Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy Zprávy z Prahy

Biologická léčba vrací revmatiky zpátky do života

Biologická léčba vrací revmatiky zpátky do života
Zajišťuje kvalitní život stovkám pacientů s artritidou

Praha, 8. října 2014 – Chronické bolesti, deformace kloubů, neustálé chirurgické zákroky. S těmito a jinými důsledky nemoci se musí vyrovnat pacienti s revmatoidní artritidou. Mnoho z nich nemůže pracovat a je odkázáno na pomoc druhých. Někteří končí na invalidním vozíku. Právě pracovní neschopnost a vyplácení invalidního důchodu dělají z revmatických chorob nejdražší nemoci ze všech. V České republice s touto nemocí žije 120 000 pacientů ve všech věkových kategoriích. Na možnosti léčby a důsledky nemoci upozorňují odborníci v souvislosti s nadcházejícím Světovým dnem artritidy, který připadá každoročně na 12. října.

Zhruba každý pátý člověk bojuje s nějakou formou revmatického onemocnění. Často a mylně lidé revmatické choroby spojují se stářím. „Pacienty jsou často mladí lidé nebo lidé v produktivním věku, které onemocnění zasáhne zcela nepřipravené a vyřadí je ze dne na den z normálního života. Dlouhotrvající silná bolest může během několika týdnů vyústit v úplnou ztrátu fyzické soběstačnosti,“ upozorňuje předseda České revmatologické společnosti ČLS JEP Prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc.

Pacienti s revmatoidní artritidou postupně ztrácejí svou produktivitu, kvůli nemoci se zvyšuje počet dní, kdy jsou v pracovní neschopnosti a řada z nich nakonec zaměstnání ztratí úplně. Revmatoidní artritida pacientům zkracuje život až o 10 let a často ústí v invaliditu. „Sociální a ekonomické dopady revmatických chorob jsou enormní, přitom výsledky ukazují, že včasná léčba dokáže pacientům umožnit návrat do zaměstnání. Pacienti jsou tak opět produktivní, a proto i přes značné investice do jejich léčby, dochází nakonec k úspoře, a to v rámci sociálních rozpočtů,“ popisuje Vencovský.

Jednou z možností, jak revmatoidní artritidu léčit, je moderní biologická léčba. Biologické léčbě se říká také „cílená“, protože působí přesně v oblasti vzniku problému. Nezatěžuje zbytek organismu a má méně nežádoucích účinků. V tuzemsku je však přístup k cílené léčbě velmi omezený, užívají ji pouhá 3 % všech pacientů s revmatoidní artritidou. „Zatímco v zahraničí se biologickou léčbou léčí i 20 – 30 % vhodných pacientů, u nás jsou to stále jednotky procent. Přetlak vhodných pacientů vede ke vzniku tzv. čekacích listin. V současnosti je na nich zapsáno asi 6 % vhodných pacientů, kteří na léčbu čekají,“ říká Edita Müllerová, předsedkyně představenstva neziskové organizace Revma Liga v ČR. Důvody jsou zejména ekonomické – cílenou léčbu předepisuje kvůli úsporám jen omezený počet revmatologů ze specializovaných center. Ty mají navíc omezené rozpočty, které nedovolují léčit pacienty v časnějších stádiích onemocnění.

Jednou z těch, která biologickou léčbu vyzkoušela, je i Hana Chaloupková, která zápasí s artritidou již 41 let. Za sebou má mnoho typů léčby a také chirurgických zákroků, při kterých ji byly nahrazovány nefunkční klouby. „Pomohla mi až biologické léčba. Zase jsem byla čiperná, začala jsem chodit do práce aspoň na poloviční úvazek. Efekt byl úžasný,“ popisuje Chaloupková. Podle ní by bylo ideální, kdyby se biologická léčba nasazovala pacientům nejpozději ve středně těžkých stádiích, než se nemoc výrazně zhorší. „Když se zasáhne hned na počátku, může se člověk vrátit do plnohodnotného života – bez deformací a bolesti,“ říká Chaloupková.

Sdružení Revma Liga v ČR chce zlepšit přetrvávající špatnou dostupnost biologické léčby pro pacienty s revmatoidní artritidou. „Naši pacienti si zaslouží dostávat nejlepší možnou léčbu od brzkých stádií onemocnění, a ne až poté, co jsou již v invalidním důchodu. Data hovoří jasně – státu se vyplatí připlatit na drahou, ale účinnou léčbu, pokud dokáže pacienta zachovat déle práceschopného. Lékaři chtějí pro pacienty to nejlepší, ale jsou omezeni financemi. Chtěli bychom, aby se rozpočty pro specializovaná centra pro příští rok zvýšily v souladu s prohlášením ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, který přislíbil vložit miliardy ušetřené letos na lécích do léčby většího množství pacientů biologickou léčbou,“ dodává Müllerová.


 

Revmatoidní artritida postihuje všechny věkové kategorie od malých dětí po seniorský věk. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při němž tělo produkuje látky, které napadají vlastní obranný systém organismu a vytvářejí záněty v podobě bolestivých otoků kloubů, měkkých tkání, někdy jsou napadány oči a vnitřní orgány. Nemoc odsuzuje postiženého k nepohyblivosti, odkazuje ho na pomoc druhých, ústí až v invaliditu. Revmatoidní artritidou jsou asi 2-3 x častěji postiženy ženy.

Revma Liga v ČR je společnost lidí s revmatismem, jejich rodinných příslušníků a přátel. Cílem společnosti je již více než 20 let zvyšování povědomí o revmatických chorobách. Členové Revma ligy bojují za plnohodnotný a rovnoprávný život zdravotně postižených a vytvářejí pro ně regionální kluby po celé České republice. Revma liga spolupracuje s mezinárodními organizacemi stejného zaměření v zahraničí a její činnost podporují lékaři a zdravotníci.

Podobné příspěvky

Po stopách českého granátu

Šebík

Vítězem středočeského kola soutěže Vesnice roku 2015 se stal městys Vraný

Šebík

6 tipů na skvělá místa, která už můžeme zase navštívit

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady