Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiZprávy z Prahy26. ročník renomované odborné ankety Auto roku 2020 vyhrálo BMW řady 3

26. ročník renomované odborné ankety Auto roku 2020 vyhrálo BMW řady 3

BMW 3

Rozhodla o tom odborná porota 32 motoristických novinářů.  V loňském roce bylo několik zajímavých novinek. Svaz dovozců automobilů (SDA), který je vyhlašovatelem ankety, upravil seznam porotců z řad motoristických novinářů s cílem zkvalitnit a zvýšit prestiž ankety Auto roku.

Organizátor ankety připravil pro 32 motoristických novinářů z předních médií tři testovací dny. V nich si vyzkoušeli nominované novinky automobilek působících na českém trhu. První testovací kolo, kterého se zúčastnilo všech 22 automobilů, bylo nově rozděleno do dvou dnů, aby měl každý z porotců dostatek času věnovat se všem nominovaným vozům. Následně došlo na první hlasování, ze kterého překvapivě vzešla místo tradiční pětice hned šestice finalistů, protože dvojice z nich měla shodný počet bodů. Na konci listopadu pak čekalo na všechny porotce druhé testovací kolo, kde si mohli finálně vyzkoušet šest novinek, které se utkaly o celkové vítězství. Každý porotce musel ve druhém kole rozdělit mezi finálovou šestici 180 bodů, Body se přidělovaly dle pěti kritérií: jízdní vlastnosti (celkem 36 bodů), užitná hodnota (42), ekonomika (42), technologie (36) a design (24).

Výsledky

V tomto ročníku se do ankety vrátila česká automobilka Škoda Auto, která za posledních 25 ročníků dokázala vyhrát devětkrát. Auta Škody vyhrála v letech 2015-2018 s modely Fabia, Superb, Kodiaq a Karoq. Loni zvítězil Ford Focus, který v historii soutěže byl 4x vítězem, tři vítězství má Mazda a po dvou Volkswagen a Opel. Tohoto roku trochu překvapivě exceloval mnichovský sedan BMW řady 3. Je to první vítězství BMW v této soutěži. Další pořadí : 2. SUV Mazda CX-30,  3. Škoda Kamiq , 4.crossover Kia Xceed,5.nová generace Peugeotu 208,6.funky retro off-road Suzuki Jimny.

Odborná porota hlasovala také v další dvojici přidružených anket. Technickou inovací je nový motor Mazdy Skyactiv-X. Motor spaluje benzin, ale kombinuje dohromady zážehový i vznětový princip spalování. Zážehový motor Skyactiv-X má jedinečnou technologii kompresního zapalování řízeného svíčkou, kterou si společnost Mazda nechala patentovat. Mimořádně chudá směs paliva a vzduchu (cca 1:40, běžně u benzinových motorů 1:14,7) je stlačena na vysoký tlak. Jiskra následně zapálí velmi malé množství paliva, které zvýší teplotu a tlak ve válci, a tím se zapálí i zbývající palivo (jako u vznětového motoru). Palivo se spálí rychleji a důkladněji, takže následný výkon je vyšší a emise nižší než klasického motoru.

Ekologickým autem roku je elektromobil Audi E-Tron. Na jedno nabití ujede přibližně 350 kilometrů, z nuly na sto zrychlí jen za 5,7 sekundy. Spotřeba je přibližně 25 kWh na 100 km, čímž při dobíjení v nízkém tarifu dostaneme na cenu 27 Kč/100 km. Pyšní se nejpropracovanějším systémem rekuperace kinetické energie.

Kromě oficiálního auta roku vyhlásil hlasování Seznam.cz na webové stránce Garáž.cz. Zúčastnilo se 36198 hlasujících a vyhrála Škoda Kodiaq s 31,7 % hlasů, BMW3 skončilo až čtvrté s 5,2 % hlasy. Součástí ankety Auto roku bylo také hlasování veřejnosti, která měla možnost zvolit nejlepší auto hned v několika kategoriích. Odměnou vylosovanému hlasujícímu je pak auto roku na rok zdarma. V letošním roce došlo k navýšení počtu jednotlivých kategorií na 8 a k jejich novému rozčlenění. Celkově bylo v hlasování veřejnosti Auto roku 2020 odevzdáno na 45 320 hlasů pro 63 přihlášených vozů.

V kategorii malých a mini vozů deklasovala konkurenty rozdílem třídy nová generace Peugeotu 208. V nejobsazenější kategorii nižší střední a střední třídy byl nejtěsnější rozdíl mezi 1. a 2., kde první místo vybojovala Škoda Scala před Mazdou 3 rozdílem 19 hlasů. Kategorie vyšší střední a luxusní třídy měla nejméně zástupců, ale vozy získaly zároveň druhý nejvyšší počet hlasů. Vítězem se stalo Volvo S60/V60/V60CC. V kategorii malých crossoverů se odehrál další těsný souboj mezi škodovkou a Mazdou. Modely Škoda Kamiq a Mazda CX-30 tentokrát dělilo 310 hlasů ve prospěch škodovky. Ve třídě středních crossoverů a SUV získalo vítězství Subaru e-Forester.

Velká SUV opět ovládlo BMW X7. Vítězem ve sportovních vozech je Hyundai i30 Fastback N, který porazil o 39 hlasů Ferrari F8 Tributo. Překvapivým výsledkem skončila kategorie pickupů, ve které vítěz získal nejvíce hlasů ze všech nominovaných vozů. Fordu Ranger Raptor poslalo hlas na 2 793 hlasujících. Partnery ankety Auto roku jsou: Seznam.cz – hlavní mediální partner, Alcar, Rymax, Vincario, O-RUN, Cubex Centrum Praha – NEJLEPŠÍ NOVÉ VENUE ROKU 2019 (Vítěz v soutěži 9th Global Eventex Awards) a Race Day.

Vozidla registrovaná v ČR v roce 2019

Letos bylo v ČR registrováno celkem 249915 nových osobních automobilů, 20436 lehkých užitkových automobilů, 1220 autobusů, 9852 nákladních vozidel, 18744 motocyklů. Celkově registrace nových osobních vozů v roce2019 klesly oproti roku 2018 o 4,41 % (z 261437ks na 249915ks, tj. o 11522 ks). První je značka Škoda s 85895 registrovanými osobními vozy (34,37%), následují Volkswagen –20869 ks (8,35%), Hyundai –19302 ks (7,72%).Nejprodávanějšími osobními vozy jsou Škoda OCTAVIA s 21663 ks (8,79%), dále Škoda FABIA –20251 ks (8,22%), Škoda KAROQ –9911 ks (4,02%).Z pohledu obchodních tříd jsou na prvním místě SUV s82979 registrovanými vozy (33,20%), na druhém místě jsou nižší střední s 48802 ks, následují malé –38948 ks (15,58%). Nejprodávanějšími osobními vozy jsou Škoda OCTAVIA s 21663 ks (8,79 %), dále Škoda FABIA –20251 ks (8,22 %), Škoda KAROQ –9911 ks (4,02 %), Škoda RAPID –8858 ks (3,59 %). .Z pohledu obchodních tříd jsou na prvním místě SUV s82979 registrovanými vozy (33,20%), na druhém místě jsou nižší střední s 48802 ks(19,53%), následují malé –38948 ks (15,58%), MPV –30311 ks (12,13%), střední –28777 ks (11,51%), vyšší střední –9016 ks (3,61%), mini –5789ks, sportovní –1479 ks, luxusní –340 ks. Z hlediska paliva vede benzín s 69,58 % (173885ks), na druhém místě je nafta s 27,71 % (69253 ks), následuje CNG –1768k s, elektro –636 ks. Nejoblíbenější barvou je bílá s70060 ks registrovaných osobních vozů (28,03 %), na druhém místě je šedá s 63375ks (25,36 %), následuje modrá –36819ks (14,73 %). Registrace dovážených ojetých OA v období 1 12/2019 vzrostly meziročně o 0,1 % na 177261 ks. Jejich průměrné stáří je 10,3 roku.