Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiStředočeský krajSkanzen Kouřim se dostaví, radní kraje schválili první etapu

Skanzen Kouřim se dostaví, radní kraje schválili první etapu

Skanzen Kouřim se dostaví, radní kraje schválili první etapu

Projekt dostavby skanzenu lidových staveb v Kouřimi nakonec dostal zelenou. „Středočeský kraj bude investovat ze svého rozpočtu na rok 2015 zhruba 50 milionů korun s tím, že pokud zbydou nevyčerpané finanční prostředky v Regionálním operačním programu Střední Čechy, bude kraji část investice proplacena. Naším cílem je dostavět skanzen v Kouřimi a maximálně vyčerpat evropské peníze. Proto jsme tento projekt zvolili jako závěrečný v končícím programovacím období evropských fondů,“ vysvětlil hejtman Miloš Petera.

První etapa bude stát necelých 50 milionů Kč bez DPH a měla by být hotová do konce příštího roku. Rada kraje na svém jednání ve čtvrtek 20. listopadu schválila záměr první etapy projektu a odsouhlasila vyhlášení veřejné zakázky na její realizaci. Jak vyplývá i z názvu projektu, touto prací rozvoj skanzenu nekončí. „Pro další etapy plánujeme využití nových evropských fondů. Zároveň udržujeme i dosavadní stavby. Na poslední Radě kraje jsme schválili jeden milion korun pro opravy ve skanzenu,“ doplnil středočeský hejtman.

Předmětem první etapy je doplnění areálu o usedlost Šperkovnu ze Strašic, chalupu z Masojed se stodolou, výměnek z Krchleb, statek z Týřovic a špýchar Kornatice. „V rámci projektu bude přemístěna i stodola ze Želejova, socha sv. Jana Nepomuckého u mlýna z Tismic, Mariánský sloup z Konárovic a socha sv. Donáta. Součástí budou i nezbytné investice do vodovodu, kanalizace, vegetačních a krajinářských úprav, komunikací, oplocení, strojovny a slaboproudu,“ vyjmenoval středočeský radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek.

Skanzen byl založen v roce 1972. Do muzea byly převáženy památky z celé republiky. Jde tedy o jediný skanzen v ČR, který shromažďuje stavitelské památky z celého území Čech od 17. do 19. století. K vidění je nyní devět větších obytných a hospodářských objektů z oblasti středních, východních a severních Čech, které doplňuje několik drobnějších památek.

Dalšímu rozvoji skanzenu bránily po roce 1990 restituční spory. Vyřešeny byly dohodou mezi krajem a restituenty až v roce 2012. Od té doby se pracuje na rozvoji areálu směřujícímu k vytvoření Muzea české vesnice.

„Památky lidové architektury budou postupně doplňovány do celků z jednotlivých regionů. Střední Čechy reprezentují stavby z Kouřimska, Posázaví a Čáslavska. Směrem na jih má pak areál zaplnit lidová architektura z východních Čech a východní část areálu nabídne prostor severním Čechám,“ popsal další plány radní Zdeněk Štefek.

Facebook komentáře