Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůUdálostiStředočeský krajHejtman Středočeského kraje Petera a župan Bratislavského…

Hejtman Středočeského kraje Petera a župan Bratislavského…

Hejtman Středočeského kraje Petera a župan Bratislavského…

Hejtman Středočeského kraje Petera a župan Bratislavského samosprávného kraje Frešo zahájili výstavu slovenského výtvarníka Mudrocha

Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera a župan Bratislavského samosprávného kraje Pavol Frešo zahájili v sobotu 21. února 2015 v Galerii Středočeského kraje (GASK) výstavu slovenského výtvarníka Mariána Mudrocha. „Mám konečně příležitost osobně se setkat s panem Frešem jako představitelem kraje, se kterým máme silné přátelské vazby, a to jak oficiální, tak především neoficiální. Právě kultura je jedním z pilířů naší vzájemné spolupráce a tato výstava jednoho z nejznámějších představitelů současné slovenské umělecké scény ji výrazně obohatí,“ řekl hejtman Petera (ČSSD). Slavnostního zahájení výstavy se vedle hejtmana Petery zúčastnili také náměstkyně hejtmana Zuzana Moravčíková (ČSSD) a radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM). Oba hejtmani během zahájení výstavy také pokřtili novou publikaci o renovaci severního křídla Jezuitské koleje.

Marián Mudroch (*1945) patří k předním postavám slovenské neoficiální scény 70. a 80. let, jejíž příslušníci uplatňovali konceptuální postupy při přehodnocování podoby a smyslu tradičního uměleckého artefaktu. Mudroch se svým příznačně hravým, přemýšlivým a zkoumavým tvůrčím přístupem odkrývá a znázorňuje prazákladní jevy prostoru, plochy, světla, pohybu a znaku. Výstava v GASK představuje malou retrospektivu jeho tvorby od začátku 70. let a návštěvníci si ji budou moci prohlédnout až do 26. dubna 2015.

Vzájemné spolupráce Středočeského kraje a Bratislavského samosprávného kraje má více než desetiletou historii, která předloni vyústila uzavřením Dohody o partnerské spolupráci. Prostřednictvím této dohody se tak upevnily nejen již vybudované přátelské vazby, ale posílila se též oblast kulturní, ekonomická a sociální, dále oblast školství, sportu či cestovního ruchu. Z celé řady společně uskutečňovaných projektů stojí za zmínku například reciproční sportovní soutěže „O pohár hejtmana Středočeského kraje“ a „O pohár předsedy BSK“ a účast na nejrůznějších veletrzích.

Facebook komentáře

Sdílejte články