Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiZprávy z PrahyBotanická zahrada v Troji slaví 50. narozeniny

Botanická zahrada v Troji slaví 50. narozeniny

Botanická zahrada v Troji slaví 50. narozeniny

Trojská botanická zahrada letos slaví půl století své existence. Výročí bude připomínat řadou akcí, oblíbených výstav i novinkami. Celý narozeninový rok se ponese v duchu oslavy krásy rostlinného těla. Už na začátku března se milovníci květin mohou těšit na atraktivní výstavu exotických orchidejí, kterou tentokrát doprovodí aranžmá z dílny přední české floristky Kláry Franc Vavříkové. Zahradu v její padesáté sezoně čeká také budování nových expozic, zázemí pro návštěvníky i pro odbornou práci. 23. ledna byla zahájena jubilejní sezona slavnostním křtem dvou nových knižních publikací a narozeninového kalendáře. Kmotrami se staly krásné dámy: zpěvačka Marta Jandová, herečky Anna Geislerová a Markéta Hrubešová a tanečnice Jovanka Vojtková.

Ačkoliv první snahy o založení botanické zahrady v Troji lze zaznamenat už období první republiky, oficiálně začala existovat až 1. ledna 1969. Pro veřejnost ale zůstala dvacet let téměř neznámá, v té době se zde vytvářely sbírky, které později sloužily jako základ při budování expozic.  Zpřístupněna byla zahrada až v roce 1992. Úvodní expozici si v té době během sezony prohlédlo dvacet tisíc návštěvníků. V následujících letech prošla zahrada pozvolným rozvojem a postupně se rozšiřovala o další expozice. Zlomovou událostí se pak pro ni stalo otevření skleníku Fata Morgana, díky kterému zájem o trojskou botanickou zahradu mnohonásobně vzrostl. „V loňském roce zahradou prošlo rekordních 371 tisíc návštěvníků, čehož si nesmírně vážíme, a chceme, aby se k nám i nadále rádi vraceli. Proto jsme i pro letošní jubilejní sezonu připravili zajímavý program. Navážeme na tradici oblíbených výstav kaktusů a masožravých rostlin, chybět nebude ani výstava orchidejí ve skleníku Fata Morgana nebo bonsají v Japonské zahradě. Naše narozeninové akce propojí téma oslavy krásy rostlinného těla,“  říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Známé osobnosti pokřtily dvě nové knihy a narozeninový kalendář

23. ledna zahájila Botanická zahrada hl. m. Prahy svou padesátou sezonu slavnostním křtem dvou nových publikací a narozeninového kalendáře. Navázala tak na knihy vydané v loňském roce: Stromy Botanické zahrady hl. m. Prahy, jejímž autorem je kurátor Tomáš Vencálek, a obrazovou publikaci shrnující devět let projektu Kořeny osobností. Novou knihu nazvanou Zahradní trvalky Botanické zahrady hl. m. Prahy, jejímiž autory jsou kurátoři trvalkových sbírek Iveta Bulánková a Petr Hanzelka, slavnostně pokřtila zpěvačka Marta Jandová. Knihu Květy Faty věnovanou botanickým skvostům prezentovaným ve skleníku Fata Morgana, jejímiž autorkami jsou kurátorky tropických sbírek Romana Rybková, Klára Lorencová  a Eva Smržová, uvedla do života herečka Anna Geislerová. Ta ve skleníku v minulosti vysadila vzácnou madagaskarskou orchidej Angraecum sesquipedale v rámci projektu Kořeny osobností. Nástěnný kalendář pro rok 2019, který zachycuje proměny areálu zahrady v průběhu minulého půlstoletí, pokřtily herečka Markéta Hrubešová a tanečnice Jovanka Vojtková.

Plánované akce potěší malé i velké návštěvníky zahrady

Rok 2019 bude ve znamení oslav. V rámci narozeninových akcí vzdá zahrada hold kráse rostlinného těla. Březen bude patřit rafinovanosti a eleganci orchidejí. „Kreativní ztvárnění letošní výstavy orchidejí převzala jedna z nejlepších českých floristek Klára Franc Vavříková. Pro výstavu oslavující půvab a vznešenost orchidejí zvolila jako hlavní motiv kruh. Ten symbolizuje propojení všeho živého v koloběhu života. Narušením této harmonie, k čemuž dnes bohužel v přírodě často dochází, ztrácí naše planeta jedinečné bohatství rostlinných druhů,“ říká Radka Pšeničková, náměstkyně pro útvar marketingu a PR.

Zahrada v příštích letech získá novou tvář

Zahradu čeká v následujících měsících a letech mnoho zásadních změn a modernizací. Cestou ke svým stým narozeninám tak získá zcela novou tvář a stane se skutečně moderní botanickou zahradou 21. století. „V blízké době nás čeká opravdu zásadní proměna. Návštěvníci budou do zahrady vstupovat novými vstupními areály, budujeme pro ně moderní zázemí, restaurace, přednáškové i výstavní prostory. Vše bude samozřejmě bezbariérové v duchu myšlenky, kterou dlouhodobě prosazujeme, tedy že zahrada je otevřená všem včetně návštěvníků se specifickými potřebami,“ dodává Bohumil Černý.

Projekt Kořeny osobností pokračuje

Pokračovat bude i vzdělávací projekt Kořeny osobností. V roce 2018 se rozrostl o dalších 10 známých jmen. V expozicích zahrady tak mohou návštěvníci obdivovat nové vzácné druhy rostlin, které zde vysadili: Václav Větvička, známý český botanik, popularizátor vědy a spisovatel, Vladimír Remek, první a zároveň jediný československý kosmonaut, Pierre Richard, světově proslulý francouzský herec a vášnivý vinař, Jiří Ježek, cyklista, šestinásobný paralympionický vítěz, Kateřina Teplá Šromová, nevidomá lyžařka, pětinásobná paralympionická vítězka, Tereza Kmochová, lyžařka, nejúspěšnější česká deaflympionička, Martin Hilský, slavný český anglista a překladatel díla Williama Shakespeara, Soňa Červená, světoznámá operní pěvkyně, prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., zakladatel moderní dětské hematologie v ČR a Karel Loprais, český automobilový závodník a šestinásobný vítěz Rallye Dakar

Facebook komentáře

Sdílejte články