Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy

Praha bojuje se suchem

radní Petr Hlubucek

Hl. m. Praha dokončilo výstavbu rybníka mezi městskými částmi Běchovice a Dubeč. Nový Lítožnický rybník zabírá plochu 11 hektarů a nachází se na místě původního rybníka, který byl v minulosti vypuštěn a vysušen. Součástí úpravy vodních ploch bylo i zmeandrování Říčanského potoka pod hrází, což přispěje k zadržení vody v místní krajině.

rybnikObnovením Lítožnického rybníka pokračuje hl. m. Praha v naplňování své strategie boje se suchem, jejíž součástí je i obnova a budování vodních ploch a vodních toků.

“Zatímco vláda je překvapená, že sucho je možná větší hrozba pro obyvatele než koronavirus, a ministerstva životního prostředí a zemědělství se předhánějí, kdo přijde rychleji s programem boje proti suchu, my v Praze otevíráme již hotové projekty, které pomůžou zadržovat vodu v krajině a mají reálný dopad na pražské klima,” uvedl při otevření nového rybníka Petr Hlubuček (STAN), náměstek primátora pro životní prostředí.

Nový Lítožnický rybník vznikl na místě tří menších rybníků, které byly pozůstatkem vypuštění historického Lítožnického rybníka v 1. pol. 19. stol. V rámci výstavby došlo k odbahnění území a odstranění zbytků zničených hrází. Celkem bylo vyvezeno 87 000 m3 sedimentů a materiálu.

Nová hráz rybníka je 376 m dlouhá a vysoká je 5,2 m. „Na hlavní hrázi je bezpečnostní přeliv a u výpustního objektu rybníka jsme zřídili loviště, kádiště a schodiště do vody tak, aby rybník mohli využívat i rybáři.“ dodává Ondřej Palička, ředitel Lesů Hl. m. Prahy.

rybnikNa nový Lítožnický rybník přímo navazuje zmeandrované koryto Říčanky. „V rámci opatření proti suchu bylo její koryto prodlouženo o 300 m a objem zadržené vody se téměř ztrojnásobil z 340 m3 na 890 m3.“ říká náměstek Hlubuček (STAN). Spolu s tímto prodloužením Říčanky bylo vytvořeno 11 nových tůni, které v místní krajině zadrží kolem 2200 m3 vody. Potok tak nabízí nová útočiště pro pestré druhy mokřadní fauny a flóry.

Celkové náklady na stavbu Lítožnického rybníka dosáhly 45 mil. Kč. Nový rybník je součástí strategie města v péči o vodu v hlavním městě a její zadržení v pražské krajině. Hl. m. Praha celkově spravuje 308 km potoků na vodních tocích a 116 vodních nádrží. Mezi nejvýznamnější akce, které byly realizovány v uplynulém roce s cílem zadržet vodu v krajině, patřilo obnovení přirozeného koryta Svépravického potoka v Horních Počernicích s meandry a tůněmi, revitalizace Biologického a Milíčovského rybníka, vybudování tůní na Rokytce, vybudování nového zdroje vody pro vysychající Panský rybník v Jinonicích a celková revitalizace rybníka Šeberák včetně odbahnění

V letošním roce Praha plánuje ještě například realizovat protipovodňové úpravy Rokytky v Kyjích, dokončit revitalizaci Xaverovského rybníka a Zličínského rybníka a nadále pokračovat v revitalizace Lipanského potoka.

TZ/Michaela Celárková

Media:list s.r.o.
www.media-list.cz

 

Podobné příspěvky

Nezmeškejte příležitost najít na veletrhu FOR ARCH nové obchodní partnery!

Redakce

Děkujeme, že nás chráníte,“ vzkazují pacienti se sklerodermií

Afri

Oblíbený rodinný bejbypankový festival Kefír zamíří poprvé na zámek Kačina .

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady