Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiEkonomikaZáchranný balíček pro podnikatele by měl zahrnout také sociální podniky

Záchranný balíček pro podnikatele by měl zahrnout také sociální podniky

Marek Sedivy

Záchranný balíček pro podnikatele by měl zahrnout také sociální podniky

S žádostí o podporu sociálních podniků, které mají právní formu neziskové organizace, se o víkendu na vládu obrátili zástupci Asociace veřejně prospěšných organizací (AVPO ČR). Ta zastřešuje téměř stovku veřejně prospěšných organizací a mezi nimi i veřejně prospěšné sociální podniky, které provozují například kavárny nebo pekárny, poskytují úklidové a jiné pomocné práce nebo dodávají na trh produkty vyráběné handicapovanými klienty.

Podle prezidenta AVPO ČR Marka Šedivého by měla vláda při přípravě záchranných programů pro podnikatele myslet i na tyto veřejně prospěšné podniky s právní formou neziskových organizací (obecně prospěšné společnosti, ústavy, spolky, nadační fondy a církevní právnické organizace) a zahrnout je mezi příjemce chystané pomoci státu. Svou žádost směrovali zástupci AVPO ČR vedle premiéra Babiše také na ministra průmyslu a obchodu Havlíčka a ministryni práce a sociálních věcí Maláčovou před očekávanými jednáními vlády o záchranném balíčku pro podnikatele.

Sociální podniky a organizace, které si alespoň zčásti obstarávají příjmy vlastní aktivitou, zaměstnávají mnoho pracovníků a jejich zaměstnanci nejsou odměňováni pouze z dotací, ale z velké části z prodeje produktů a služeb. Většina z nich se již připravuje na výrazné škrty a zejména na odliv darů fyzických a darů od právnických osob, který spolu s ekonomickou krizí s jistotou nastane,“ popisuje situaci sociálních podniků Marek Šedivý a současně varuje: „Výpadek v příjmech těchto veřejně prospěšných podniků odhadujeme ve výši několika desítek procent. Pokud stát nepodá těmto organizacím pomocnou ruku podobně jako živnostníkům a malým podnikatelům, dojde k zániku mnoha veřejně prospěšných služeb.“

Příkladem ohrožených podniků s formou neziskové organizace může být například veřejnosti známé Sdružení Neratov v Orlických horách, které již bylo nuceno zavřít hospodu, jídelnu i vlastní pivovar. Organizace Pferda musela na Rychnovsku a Náchodsku zastavit provoz kavárny, pekárny a úklidových služeb, které provozuje s pomocí svých handicapovaných zaměstnanců. Ohrožen je i pražský spolek Toulcův dvůr, který žije z příjmů z provozování hostelu, školky, jídelny a kroužků, všechny tyto činnosti musely být zastaveny.

AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR je od roku 2010 nadoborovou střešní asociací s celorepublikovým dosahem. Sdružuje téměř stovku neziskových organizací servisního typu, které poskytující veřejně prospěšné služby. Je členem Unie zaměstnavatelských svazů ČR. AVPO ČR je správcem Značky spolehlivosti a zveřejňuje seznam prověřených organizací. www.avpo.cz, www.znacka-spolehlivosti.cz

Marek Šedivý, AVPO ČR, sedivy@avpo.cz

 

 

Facebook komentáře

Sdílejte články