Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Události Business

Zdražovaly pohonné hmoty a tabák, polevily cenové tlaky v oblasti potravin

obchod s bannany

V červenci spotřebitelské ceny v Česku stále citelně rostly. I proto Česká národní banka ve čtvrtek s úroky hýbat nebude. Navzdory koronavirové krizi se nadále drží nad horní úrovní tolerančního pásma cílování inflace České národní banky ve výši tří procent. Podle našeho předpokladu vykázala v červenci hodnotu 3,1 procenta, když zdražovaly pohonné hmoty či tabák, zatímco polevily cenové tlaky v oblasti potravin.

Česká národní banka nebude cítit potřebu dále uvolňovat měnové podmínky i proto, že považuje jejich dosavadní letošní uvolnění vzhledem k makroekonomické situaci za dostatečné. Míra nezaměstnanosti v ČR stále, i v červenci, zůstala poměrně nízká – nejnižší v zemích EU. Koronavirová krize se tlakem na zmírnění inflace – a současně tlakem na růst míry nezaměstnanosti – projeví výrazněji v podzimních měsících. Vládní opatření na podporu ekonomiky a zaměstnanosti budou postupně končit, zeslábne jejich intenzita či vyprchá jejich efekt. Zhoršující se situace na trhu práce zesílí dezinflační tlaky (tedy tlaky zmírňující inflaci), a to jak prostřednictvím slabšího růstu mezd, tak prostřednictvím slabší celkové poptávky v ekonomice.

Inflace se tak bude ve druhé polovině roku postupně přibližovat úrovni inflačního cíle České národní banky ve výši dvou procent, přičemž ke konci roku zmírnění inflace podpoří také vyšší základna meziročního srovnání.

Za celý letošní rok inflace vykáže úroveň 2,7 procenta.

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, CZECH FUND

lukas@lukaskovanda.cz
www.lukaskovanda.cz

Related posts

V centru Černý most probíhá výstava inspirovaná motivy knih Julese Vernea

Afri

Carsharing HoppyGo a SKODAAUTOpomaha zajistí s organizací ADRA distribuci lékařských pomůcek 

Afri

REPORTÁŽ: "Putin je hromadný vrah!", hlásaly transparenty na akci MikroMaidan

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady