Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Středočeský kraj

Skanzen Kouřim se dostaví, radní kraje schválili první etapu

Projekt dostavby skanzenu lidových staveb v Kouřimi nakonec dostal zelenou. „Středočeský kraj bude investovat ze svého rozpočtu na rok 2015 zhruba 50 milionů korun s tím, že pokud zbydou nevyčerpané finanční prostředky v Regionálním operačním programu Střední Čechy, bude kraji část investice proplacena. Naším cílem je dostavět skanzen v Kouřimi a maximálně vyčerpat evropské peníze. Proto jsme tento projekt zvolili jako závěrečný v končícím programovacím období evropských fondů,“ vysvětlil hejtman Miloš Petera.

První etapa bude stát necelých 50 milionů Kč bez DPH a měla by být hotová do konce příštího roku. Rada kraje na svém jednání ve čtvrtek 20. listopadu schválila záměr první etapy projektu a odsouhlasila vyhlášení veřejné zakázky na její realizaci. Jak vyplývá i z názvu projektu, touto prací rozvoj skanzenu nekončí. „Pro další etapy plánujeme využití nových evropských fondů. Zároveň udržujeme i dosavadní stavby. Na poslední Radě kraje jsme schválili jeden milion korun pro opravy ve skanzenu,“ doplnil středočeský hejtman.

Předmětem první etapy je doplnění areálu o usedlost Šperkovnu ze Strašic, chalupu z Masojed se stodolou, výměnek z Krchleb, statek z Týřovic a špýchar Kornatice. „V rámci projektu bude přemístěna i stodola ze Želejova, socha sv. Jana Nepomuckého u mlýna z Tismic, Mariánský sloup z Konárovic a socha sv. Donáta. Součástí budou i nezbytné investice do vodovodu, kanalizace, vegetačních a krajinářských úprav, komunikací, oplocení, strojovny a slaboproudu,“ vyjmenoval středočeský radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek.

Skanzen byl založen v roce 1972. Do muzea byly převáženy památky z celé republiky. Jde tedy o jediný skanzen v ČR, který shromažďuje stavitelské památky z celého území Čech od 17. do 19. století. K vidění je nyní devět větších obytných a hospodářských objektů z oblasti středních, východních a severních Čech, které doplňuje několik drobnějších památek.

Dalšímu rozvoji skanzenu bránily po roce 1990 restituční spory. Vyřešeny byly dohodou mezi krajem a restituenty až v roce 2012. Od té doby se pracuje na rozvoji areálu směřujícímu k vytvoření Muzea české vesnice.

„Památky lidové architektury budou postupně doplňovány do celků z jednotlivých regionů. Střední Čechy reprezentují stavby z Kouřimska, Posázaví a Čáslavska. Směrem na jih má pak areál zaplnit lidová architektura z východních Čech a východní část areálu nabídne prostor severním Čechám,“ popsal další plány radní Zdeněk Štefek.

Podobné příspěvky

Hejtman Petera projednal s náměstkem primátorky Dolínkem možnost rozšíření integrované dopravy o Kladensko .

Šebík

Kraj otevřel novou cyklostezku na trase Rakovník – Pavlíkov

Šebík

Reakce hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery …

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady