Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůUdálostiStředočeský krajPoškozený most ve Svijanech bude odstraněn

Poškozený most ve Svijanech bude odstraněn

Poškozený most ve Svijanech bude odstraněn

Středočeští radní dali zelenou demolici poškozeného mostu v obci Svijany. „Jedná se o složitý případ, kdy během rekonstrukce stávajícího mostu došlo ke zřícení části jeho kleneb, což nikdo nemohl předem předpokládat. Znalecký posudek prokázal, že nelze v rekonstrukci mostu pokračovat. Z bezpečnostních důvodů jsme se proto rozhodli pro demolici mostu. Jedním z nejvhodnějších řešení je pak výstavba nového. Tuto možnost nyní projednáváme,“ vysvětlil středočeský hejtman Miloš Petera.

Rekonstrukce silnice a mostu v obci Svijany byla zahájena dne 17. července 2014. Jedná se o akci financovanou z prostředků Regionálního operačního programu Střední Čechy. Jejím zhotovitelem je společnost Hochtief CZ a.s. V průběhu stavebních prací došlo ke zřícení části kleneb rekonstruovaného mostu a práce musely být v srpnu ukončeny. Znalecký posudek určil, že stávající konstrukce nevyhovuje požadavkům na statiku a rovněž nevyhovuje nároku na konstrukci odolávající povodni. Zachování pilířů a kleneb by bylo možné pouze v případě jejich podepření a zpevnění, což by bylo v rozporu s požadavky správce toku.

 Zřícené části mostu v současné době neumožňují plynulý průtok vody, což může způsobit v případě záplavy ohrožení obce. Vzniklá situace je navíc v rozporu s povodňovým plánem. Z těchto důvodů v polovině září Městský úřad Mnichovo Hradiště nařídil neodkladné odstranění zbylé části mostní konstrukce. Odstranění mostu bylo zahájeno ve středu 1. října a skončí do poloviny října 2014.

 Náklady na demolici mostu byly vyčísleny na 2,4 milionu korun. Celkové náklady původního projektu, který počítal s opravou mostu, jsou 18,7 milionu korun. Demolici mostu provede společnost Hochtief CZ a.s, která měla provést také původní rekonstrukci. Nyní nechá kraj zpracovat prováděcí dokumentaci na výstavbu nového mostu a část nově vzniklé zakázky zadá v souladu se zákonem v novém výběrovém řízení. Odborníci řeší způsob, jakým lze nový most postavit, přičemž náklady budou známy po zpracování projektové dokumentace. Poté bude Radě kraje předložen k odsouhlasení další postup.

Facebook komentáře

Sdílejte články