Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z Prahy

Bitcoin neni anonymní

PC

Blockchain a ti druzí – anonymní kryptoměny

V dnešním článku se budeme věnovat databázím, z nichž každá má určitým způsobem odlišné vlastnosti a může být pro některé typy projektů efektivnější než klasický blockchain.

Kryptoměny jako je Bitcoin, nejsou anonymní. Jsou pouze pseudonymní. Majitel adresy sice nemusí uvádět své osobní údaje, ale pokud nějakým způsobem dojde k jejich zveřejnění, tak lze vysledovat, jak uživatel se svými coiny či tokeny nakládá. Pokud např. uživatel na svém blogu zveřejní adresu pro příchozí sponzorské příspěvky, odhaluje svou identitu. Informace o uživateli může poskytnout i protistrana jakékoli transakce, např. burza, které je obvykle při registraci potřeba zaslat mimo jiné ofocený pas. Jelikož jsou transakce propojené v blocích, tak zde riziko odhalení roste.

Anonymitu lze zvýšit typicky používáním jednorázových adres nebo využitím tzv. mixérů. U jednorázových adres je ovšem komplikovaná situace v případě odchozích transakcí. Pro dosažení potřebné částky je nutné spojit vstup z více adres a tím se opět odhaluje propojení. Dokonce i v případě, kdy na pokrytí transakce postačuje vstup z jedné ad hoc vytvořené adresy, ale zároveň nedojde k utracení celé její bilance, o sobě uživatel poskytuje další informace, protože většina kryptoměn funguje na bázi UTXO (neutracený výstup z transakce). Neutracený výstup se zasílá na vratkovou adresu a další transakce je tedy napojena na tu předcházející. Analýzou blockchainu dokáží experti síť transakcí rozklíčovat a identifikovat uživatele. Při některých transakcích lze dosledovat IP adresu odesilatele, což zužuje okruh možných osob. Tomu se lze bránit např. využíváním VPN nebo sítě Tor.

Mixér je služba, obvykle centralizovaná, která zprostředkuje postupné rozeslání transakcí mezi uživateli kryptoměny tak, aby na konci disponovali všichni uživatelé počáteční hodnotou, přičemž se částečně zastře historická vazba. Nevýhody jsou dvě. Zaprvé je třeba důvěřovat provozovateli služby, zadruhé si za službu účtuje poplatek. Podobně jako mixéry fungují služby třetích stran, jako jsou casina nebo burzy. Zasláním kryptoměny na jejich adresu uživatel ztrácí soukromé klíče, coiny se smíchají s jinými coiny svěřenými třetí straně a při výběru si je uživatel nechá zaslat na novou adresu. Zejména u burz a směnáren je ovšem obvykle nutné podstoupit identifikační proceduru, což anonymitu naopak snižuje.

Některé kryptoměny, např. Dash, mají službu míchání zabudovanou přímo do protokolu a řeší ji tak decentralizovaně. Dash operuje se speciálními masternody, které se zabývají mixováním a dostávají za to odměnu (tzv. Proof-of-Service). Kryptoměny jako Bytecoin nebo Monero využívají odlišnou anonymizační technologii CryptoNote. Ta pracuje s více klíči, kdy i prohlížení zůstatku je podmíněno vlastnictvím tajného klíče. Všechny transakce v Moneru jsou defaultně

anonymní. Zároveň je zabudovaná další technologie zahlazující IP adresy.

 

Nejnovějším příspěvkem v kategorii anonymních blockchainů je protokol MimbleWimble, který umožňuje posílání coinů mezi uživateli, aniž by o konkrétní částce věděli nody/těžaři podepisující transakce. Zároveň zjednodušuje strukturu UTXO zapisovanou do blockchainu a díky možnosti ořezávat historii blockchainu zvyšuje jeho škálovatelnost. MimbleWimble zatím nenabízí uživatelsky přívětivé aplikace, ale je novým hitem mezi některými odborníky.

PRO VÍCE INFORMACÍ A POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU NA WWW.ALTLIFT.CZ./FK

 

 

 

Podobné příspěvky

V kinech je neojočekávanější film roku Avengers: Endgame, přišla na něj i Aňa Geislerová

Čapek opět na scéně

Afri

NESOUHLAS s používáním rtuti

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady