Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůUdálostiReportážeTitanic připlul do Prahy a Pražský zpravodaj byl u toho!

Titanic připlul do Prahy a Pražský zpravodaj byl u toho!

Titanic připlul do Prahy a Pražský zpravodaj byl u toho!

Ve středu byla otevřena výstava Titanic, na kterou jsme Vás zvali v naší pozvánce. Byli jsme u toho a přinášíme Vám reportáž.

Kdo by neznal nepotopitelnou loď Titanic, která nakonec, jak se ukázalo, zas až tak nepotopitelná nebyla. Stačil jeden ledovec a v Atlantském oceánu zahynulo okolo 1500 cestujících. Příběh nejslavnější lodi v dějinách mapoval s romantickým nádechem stejnojmenný film, který si všichni pamatují díky vynikajícímu hereckému výkonu Leonarda DiCapria a Kate Winslet, coby zamilované dvojce Jacka a Rose. Příběh ve filmu byl přece jen trochu zkreslen a výstava Vám tak umožňuje proniknout do Titaniku trochu více a dozvědět se reálná fakta.

Výstava se uskutečnila díky spolupráci se společností RMS Titanic. Jedná se o jedinou společnost, která může lovit v oceánu takové poklady, jaké jsou na výstavě k vidění. Můžete tak shlédnout více než 200 autentických věcí vylovených ze dna oceánu jako jsou například parfémy, hřebeny, talíře a jiné nádobí, mince a bankovky patřící cestujícím. Sáhnout si můžete i na ledovec. Vezměme to však od začátku.

Na výstavu se nedostanete hlavním vchodem z ulice, jak je zvykem na jiných výstavách, ale velké ukazatele Vás na správné místo navedou. Při vstupu každý “cestující”, který se chystá vstoupit na loď Titanic obdrží palubní lístek neboli Boarding Pass, na kterém je označená třída, v které bude cestovat a krátké informace o osobě, kterou se návštěvník stává, jakmile vstoupí na “palubu”. Jde o jméno reálné osoby, která na Titaniku opravdu cestovala. Na konci výstavy se každý návštěvník dozví, zda na Titaniku přežil či utonul. Také každý obdrží i poslechové zařízení audio guide, které umožní poslechnout si více informací než se píše u jednotlivých exponátů – stačí jen zmáčknout správné číslo objektu.

Nejdříve se návštěvník výstavy dozví pár faktů k určitým historickým rokům, následně  je možné shlédnout dokument, který opět přibližuje dění na lodi, její vývoj a vyplutí. Poté následuje výstava již zmíněných exponátů, nechybí chodba Titaniku, která každého přenese do doby roku 1912. Každý host si projde první třídou, druhou třídou i tou nejchudší třetí třídou a tak porovnání jednotlivých tříd je možné téměř ihned. Avšak je vidět, že ač ve třetí třídě cestovali chudí lidé a migranti, pořád byly místnosti a vybavení pro tuto vrstvu lidí luxusem, což se každý host expozice dozví na informačních deskách. Nakouknou je možné i do kavárny Varandah Café. Nechybí ani model již zničené a potopené lodi. Na konci výstavy je teké umístěna příď lodě, kterou většina zná právě z již zmiňovaného filmu Titanic, kde se každý může zvěčnit na fotografii. Nechybí ani pamětní mince, kterou si můžete zakoupit v automatu na samém konci výstavy, vybrat je možné ze tří motivů.

Podívejte se do naší galerie a neváhejte výstavu navštívit. Čas máte až do 30.6.2016. Informace ohledně vstupného, otevírací doby a jiných informací naleznete na naší pozvánce či na webových stránkách www.vystavatitanic.cz/

 

Facebook komentáře

Sdílejte články