos, kdy se hledá banka a pojišťovna, které pro poštu zajistí služby na období 2018-2028. Stav se potom na deset let zabetonuje.

Jednali jste již s někým z vedení České pošty? A jaký byl výsledek?

Podle interních nařízení, která vedení pošty vydává, je zřejmé, že naše aktivity podrobně sledují, ale navenek se tváří, jakoby se nechumelilo. Evidentně se rozhodlo, že bude nejlepší mlčet a přečkat, než se téma vyčerpá. Mám pro vedení pošty smutnou zprávu, téma se nevyčerpá, dokud bude šikana pokračovat. My se jen tak neunavíme a budeme vytrvalí. Až sesbíráme dostatek poštovních svědectví, která zároveň průběžně publikujeme na webu www.postaknenipojistovak.cz, předáme je vedení České pošty, ale také ministru Chovancovi, do jehož rezortu Česká pošta spadá.

Vedení ČP argumentuje, že problémy nejsou a celá věc je pouze vaše předvolební kampaň. Máte nějaké konkrétní důkazy o které se vaše kampaň opírá?

Svědectví pošťáků a pošťaček je už opravdu tolik, že o poměrech na České poště nemůže nikdo pochybovat. Není to kampaň vymyšlená PR agenturou, ale reálný problém. Úlohou politických stran je hledat řešení. Je to jako stát u silnice plné děr a říkat, že kdo požaduje její opravu, dělá si nestoudnou předvolební kampaň, a že silnice je v pořádku. Není.

Není poukazování na špatné pracovní podmínky spíše v kompetenci odborových organizací? Spolupracujete přímo s některou z odborových organizací?

Je to úloha odborových organizací i politických stran. Odborové organizace hájí práva zaměstnanců, politické strany mají Českou poštu sledovat celospolečenskou optikou. Že tak činí pouze Strana zelených, mě udivuje. Tristní situace na České poště ohrožuje její funkce, to by mělo vládu eminentně zajímat. Navíc stát by neměl přehlížet porušování zákoníku práce u svých zaměstnanců – i to je úloha politiky na toto dbát. S žádnou odborovou organizací přímo nespolupracujeme.

Tiskový mluvčí České pošty naznačil v médiích, že vaše kampaň je spoluorganizována a podporována prezidentem FVZ panem Miroslavem Prokopem. Jak je to tedy s podporou odborových organizací?

Zúčastnili jsme se v únoru 2016 protestu proti nepřijatelným pracovním podmínkám na České poště, kterou organizovaly odbory SOS-21 a FVZ. Společná cesta od hlavního nádraží v Praze k centrále České pošty zůstává tím jediným, kde jsme šli ve stejných stopách jako odbory. Jinak veškerá naše nápady na podporu zaměstnanců pošty vznikají v hlavách členstva Strany zelených napříč republikou a náklady hradíme z prostředků Strany zelených. Ty se skládají z darů jednotlivců a ze státního příspěvku. Financování je zcela transparentní.

Děkuji za rozhovor.

 

V příštím týdnu vám po dohodě s paní Monikou Horákovou přineseme svědectví zaměstnanců České pošty. Co se děje v útrobách České pošty a jaké mají zaměstnanci tohoto státního podniku pracovní podmínky. Ty nejzajímavější příběhy, které zasílají zaměstnanci České pošty na www.postaknenipojistovak.cz. Vše již příští týden v Pražském zpravodaji.

 

 Autor: Radan Wolf

 

 

 

 

 

Podobné příspěvky

Mládež a prázdniny – nuda a alkohol

Šebík

Alexandrovci a jejich vánoční program

Afri

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí nabídnou letos 4 000 porcí rybí polévky

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady