Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůBydleníGastronomie Soutěž BOHEMIA SEKT Trophée vyhrál Kamil Prokeš

 Soutěž BOHEMIA SEKT Trophée vyhrál Kamil Prokeš

obsluha hostů

 Soutěž BOHEMIA SEKT Trophée vyhrál Kamil Prokeš

Soutěž o nejlepšího someliéra ČR, která se letos konala již po dvaadvacáté, zná svého vítěze. Stal se jím Kamil Prokeš, majitel vinařství ve Velkých Němčicích a akademický pracovník Ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty MENDELU. Během celodenního klání, které vyvrcholilo slavnostním finále na Nové scéně Národního divadla, přesvědčil porotu, že si díky svým znalostem a dovednostem nejvíce zaslouží titul Sommelier roku 2019.

Bohemia Sekt Trophée jsem vyhrál podruhé, poprvé před dvěma lety, kdy jsem se zúčastnil i mezinárodního mistrovství sommelierů v Číně. Na letošní soutěž jsem se znovu intenzivně připravoval. I když znalosti a dovednosti, které musíme před odbornou porotou prokázat, už jako sommelieři většinou máme, je potřeba si je připomenout a osvěžit. Například ve znalostním testu je mnoho otázek z celého světa, které se netýkají jenom vína, ale i nealkoholických a alkoholických nápojů, kávy, čaje, čokolády, doutníků či kakaa,“ řekl po skončení soutěže vítěz. Dosavadnímu držitel titulu Davidu Královi po zisku „hattricku“ již pravidla nedovolovala další start v soutěži, a proto zasedl v odborné porotě.Druhé místo obsadila Libuše Vrbová z Vinařství U VRBŮ, Hustopeče, která rovněž získala diváckou cenu sympatie, o které hlasovali přítomní hosté. Bronzovou příčku obsadil odnesl Matouš Forman z Californian Wines.

 

Vitez Bohemia sekt

Vitez somelier roku

Vítěz soutěže získal putovní pohár ze sklárny Moser a symbol sommelierů tastevin od šperkařky Lady Vosejpkové, finanční odměnu a věcné dary od partnerů akce. Autorem návrhu putovního křišťálového poháru je výtvarník Lukáš Jabůrek, bývalý umělecký ředitel sklárny Moser. Tastevin je historická kovová (většinou stříbrná) mistička na ochutnávání vína. Nejstarší vyobrazení tastevinu je na freskách v Pompejích.  Uprostřed mističky je prohlubeň, která značí kolik vína se má do misky naplnit. Kolem je 8 prohlubní ve tvaru malých perel k vizuálnímu zhodnocení červeného vína. Ke zkoumání bílého vína slouží podlouhlé prohlubeniny. Kapacita nádobky je 9 cl. Dnes se používají k degustaci sklenky.

Soutěže se zúčastnilo celkem 17 profesionálů, kteří museli zvládnout znalostní kvíz, slepou degustaci, verbální identifikaci vzorku a servis sektu či vína včetně doporučení pokrmu. Tři soutěžící, kteří postoupili do večerního slavnostního finále, museli navíc předvést i prezentaci vína před hosty. Modelovým párem, který sommelieři během finále před publikem obsluhovali, se pro letošní rok stali známá herečka a komička Iva Pazderková a herec Vladimír Polívka.

Čestným hostem mezi porotci, kteří rozhodli o vítězi letošního ročníku, byl poprvé i prezident Mezinárodní asociace sommelierů Andrés Rosberg,dodal Ivo Dvořák, viceprezident Asociace sommelierů ČR a odborný garant soutěže.

„Národní soutěže sommelierů nejsou přínosné jen v tom, že z nich vzejde vítěz, který se proslaví v daném státu, bude moci užívat titul Sommelier 2019 a bude také reprezentovat zemi na mezinárodním mistrovství. Soutěží se zúčastňuje mnoho dalších profesionálů, kteří se na ni dlouho učili, degustovali a trénovali a kteří tím zvyšují svoji odbornost. Právě v tom je velký přínos sommelierských klání, která prostřednictvím účastníků zvyšují úroveň tohoto odvětví v celé zemi,“ vysvětlil Andrés Rosberg, prezident mezinárodní asociace sommelierů.

„Letos jsme měli možnost sledovat už dvaadvacátý ročník klání nejlepších českých sommelierů a s potěšením mohu říct, že kvalita účastníků byla opět velmi vysoká. To je dobrá zpráva jak pro majitele restaurací, tak i pro vinaře. Sommelier je totiž tím, kdo zastupuje vinaře před hostem restaurace a svou prací může násobně zvýšit zážitek z vína, anebo také právě naopak. Mám radost, že jsme mohli vidět mnoho profesionálů, kteří se k vínu chovají s láskou a k naší práci vinařů s respektem,“ nastiňuje důvod podpory soutěže Ondřej Beránek, ředitel společnosti BOHEMIA SEKT.

Soutěž BOHEMIA SEKT – Trophée Sommelier ČR pořádá Asociace sommelierů ČR. Jejím cílem je rozvoj profese sommeliera a vzdělávání sommelierů. Hlavním partnerem je společnost BOHEMIA SEKT. Akce se koná za podpory Vinařského fondu ČR. Dalšími partnery jsou BS Vinařské potřeby, Karlovarská Korunní, Asociace hotelů a restaurací ČR, Makro a Národní divadlo. Mediálním partnerem je časopis Wine and Degustation.

Jaromír a Věra Hamplovi

Facebook komentáře

Sdílejte články