Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy

Ve věku 93 let zemřel JUDr. Miroslav Veverka

JUDr.Miroslav Veverka

Ve středu 29. dubna 2020 ve věku nedožitých 93 let zemřel JUDr. Miroslav Veverka, někdejší soudce Nejvyššího soudu a autor bestselleru Evoluce svým vlastním tvůrcem – Od velkého třesku ke globální civilizaci.Veverka plakatMiroslav Veverka (1927) vystudoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity a do začátku normalizace působil jako soudce a pracovník ministerstva spravedlnosti. V roce 1971 musel z politických důvodů opustit justici a až do roku 1989 se živil jako sociální pracovník. V této době se ve volném čase začal věnovat studiu biologie a dalších přírodovědných disciplín.

V roce 1990 byl zvolen soudcem Nejvyššího soudu v Praze a po přemístění této instituce do Brna pokračoval jako soudce Vrchního soudu v Praze až do svého odchodu do důchodu v roce 2003. V této funkci řešil i některé mediálně známé kauzy, jako byl případ generála Alojze Lorence, agenta provokatéra Ludvíka Zifčáka či nájemného vraha Jiřího Kajínka. V šedesátých a sedmdesátých letech publikoval řadu článků v odborných časopisech doma i v zahraničí, a to převážně z oblasti kriminologie.

Veverka-Hledani BohaSoudce na odpočinku debutoval ve svých 86 letech monumentálním dílem Evoluce svým vlastním tvůrcem – Od velkého třesku ke globální civilizaci (PROSTOR 2013), na němž pracoval sedm let. Kniha představuje co do šířky a hloubky zcela ojedinělou syntézu současného stavu vědeckého poznání, a to jak v oblasti přírodovědy, tak i humanitních věd. Pochválili ji filozof Miroslav Petříček, biochemik Václav Pačes či astronom Jiří Grygar: „Šíře záběru autora bere dech a celkové pojetí je aspoň z mého pohledu jedinečné; s ničím podobným jsem se v naší literatuře nesetkal,“ zhodnotil dílo přední český astronom a astrofyzik. Publikace se v následujícím roce dočkala dalšího vydání a prodalo se jí sedm tisíc výtisků.

Vloni přišel dvaadevadesátiletý Veverka s dalším titulem – Hledání Boha (PROSTOR), navazujícím na bestseller Evoluce svým vlastním tvůrcem. Autor v něm prostřednictvím esejů představuje náboženský svět ve všech jeho různorodých projevech v historii – sleduje vznik a vývoj náboženských proudů a mj. přemítá, jak se náboženství podílí na genezi morálky.

Pan Veverka zemřel doma v klidu. Poslední rozloučení bude v úterý 5. května 2020 v 11 hodin v Ústřední obřadní síni v Praze na Olšanech (hlavní vchod).

Zesnulého si lze připomenout v rozhovoru, který s ním před rokem vedl Vladimír Kroc na Český rozhlas Plus: https://plus.rozhlas.cz/emeritni-soudce-veverka-obcanska-moralka-je-silnejsi-nez-nabozenstvi-8041265

Mgr. Denisa Novotná
Mediální zastoupení nakladatelství PROSTOR
E-mail: novotna.den@gmail.com

Podobné příspěvky

Středočeský kraj pokračuje v rozvoji kulturní spolupráce s čínskou provincií

Afri

Zralé modelky a modelové předvedli na červeném koberci módu inspirovanou 60. lety

Afri

SLOVENSKÉ DIVY se POPRVÉ sejdou v pražské Lucerně 1. února 2016

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady