Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy

VÝZVA VLÁDĚ ČR K PODPOŘE ZRUŠENÍ PRAVIDLA “USE IT OR LOSE IT”

Boeing 737 Max

Na území městské části Praha 6 se nachází největší české mezinárodní Letiště Václava Havla, které zatěžuje životní prostředí ve svém okolí. Přestože je cestování v této době kvůli pandemii koronaviru výrazně omezeno, k očekávanému snížení letecké dopravy nedochází. Podle evropských pravidel totiž platí, že aerolinky musí provést alespoň 80 % svých pravidelných letů, jinak přijdou o své sloty a ty získá konkurence. Proto některá letadla létají i úplně bez pasažérů.

„Provoz prázdných letů je pro životní prostředí ohromnou a nesmyslnou zátěží. Během jediné takové cesty spálí motory naprosto zbytečně tuny paliva. Bylo by tedy logické, aby toto pravidlo, tzv. “use it or lose it” bylo v této době pozastaveno, nebo do budoucna i zrušeno. K této problematice se kladně vyjádřilo i Ministerstvo dopravy, které ze strany Prahy 6 plně podporujeme,“ říká místostarosta pro dopravu Jiří Lála /ODS/.

Sloty jsou doby přidělené příslušným letištěm pro přílety a odlety. Jejich ztráta by totiž po opadnutí virové epidemie mohla mít vážně ekonomické dopady. Především na vytížených letištích, kde je letový řád rozvržen téměř na sekundy, by mohlo dojít k velkým problémům.

Výjimku z pravidla „use it or lose it“ udělila organizace Airport Coordination Limited, přední světový koordinátor udělování slotů, pouze spojům z Hongkongu na pevninskou Čínu. Pro všechny ostatní lety stále platí stejná pravidla. V minulosti bylo toto pravidlo zrušeno dvakrát. Poprvé to bylo po útoku na newyorská dvojčata 11. září 2001 a podruhé během velké finanční krize.

 

Ondřej Šrámek

Úřad městské části Praha 6

Československé armády 23, Praha

e-mail:osramek@praha6.cz web: www.praha6.cz

 

 

 

 

 

 

Podobné příspěvky

Dne 13. srpna 1945 se splnil sen čs. stíhačů

Afri

Odbory ROH útočí na Dopravní podnik Praha

Afri

Češky se přestávají stydět. Stále více žen se zajímá o intimní plastiky

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady