Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Tiskové Zprávy

Kdo skutečně osvobodil Prahu?

MuzeumXX.stoleti

Faktické odpovědi nyní přinášejí debaty historiků pořádané Muzeem paměti XX. století. Nově vznikající pražské Muzeum paměti XX. století připravilo u příležitosti 75. výročí konce II. světové války a v souvislosti s převzetím sochy maršála I. S. Koněva sérii debat historiků a dalších odborníků. Ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla vysílá každé květnové pondělí od 20:00.

Ve čtyřech hodinových dílech se desítka historiků zaměří nejen na konec války, ale také na osobu maršála Koněva v kontextu poválečných událostí i na dnes tolik skloňované otázky válečných hrobů a pomníků.

“V posledních dnech se ve veřejném prostoru velmi intenzivně diskutuje o některých aspektech československých dějin, zejména konci války na našem území. Zaznívají bohužel i mnohá nepravdivá a manipulativní tvrzení. Chceme proto do této debaty vnést odbornější pohled a nabídnout relevantní a v některých aspektech dosud opomíjená či neznámá fakt. To vnímáme jako naši povinnost coby vznikající paměťové instituce”, vysvětluje záměr Jiří Šesták, ředitel Muzea paměti XX. století. Muzeum mj. získalo do výpůjčky sochu maršála Koněva nedávno odstraněnou z náměstí Interbrigády na Praze 6 a zavázalo se, že jej vystaví v budoucí expozici muzea. Pro její vznik v tuto chvíli hledá pražský magistrát vhodný objekt.

Tématem připravených debat je především objasnění role maršála I. S. Koněva v kontextu československých dějin. Jedním z mýtů, které komunistická propaganda dlouhodobě udržovala, byla zásadní role SSSR při osvobození Prahy. Bylo tomu ale skutečně tak? “Chceme hovořit o pražském (resp. českém) povstání v květnu 1945 a ozřejmit podíl jeho bojovníků při konečném vítězství, kriticky představit roli Ruské osvobozenecké armády a samotné Rudé armády. Zabýváme se životními osudy maršála I. S. Koněva a jeho podílem na některých událostech v SSSR, na potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, při výstavbě berlínské zdi v roce 1961 a v událostech v Československu v roce 1968. V širším kontextu se zamýšlíme se nad figurálními pomníky socialistického realismu, nad jejich zneužíváním v komunistické propagandě a stejně tak nad stávající úrovní pomníkové diplomacie mezi Českou republikou a Ruskem,” uvádí dále Šesták.

Debaty jsou vysílány online na facebooku a youtube kanálu Muzea paměti XX. století a Knihovny Václava Havla.

FB: www.facebook.com/muzeum20stoleti
YT: www.youtube.com/channel/UCrQptfsVBv6DMdrcjD4pr3Q
W: www.muzeum20stoleti.cz/debaty

Online debatní minisérie

Osvobození Prahy a fenomén maršála Koněva / PROGRAM

Pondělí 11. května od 20:00
Maršál Koněv a 20. století

Maršál osvoboditel nebo okupant? Jak se dostal až do vedení Rudé armády? Jakou roli sehrál v porážce nacistů a osvobození Československa? A jakou pak v potlačení Maďarského povstání, ve výstavbě Berlínské zdi, srpnovém vpádu do Československa a dalších vojenských poválečných akcích ve východním bloku?

Hosté: historici Jan Adamec, Jiří Fidler a David Svoboda

Moderuje historik Muzea paměti XX. století Jan Kalous

__________________________________________________

Pondělí 18. května od 20:00
Maršál Koněv v umění a propagandě

Proč vznikla socha maršála Koněva až v roce 1980? Byla 35 let po válce skutečně připomínkou konce války nebo spíš představovala symbol upevnění sovětské moci v normalizačním Československu?

Historici: Petr Koura, Zdeněk Lukeš a David Svoboda
Moderuje historik Petr Blažek

__________________________________________________

Pondělí 25. května od 20:00
Pomníková diplomacie a hybridní válka

Jak pečujeme o válečné hroby a pomníky u nás? A jaké péče se jim dostává v zahraničí? Proč  a jak se stala socha maršála Koněva a další pomníky předmětem dezinformačních kampaní?

Hosté: předsedkyně Spolku odboje Gabriela Havlůjová, publicista Jefim Fištejn a vojenský historik Eduard Stehlík

Moderuje ředitel Knihovny Václava Havla Mgr. Michael Žantovský

 

Podobné příspěvky

Jurečka: Chceme s premiérem jednat o změnách ošetřovného

Afri

Pečivo od Crocodille poprvé pro každého

Afri

Starostka městské části Praha 3, Vladislava Hujová, provedla kontrolu nelegálních heren

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady