Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiTiskové ZprávyLidovci chtějí iniciovat vyšetření původu nákazy koronavirem

Lidovci chtějí iniciovat vyšetření původu nákazy koronavirem

Tomas Zdechovsky

Lidovci chtějí iniciovat vyšetření původu nákazy koronavirem

Lidovci požadují důkladné vyšetření důvodů, které vedly k pandemii Covid-19. Podle aktuálních výzkumů nemuselo dojít k tak masivnímu rozšíření nákazy, kdyby Čínská lidová republika učinila nezbytná opatření včas a netajila důležité informace. Čína ale dlouhou dobu šířila mylnou informaci o tom, že virus není přenosný z člověka na člověka.

Europoslanci Tomáš Zdechovský a Michaela Šojdrová proto připravují dopis Evropské komisi, ve kterém budou žádat o pečlivé prošetření šíření nákazy v souvislosti se zatajovanými informacemi ze strany Číny a Světové zdravotnické organizace WHO.
Čína s největší pravděpodobností uměle snižovala údaje o počtu nakažených, jakož i o počtu obětí. To vedlo k tomu, že řada států zavedla restriktivní opatření odpovídající vážnosti situace mnohem později, než by bývalo bylo nutné. „Chceme znát jasnou odpověď na to, kdo je původce a zda čínské orgány nezamlčovaly informace o pandemii. EU musí být iniciátorem a lídrem vyšetřování, protože státy EU patřily a patří k nejvíce postiženým na světě,“ řekl europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Lidovci se rozhodli také iniciovat výzvu Poslanecké sněmovny předsedovi vlády Andreji Babišovi, aby na úrovni Evropské rady požadoval zaúkolování Evropské komise vyšetřením faktorů, které vedly ke vzniku pandemie, jakož i vyšetřením zavádějících informací o novém koronaviru Covid-19 čínskými státními orgány. „Hlavním cílem vyšetřování nemá být ostrakizace Číny, ale poučení mezinárodního společenství, které v budoucnu zvýší jeho odolnost,“ uvedl poslanec a předseda Výboru pro Evropské záležitosti Ondřej Benešík.

TZ/ Kateřina Procházková
Email: prochazkova@kdu.cz

Facebook komentáře