Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Středočeský kraj

Středočeská muzea a galerie uspěly v Gloria Musaealis 2014

V pražském Obecním domě se ve čtvrtek 14. května konalo slavnostní vyhlášení výsledků XIII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria Musaealis 2014, kterého se zúčastnil i radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek (KSČM).

„V letošním ročníku jsme dostali dvě ocenění. Stálá výstava Galerie Středočeského kraje Stavy mysli – Za obrazem získala cenu Gloria Musaealis, stala se Muzejní výstavou roku 2014, a rekonstruovaný zámek v Roztokách u Prahy získal 3. místo v kategorii Muzejní počin roku 2014,“ vypočítal úspěchy radní Štefek.

Soutěž Gloria Musaealis vyhlašuje již tradičně od roku 2002 Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a nyní i s Obecním domem v Praze. Klade si za cíl upozornit veřejnost na špičkové výkony institucí v oboru muzejnictví a obecně na přínos muzeí a galerií ke zpřístupňování a využívání kulturního dědictví i k jeho ochraně. Probíhá ve třech kategoriích – Muzejní publikace roku, Muzejní výstava roku a Muzejní počin roku. Zvláštní kategorií soutěže je Cena Českého výboru ICOM, která je udělována projektům, jež významně přispěly k mezinárodní spolupráci, rozvoji edukační činnosti muzeí či zpřístupnění kulturního dědictví handicapovaným občanům. Čestný výbor soutěže také navrhuje vyhlašovatelům udělení zvláštní ceny jednomu z projektů.

Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 62 muzeí a galerií z celé republiky s 87 soutěžními projekty.

„Vysoce oceňuji práci vítězných týmů muzeí a galerií, ale i všech přihlášených a nepřihlášených. Samospráva může, či spíše by měla, zajistit provozní a investiční prostředky, ale duši do expozic dávají právě lidé, kteří v nich pracují. Jejich zásluhou navštěvuje muzea a galerie, v nichž probíhá více než 2 000 výstav, přes osm milionů návštěvníků. A spousta jejich další práce není na první pohled vidět – pečují o více než šedesát milionů sbírkových předmětů a zabývají se i vědeckou činností,“ podotkl radní Štefek.

V kategorii Muzejní výstava se za Galerií Středočeského kraje umístilo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti se stálou národopisnou expozicí „Slovácko“. Na třetím místě skončilo Vlastivědné muzeum Jesenicka se stálou expozicí „Spirála času země“.

Zvláštní ocenění získalo Kulturní středisko města Bechyně za stálou expozici Městského muzea v Bechyni.

V kategorii Muzejní publikace roku 2014 získalo cenu Gloria Musaealis Oblastní muzeum v Chomutově za publikaci „Všemu světu na útěchu. Sochařství a malířství na Chomutovsku a Kadaňsku 1350–1590“, druhé místo obsadil Národní ústav lidové kultury za publikaci „Knihy krejčovských střihů v českých zemích v 16.–18. století“. Na třetím místě skončilo Technické muzeum v Brně za publikaci „Hodinky Prim 1954–1994“.

V kategorii Muzejní počin roku 2014 získalo cenu Gloria Musaealis Regionální muzeum v Litomyšli za projekt „Revitalizace historické budovy Regionálního muzea v Litomyšli“. Na druhé místo vybrala sedmičlenná porota Oblastní galerii Liberec za projekt „Lázně – nové sídlo Oblastní galerie Liberec“. Třetí skončilo Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy za projekt „Zámek Rekonstrukce a nové využití zámku v Roztokách u Prahy“.

Zvláštní ocenění získalo ještě Muzeum Hlučínska za projekt „Kdo jsou lidé na Hlučínsku“.

Na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní počin roku 2014 byly uděleny zvláštní ceny za společný projekt devíti paměťových institucí od čtyř různých zřizovatelů „Velká válka 1914–1918“.

Cenu Českého výboru ICOM získala Národní galerie v Praze za výstavu „Otevři zahradu rajskou.
ZDROJ: STŘEDOČESKÝ KRAJ

Podobné příspěvky

Hejtman Petera se jel přesvědčit, jak je postaráno o seniory v tropických dnech .

Afri

Nádraží v Mladé Boleslavi, Nymburce a Rakovníku čeká rekonstrukce

Šebík

První vydatnější sníh…

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady