Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Středočeský kraj Tiskové Zprávy Zprávy z Prahy

14.11.2014 Světový den diabetu

Pochodujme společně pro zdraví a proti diabetu

V současnosti je na světě více než 382 milionů lidí trpících diabetem neboli cukrovkou. Do roku 2035 vzroste tento počet podle odhadu odborníků až na 592 milionů! Takováto pandemie je hrozivá zejména z toho důvodu, že ve většině světa zůstává neodhalená a to až u poloviny nemocných. V České republice se s diabetem léčí přes 840 tisíc lidí a každý rok přibude až 20 tisíc nově registrovaných diabetiků.

Nejvíce obyvatel přitom postihuje diabetes 2. typu, který má často souvislost s nezdravým životním stylem a který můžeme včasným odhalením a prevencí ovlivnit.

Česká republika se proto jako každý rok připojuje k Světovému dni diabetu, který i letos proběhne 14. listopadu. Toto datum nebylo zvoleno náhodou, upomíná na den narození Fredericka Bantinga, který spolu s Charlesem Bestem stál u objevu inzulinu. Letošní Světový den diabetu navíc odstartuje tříletou kampaň mezinárodní organizace IDF (International Diabetes Federation) zaměřenou na spojení zdravého života a diabetu. Stěžejní bude zejména téma zdravé stravy a její důležitost jak při prevenci diabetu 2. typu, tak při efektivním zvládání diabetu, umožňujícím vyhnout se komplikacím. Všechny aktivity v rámci Světového dne diabetu pak zastřeší slogan „Diabetes: chraňte naši budoucnost.“

Jednou z plánovaných aktivit v České republice je i happening před Fakultní poliklinikou VFN na Karlově náměstí v Praze a následný pochod ulicemi hlavního města Prahy, který stejně jako v dalších městech světa organizuje nadace World Diabetes Foundation za podpory společnosti Novo Nordisk. „Naše společnost se soustředí nejenom na léčbu diabetu, ale i na prevenci tohoto onemocnění. Řada projektů, které podporujeme nebo iniciujeme, napomáhá zvyšovat povědomí široké veřejnosti o problematice diabetu a především diabetu 2. typu,“ říká Daniela White, generální ředitelka společnosti Novo Nordisk ČR.

Akce se bude konat v pátek 14. listopadu 2014 od 10:30 do 17:30 hodin a probíhat zde bude měření glykémie, cholesterolu, krevního tlaku, tělesného tuku a hodnoty BMI. Na místě bude zájemcům k dispozici také například nutriční poradenství, prezentace zdravé výživy či konzultace jídelníčku. V 11:30 hodin pak odstartuje již 11. ročník Pochodu proti diabetu, který připomíná, že i chůzí se dá účinně bojovat proti diabetu 2. typu. Stejně jako v Praze se tak budou konat Pochody proti diabetu i v jiných městech České republiky, například v Děčíně, Písku, Třebíči, Strakonicích, Táboře či Slavkově u Brna. Kompletní seznam míst a více informací k Světovému dni diabetu v České republice naleznete na www.dendiabetu.cz.

Záštitu nad akcí převzal prezident České republiky Miloš Zeman, ministr zdravotnictví MUDr. Svatopluk Němeček, MBA, a tváří je herec Pavel Kříž, který sám trpí diabetem 2. typu. Jedním z cílů letošního ročníku Světového dne diabetu je i získat pozornost velkého množství pacientů, kteří o svém diabetu nevědí a tudíž ani nemohou být správně léčeni. V České republice se počet osob s dosud nediagnostikovaným diabetem odhaduje na čtvrt milionu.3

14.11.2014 DEN DIABETU

Podobné příspěvky

1100 letounů si spletlo adresu

Afri

Starostka městské části Praha 3 vyzvala ředitele PČR OŘ Praha III k neprodlenému zajištění nelegálních herních zařízení

Afri

Decibely lásky jako vyznání Michala Davida a pár přátel

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady