Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Události Zprávy z Prahy

Zelení vyzvali vedení Prahy k přehodnocení joint venture s Kellnerovou PPF

Vit Masare

Hlavní město Praha má z historických důvodů joint-venture s bankou PPF banka a.s., která patří do kontroverzního portfolia investora Petra Kellnera. Dle dostupných informací má Praha u této banky uloženy na účtech veškeré své prostředky, kterými tak de facto podle svého rozhodnutí skupina PPF investičně nakládá.

PPF je přitom dlouhodobě terčem kritiky jak ekologických, tak lidskoprávních organizací.

“Pokud joint-venture Prahy s PPF vznikla v době, kdy bylo bohužel zvykem v Česku považovat za společenskou normu ledasco, dnes již financování, fosilního průmyslu, byznysu se zadlužováním a čínské propagandy z peněz Prahy není ospravedlnitelné,” komentuje stávající situaci spolupředseda pražských Zelených Vít Masare.

PPF masivně investuje do uhelného průmysl. Spalování uhlí je přitom jednou z hlavních příčin klimatické krize a významným zdrojem znečištění ovzduší ve Střední Evropě.Její divize Home Credit vznikla kolem poskytování lichvářských úvěrů a obchodu se zadlužováním. Tyto jsou příčinou jednoho z hlavních sociálních problémů Česka – 800 000 obyvatel v exekuci. Po vynuceném omezení činnosti v Česku se tomuto podnikání Kellner věnuje nadále mj. v Číně.

“Vybrat si zodpovědně bankovní ústav, kterému svěřujeme své prostředky, je jedno ze základních rozhodnutí, které dělá řádný hospodář. Občané po celé republice mají právo se ptát politiků, kde jejich peníze jsou a jestli neničí jejich budoucnost”, dodává Vít Masare.

V poslední době jou navíc odhalovány aktivity z prostředí PPF, které finančně podporují čínskou propagandu v Evropě a šířením fake news nahlodávají důvěryhodnost nezávislého informování o agresivní čínské zahraniční politice.

Praze posledních 10 let z minoritního podílu v PPF Bance neplynou žádné dividendy.

Vít Masare vyzval ke změně přístupu vedení Prahy během interpelací na jednání zastupitelstva HMP na konci ledna – symbolicky na přelomu čínského roku vepře a krysy.

Nikdo z interpelovaných radních včetně primátora nebyl interpelaci přítomen.

Vít Masare

Podobné příspěvky

Dne 7.1. proběhlo v restauraci Café Graff představení týmu Topforex-Lapierre pro sezónu 2020

Afri

Dukovany mají první „jadernou“ rychlodobíjecí stanici

Afri

Hraje se podle not světově významných centrálních bank

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady